Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth Tarafından Resmî Törenle Karşılandı

Türkiye'den İngiltere'ye 23 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmî ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Buckingham Sarayı’nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, yılda iki devlet başkanını ağırlayan Kraliçe 2. Elizabeth’in 2011 yılında ABD Başkanı Obama’dan sonraki ikinci konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth Tarafından Resmî Törenle Karşılandı
Tören alanına ilk olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip İngiltere millî marşı eşliğinde geldi. Daha sonra tören alanının White Hall Kapısı'ndan Türk bayraklı araçla Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül girdi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Gül'e Galler Prensi Charles eşlik etti.

 
SELAMLAMA VE ATLI ARABALARLA YOLCULUK

Kraliçe ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü tören alanındaki platformda karşıladı. Bu sırada Green Park'ta 41 pare, Tower of London'da 62 pare top atışı yapıldı. İstiklal Marşı'nın çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Edinburgh Dükü Philip ile birlikte Kraliyet Şeref Kıtası'nı selamladı. Selamlamanın ardından Süvari Birliği eşliğinde Kraliyet atlı arabaları tören alanına geldi. Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül ilk arabaya, Bayan Gül ile Edinburgh Dükü Philip ikinci arabaya bindiler. Atlı arabaların tören alanından ayrılışı sırasında İstiklal Marşı ikinci kez çalındı.

Karşılama töreni sırasında alanda İngiltere Başbakanı David Cameron, Dışişleri Bakanı William Hague ve İçişleri Bakanı Theresa May de hazır bulundu.

TÜRK VE İNGİLİZ VATANDAŞLARDAN SEVGİ GÖSTERİSİ

Atlı arabalar tören alanından ayrıldıktan sonra Türk ve İngiliz bayraklarıyla donatılan Mall Caddesi'nden geçerek Buckingham Sarayı'na doğru gitti. Cadde boyunca aralarında Türk ve İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu kalabalık bir grup sevgi gösterisinde bulundu.

BUCKINGHAM SARAYI

7 atlı arabadan oluşan konvoy, Buckingham Sarayı'nın avlusuna bando tarafından çalınan İstiklal Marşı eşliğinde girdi. İngiltere'nin millî marşının da çalınmasından sonra, arabalarından inen Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth, Bayan Gül ve Edinburgh Dükü Philip, sarayın giriş kapısının önündeki merdivenlerde basın mensuplarına poz verdiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı “Blue Drawing Salonu”nda onurlarına verilen öğle yemeğine iştirak ettiler.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Philip, Cumhurbaşkanı Gül ile Bayan Gül'e, konaklayacakları Belçika Süiti'ne kadar eşlik ettiler.

WESTMINSTER KATEDRALİ ZİYARETİ

Hediye teatisi ve Kraliyet Resim Koleksiyonu’nun gezilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler Westminster Katedrali’ni ziyaret ettiler.

FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER