TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ TÜM COŞKUSUYLA DEVAM EDİYOR

Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde konserler, sergiler, tiyatrolar ve çeşitli sanat etkinlikleri halkla buluştu.

TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ TÜM COŞKUSUYLA DEVAM EDİYOR

TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ TÜM COŞKUSUYLA DEVAM EDİYOR

Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde konserler, sergiler, tiyatrolar ve çeşitli sanat etkinlikleri halkla buluştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin dördüncü durağı Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde konserler, sergiler, tiyatrolar ve çeşitli sanat etkinlikleri halkla buluştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin dördüncü durağı olan Çanakkale’de, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nde beşinci gün geride kaldı.  
 
‘TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİ’NDE SEYİRCİ REKORU BENDE’
 
Festival kapsamında dün akşam Anadolu Hamidiye Tabyası’nda kurulan konser alanında ünlü şarkıcı Sinan Akçıl sahnedeydi. Şarkıcı konser öncesinde “Memleketimde, babamın doğduğu topraklarda konser vermekten çok gururluyum. Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ni takdir ediyorum şehirlere festival yaşattılar. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet  Nuri Ersoy’u gönülden kutluyorum. Kendisi gelmiş geçmiş en iyi Kültür ve Turizm bakanlarından biridir. Canı gönülden festival ekibinin ellerine sağlık diyorum. Bu arada diğer sanatçı arkadaşlarım kusura bakmasın ama Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde seyirci rekoru bende. Haftaya da Gastroantep Kültür Yolu Festivali’ndeyim tüm sevenlerimi bekliyorum” diye konuştu.
 
KONSER, TİYATRO, SÖYLEŞİ DOLU BİR GÜN 

Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde Nedime Hanım Konağı’nın bahçesinde gündüz saatlerinde Coşkun Aral Söyleşisi ve Fotomaraton ödül töreni gerçekleşti. Akşam saatlerinde ise Sedat Çılgın ve İlter Cebeci, bağlama ve gitar resitali ile dinleyenlere keyifli anlar dakikalar yaşattı. Kilitbahir Kalesi’nde ise Umut Akyürek ile Türk Müziği akşamı rüzgarı esti. Festival kapsamında ÇÖMÜ İçdaş Kara Yusuf Kongre Merkezi’nde “Profesyonel” oyunu da tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu. Aynı saatlerde Troya Müzesi Konferans Salonu’nda “Troya Sohbetleri: Hazinelerin Kaçırılmasının 150. Yılı” söyleşisi gerçekleşti.
 
FESTİVALİN VAZGEÇİLMEZLERİ
 
Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile birlikte Anadolu Hamidiye Tabyası’nda Anı Dalışı Etkinliği festivalin beşinci gününde de devam etti. Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nde Garip Ay tarafından düzenlenen Ebru Performansı Mapping Gösterisi diğer festivallerde olduğu gibi büyük ilgi gördü. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Mahal Sanat’ta Troya Kazıları Sanat Ekibi'nin sergisi “Kanatlı Sözler, İzler” görülebiliyor. Devlet Güzel Sanatlar Sergi Salonu’nda ise “Hesap İşi” sergisi yer alırken, Çanakkale Evi’nde “Devrim Erbil’in Renkleri”sergisi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. “Bir Hayalin İnşası” dijital sergisi Çanakkale Kordon’da, “Eskizden Piksele Dijital Sanat” sergisi Anadolu Hamidiye Tabyası Hangar’da, “Gelibolu Tarihi Sulaltı Parkı Fotoğraf Sergisi” Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde görülebiliyor.

FESTİVALİN TADINI ÇOCUKLAR ÇIKARIYOR

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturuluyor. Anadolu Hamidiye Tabyası Çocuk Etkinlik Alanı’nda “Troya’dan Masallar”, “Cocomelon” gösterileri gerçekleşirken 17 Burda Avm’de “Bremen Mızıkacıları” çocuk tiyatrosu vardı. ‘Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamındaki Çocuk Atölyeleri ve festivaldeki yüzlerce etkinliğin detaylarına  https://kulturyolufestivalleri.com/ dan ulaşabilirsiniz.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER