Adeta bir bayramdı o gün...

Adeta bir bayramdı o gün...

Adeta bir bayramdı o gün...
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN GELEN YÜZLERCE TATBİKİLİ SANATÇI ANILARIYLA BULUŞTU !‏

60,70 ve 80 li yılların yüzlerce mezunu nihayet 26 yıl sonra büyük bir coşku ve buğulu gözlerle o unutamadıkları yuvalarında sarmaş dolaş,eleleydi.
Ülkemize yıllardır sayısız önemli sanatçı,öğretim üyesi ve yönetici kazandıran, marka olmuş ama sonra YÖK kararıyla  adı değitirilerek Acıbadem'e taşınmış Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun Beşiktaş'taki anılardan silinmeyen avlusunda,birlikte büyüdükleri o büyülü mekandaydı büyük buluşma.

Eski yuvalarında binanın şimdiki sahipleri olan Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı yöneticilerinden izin alarak buluşmuşlardı. Dile kolay, o yıllardan bu yana,en yenisi 26 yıl önce mezun olan 300 ü aşkın sanatçı bu tarihi buluşma için Türkiyenin ve dünyanın dört bir yanından atlayıp gelmişti.
Onlar ki,Türkiye'nin en köklü ve en eski iki güzel sanatlar okulunun birinden mezunlardı.Onlar ki,orada okuyabilmek için her türlü zorluğu göze almış,yetenekli, sıradışı ,idealist ve ülkeleri için bişeyler yapmak isteyen gençlikti. Onlar,ne ayrıcalıktır ki, II.Abdülhamit'in Osmanlı döneminde saray ressamlığı ünvanını verdiği İtalyan ressam Zonaro'ya tahsis edilen Akaretler binasında  dahi ders yapmışlardı.
Onların zamanı ki,bir sergiye,sinemaya,tiyatroya gitmemek,kitap okumamak,toplumsal sorunlara duyarlı olmamak yüz kızartıcı suçtu.Onlar bu bilinçle yetiştirilmişlerdi.


Markalaşmış, ekol olmuş bir eğitim kurumunu yok etmek,koca bir tarihi,geleneği, var olan bir değeri yok etmekti…Beşiktaş-Akaretler başında her İstanbullunun bildiği önünde tulumları,ellerinde fırçalarıyla,üstü boya ve neşe içinde koşuşturan  renkli,cıvıl cıvıl sanatçı adayı gençlerin yaşadığı semti, bir alışkanlığı yok etmekti.

İşte yüzlerce sanatçı ve hocaları o gün birlikte büyüdükleri,hayatı karşıladıkları anılarıyla buluşup kah ağladılar,kah güldüler,kah dansedip o günleri yeniden yaşadılar.
''Arkadaş'' şarkısını hep bir ağızdan buğulu gözlerle söylediler..
Duvarlarda Okullarının logoları,afişleri,armalı balonları,yıllar önce oracıkta çekilmiş fotoğrafları,ebedi yolculuğa çıkmış hocalarının,arkadaşlarının anma panosuyla tek vücut oldular ve gözleri,yürekleri, elleri kenetlendi hepsinin.O çoşku,o heyecan ,o dostluk görülmeye değerdi. Çünkü o bir ''Tatbiki'' ruhuydu.

Geriye ''bunu bir daha ,bir çok kez daha yapmalıyız'' diyen sesler ve hafızalardan hiç silinmeyecek bir buruk mutluluk kaldı....


(1957 yılında eğitime başlayan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Güzel Sanatlar okuludur. Dr. Adolf Schneck idaresinde, toplumun yeni yaşama biçimlerini belirleyen, endüstriyel gelişmelerde sanat ve tasarımın önemli rolünün altını çizen, araştırmacı, ve yenilikçi bir kurum olarak Bauhaus modeli ile kurulmuştur. Kuruluşunda Dekoratif Resim, Grafik Sanatlar, Seramik, Tekstil Sanatları, Mobilya ve İçmimarlık bölümleri olmak üzere 5 bölüm bulunuyordu. 20 Temmuz 1982 tarihinde ise YÖK'ün kararıyla Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Marmara Üniversitesi bünyesine alınarak 1986 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak Beşiktaş'tan Acıbadem kampüsüne taşınmıştır.)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER