Vatandaş seneye ucuz ete doyacak! Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye'de gelecek yıl et bolluğu yaşanacak.

Vatandaş seneye ucuz ete doyacak! Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye'de gelecek yıl et bolluğu yaşanacak.

Vatandaş seneye ucuz ete doyacak! Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye'de gelecek yıl et bolluğu yaşanacak.
Vatandaş seneye ucuz ete doyacak!
Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye'de gelecek yıl et bolluğu yaşanacak.


Vatandaşlar ucuz et alma imkanına kavuşacak. Tarım Bakanlığı'nın verdiği sıfır faizli krediyle 2 ayda 360 bin büyükbaş, 275 bin küçükbaş hayvan yetiştirilecek. 635 bin hayvanın yetiştirmek için devlet desteğiyle 25 bin işletme kuruldu.

Kırmızı ete gelen zamlara çare olması için atılan kısa, orta ve uzun vadedeki adımlar Türkiye'deki hayvancılığa yeni bir boyut kazandırdı. İlk olarak Et ve Balık Kurumu'na (EBK) verilen 100 bin tonluk kasaplık canlı sığır ithalatıyla vatandaşlar Angus etiyle tanıştı. Ramazan'da iftar ve sahur sofralarında Et Balık mağazalarından alınan ucuz et ve kıyma yendi. Gelen ithal ineklerin etiyle alakalı tartışmalar sürerken, bu yıl ilk defa Kurban Bayramı için ithal koyun ve sığır ithalatı yapıldı.

Kurbanlık Angus'lar yerli ineklere göre daha ucuza alıcı buldu. Anadolu'daki besicinin yetiştirdiği kurbanlıklar ise hayvan azlığı sebebiyle ortalama yüzde 20 zamlı satıldı.

Ramazan ve Kurban Bayram'ları için alınan kısa vadeli tedbirlerden sonra özel sektöre de kasaplık canlı hayvan ve dondurulmuş et ithalatı yetkisi verildi. Piyasadaki et üretiminin azlığına merhem olması beklenen adımlar fiyatları yeteri kadar düşürmeyince uzun vadeli hamleler yapıldı. Tarım Bakanlığı Ağustos ayında sıfır faizli krediyi hayata geçirdi.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirmek isteyenlere kişi başına 50 bin ile 70 bin lira arasında 7 yıl geri ödemeli destek verildi. 2 ay gibi kısa sürede 360 bin büyükbaş besilik ve damızlık inek desteği alan girişimciler, 275 bin koyun ve keçi için para kullandı. Alınan hayvanlar için Bakanlık, Ziraat Bankası aracılığıyla toplamda 1,6 milyar lira kredi kullandırdı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre verilen kaynakla 25 bin işletme kuruldu.

SPEKÜLATÖRLERİN ELİ ZAYIFLAYACAK
Verilen desteğin gelecek yıl piyasayı rahatlatacağını dile getiren Tarım Bakanlığı yetkilileri, kırmızı et talebindeki artışa paralel olarak üretimde de artış olacağını ifade etti. Yetkililer, verilen desteklerle yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanların spekülatörlerin elini zayıflatacağını aktardı.

Cihan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER