Türkiye alışverişte tavan yaptı! Ramazan Bayramı okula dönüş hazırlıklarıyla birleşince geçtiğimiz hafta alışveriş rekoru kırıldı.

Türkiye alışverişte tavan yaptı! Ramazan Bayramı okula dönüş hazırlıklarıyla birleşince geçtiğimiz hafta alışveriş rekoru kırıldı.

Türkiye alışverişte tavan yaptı!  Ramazan Bayramı okula dönüş hazırlıklarıyla birleşince geçtiğimiz hafta alışveriş rekoru kırıldı.
Türkiye alışverişte tavan yaptı!

Ramazan Bayramı okula dönüş hazırlıklarıyla birleşince geçtiğimiz hafta alışveriş rekoru kırıldı.

Bayrama denk gelen 7-11 Eylül döneminde kartla 19 milyon 280 bin 872 adet işlem yapılırken harcama tutarı 1 milyar 263 milyon 116 bin 778 TL olarak gerçekleşti

Sadece Arife Günü’nde ulaşılan işlem adedi 6.3 milyon olurken tüm zamanların işlem rekoru da kırıldı. Arife Günü, 395 milyon 797 bin TL’lik harcama yapılırken yılbaşı, Sevgililer Günü gibi özel dönemlerde birkaç günde gerçekleştirilen ciro tek güne sığdı

Bu yıl bayram alışverişiyle okula dönüş hazırlıkları birleşti, Türkiye’de alışveriş rekoru kırıldı. Sadece Arife Günü’ne denk gelen 8 Eylül Çarşamba günü her 17 karttan biriyle işlem gerçekleştirilirken ciro bir günde 395 milyon 797 bin lirayı buldu. Bayrama denk gelen 7-11 Eylül döneminde ise kredi kartlarıyla 19 milyon 280 bin 872 adetlik işlem gerçekleştirilirken, bu işlemlerle 1 milyar 263 milyon 116 bin 778 liralık harcama yapıldı.

Yılbaşı, Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi özel dönemler için yapılan alışverişlerde birkaç günde elde edilen ciro, bu yıl Arife Günü’nde gerçekleştirildi. Kişi başı harcama da 62.82 TL’yi buldu. Banka ve kredi kartlarıyla yaklaşık 6 milyon 300 bin adet işlem gerçekleştirilirken bu işlem adediyle Arife Günü tüm zamanların rekoru da kırıldı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Arife Günü’nün bir gün öncesi de dahil olmak üzere Ramazan Bayramı’na denk gelen 7-11 Eylül döneminde kredi kartlarıyla 19 milyon 280 bin 872 adetlik işlem gerçekleşti ve bu işlemlerle 1 milyar 263 milyon 116 bin 778 lira harcama yapıldı. Rapora göre, Ramazan Bayramı dönemine ait harcamaların toplamı 2009’a göre yüzde 22 arttı.

Market alışverişi arttı

Okul öncesi harcamalar ile bayram alışverişinin kesişmesi bu artışta önemli rol oynadı. Bayram öncesi hafta sonuna denk gelen 4-5 Eylül tarihlerinde alışveriş merkezlerinde ve kırtasiye sektöründe yapılan harcamalar cironun yüzde 20’sini aştı. Arife Günü’nde market ve alışveriş merkezlerinde kredi kartları ile yapılan harcamaların tutarı toplam cironun yüzde 20’sini buldu.

Bayramın ilk günü ise kredi kartı harcamalarının yüzde 22’si benzin istasyonlarında yapıldı. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde yine market ve alışveriş merkezleri kart harcamalarında başı çekti. Benzin istasyonları ikinci sırada yer aldı. Referandum ve tatil bitiminin aynı güne denk geldiği 12 Eylül’de ise market harcamaları arttı. 12 Eylül Pazar günü 2 milyon 873 bin 792 adet işlem gerçekleştirildi.

Yurtdışında en çok harcama yine ABD’de

Bayram tatilinde yurtdışına çıkanlar en çok harcamayı yine ABD’de yaptı. BKM’nin yerli kredi kartlarının yurtdışı kullanımı verilerine göre, bu bayramda da gelenek bozulmadı ve yurtdışı harcamalarının lideri ABD oldu. Türkler, ABD’nin yanı sıra yine geçen yıl olduğu gibi İngiltere ve Fransa’yı da ilk 3 içine soktu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109