Ette özel harekat

Ette özel harekat

Ette özel harekat
Ette özel harekat
Et fiyatlarını aşağıya çekebilmek için dün ikinci önemli adım da atıldı


Et fiyatlarında geçen yıl sonunda başlayan fiyat artışına karşı, Et Balık Kurumu’nun (EBK) et ithalatını başlatmasının ardından ikinci fiyat indirim harekâtı için de adım atıldı. Özellikle ramazan ayında et fiyatlarında yeniden kıpırdanmanın başlamasının etkisi ile Bakanlar Kurulu aldığı kararla kasaplık canlı hayvan ve besi ithalatında gümrük vergisi oranını 1 Nisan 2011 tarihine kadar yani yaklaşık 8 ay süre ile yüzde 135’ten yüzde 40’a indirdi. Böylece et ithalatında EBK’nın sıfır gümrük vergisi ile et getirmesinin ardından özel sektör için de ithalat daha avantajlı hale gelmiş oldu.
Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Hikmet Kayar, gümrük vergisindeki bu indirimin etkisi ile elinde hayvanı olan ancak yerine yeni besi koyamadığı için bekleyen üreticinin hayvanını kasaba gönderip, düşük vergilerle yeni besi hayvanı ithal edeceğini belirterek, “Piyasada özellikle 3-4 ay sonra karkas etin fiyatı 12 liraya kadar inecek” dedi.

İTHAL-YERLİ ARASINDAKİ MAKAS 8TL
İthal etin piyasaya girmesi ile birlikte et reyonlarında yerli ve ithal diye iki bölüm oluştu.  İthal kıymalık etin kilosu 17, kuşbaşı et ise yaklaşık 19 liradan satılıyor.
Aynı reyonda yerli kıymalık etin fiyatı 24, kuşbaşının fiyatı ise 27 lira. Böyle olunca da ithal et reyona gelir gelmez aynı gün içinde tükeniyor.

 

ÖZEL SEKTÖR ŞİMDİDEN ET ARAYIŞINA GİRDİ
Sektörde direkt tüketici ile muhatap olan Etçi’nin patronu Mehmet Emin Arslan da gümrük vergisindeki indirim kararından büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Özel sektör kamuya göre daha esnek. Bu nedenle Et Balık Kurumu’ndan bile daha ucuza mal getirmemiz mümkün olacak. Biz şimdiden Macaristan’dan hayvan bakmaya başladık. Eğer Avrupa ülkeleri için de ithalat izni çıkarsa dört beş ay sonra karkas etin kilo fiyatı 10 liraya bile düşer” diye konuştu.
Söz konusu indirim olmasaydı Kurban Bayramı sırasında Türkiye sınırları içinde hayvan bile bulunamayacağını öne süren Arslan’a göre alınan son karar, yerli etin fiyatını da indirecek.
htekonomi
ET BALIK KURUMU TÜM ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

ET BALIK KURUMU İSTANBUL ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER