“OMAR VE BİZ” MALATYA’DA YARIŞACAK

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasıyla devam ediyor.

“OMAR VE BİZ” MALATYA’DA YARIŞACAK
 “OMAR VE BİZ” MALATYA’DA YARIŞACAK
Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasıyla devam ediyor.

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” Türkiye’deki festival yolculuğuna 15- 19 Kasım tarihlerinde bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasıyla devam ediyor.

Malatya’da "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması"nda jüri önüne çıkacak olan Omar ve Biz, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de en çok tartışılan filmlerden oldu. Film festival yolculuğuna Varşova Film Festivali’nde başlamış ve Türkiye’ye ödül ile dönmüştü.

“OMAR VE BİZ”; Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bender)’in komşusu Sabri (Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor.


Film Hakkında Teknik Bilgiler :

Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye için Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Suriye’de de oyuncu seçmeleri yapıldı, Baş roller Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor.

“Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

Filmin çekim mekanı olarak Çanakkale, Behramkale, Sivrice, Balaban gibi kaçakların gerçek geçiş alanları kullanıldı.

Filmin açılış sahnesi Assos Antik kentinde ve Tarihi Tiyatroda özel izinle çekildi…


Künye

Yapım : Protim V.P

Yapımcı: Mehmet Bahadır Er

Yönetmen: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er

Senaryo: Mehmet Bahadır Er

Görüntü yönetmeni : Aydın Sarıoğlu

Yapım süpervizörü : Serdar Çağlar

Uygulayıcı yapımcı : Ata Yılmaztürk


Oyuncular

Cem Bender

Taj Sher Yakub

Menderes Samancılar

Hala Alsayasneh

Uygar Tamer

Ushan Çakır

N'Sele Celia Sophie

Timur Ölkebaş

Ali Emrah Doğan

Volkan Girgin

Sedef Girgin

Savaş Sezer


ÖZET:

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.


Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar) ’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur.


Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlayacaktır.

Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER