İnternet medyası hukuk öğrendi!

İnternet medyası hukuk öğrendi!

İnternet medyası hukuk öğrendi!
Haber7, İnternet Fikir Platformu üyelerini ağırladı. Her ay düzenli olarak toplanan platform üyeleri Mart toplantısını Kanal 7 binasında gerçekleştirdi.

Toplantıda internet medyası, bilişim suçları ve hukukuyla ilgili çalışmalar yapan Avukat Gökhan Ahi internet medyasının karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin bilgi verdi.

Avukat Gökhan Ahi, haber sitelerinin içerik sağlayıcı konumunda olduğunu söyleyerek bilişim suçları ve hukukuna tabi olduklarını belirtti.

İnternet medyası çalışanlarının 5651 sayılı Basın Kanunu'na tabi olmadıklarını söyleyen Ahi, 'cezai sorumlulukta internet çalışanlarına yaptıkları haberler nedeniyle cezai yaptırım uygulandığını bunun ise kanuna aykırı' olduğunu vurguladı.

Uluslararası müktesebata göre basın mensubu herhangi bir ülkeye haber için gittiğinde araçlarına el konulamaz, müdahalede bulunamaz. Bunun gibi basın mensubuna da herhangi bir yaptırımda bulunulamaz. Ancak internet medyası çalışanı basın mensuplarının yararlandığı herhangi bir durumdan faydalanamamaktayken cezai yaptırıma tabi tutulabilmektedir.

Ahi, internet çalışanlarının haklarının düzenlenmesi ve basın mensubu sayılması için bir takım çalışmaların hükümet tarafından yapılmaya çalışıldığını ancak internet gibi büyük bir haber alanının hangi kriterlere göre Basın Kanunu'na dahil edileceğiyle ilgili sıkıntıların devam ettiğini belirtti.

Ahi, 'kanunun içine internet medyası tasarısının girmesi gerektiğini fakat basın kanunun başlangıç metninin de tamamen değişmesinin şart olduğunu' dile getirdi.

İnternet çalışanlarının mahkemelik olduğu sürece ilişkin de bilgi veren Ahi, hakim ve savcıların bu konuyla ilgili herhangi bir tecrübesinin olmadığını henüz çok yeni bir çalışma alanı olduğunu da hatırlattı.

Bir diğer sorunun da haber sitelerinin haber alma ya da alıntı yapması halinde uygulamaları gerekenlerle ilgili problem olduğunu belirten Ahi, linkli kaynak gösterilmesi gerektiği, haber alım tarihinin net tarihi, alıntı, gazeteden yapılıyorsa varsa muhabirin adı ve soyadı, haberin kaçıncı sayfada yer aldığı bilgilerinin tam verilmesi gerektiğini de belirtti.

Toplantıya birçok internet medyası temsilcisi katıldı.

HABER7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER