“TİCARET SAVAŞLARI YAŞIYORUZ”

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette dış ticaret konusu üzerinde duruldu.

“TİCARET SAVAŞLARI YAŞIYORUZ”
 “TİCARET SAVAŞLARI YAŞIYORUZ
TÜGİAD Ankara 10. Dönem Yönetim Kurulu ve Üyeleri, MÜSİAD Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdi. MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette dış ticaret konusu üzerinde duruldu.

MÜSİAD Ankara Şubesi’nde gerçekleşen ziyaret, TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım önderliğinde gerçekleşti. TÜGİAD Ankara üyeleri ve MÜSİAD Ankara üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen buluşmada, Ankara için önemli olan gündem başlıkları masaya yatırıldı. MÜSİAD Ankara ile iletişimin sürekliliğinin önemine vurgu yapan TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım “TÜGİAD Türkiye çapında 880 üyesi ve 4 şubesi bulunan aynı zamanda da 18 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye ekonomisine yön veren bir dernek. TÜGİAD Ankara Şubesi olarak bu halkanın bir parçası olmaktan ve iş dünyası temsilcileri olmaktan gurur duyuyoruz. Ankara’mızın yıllardır çözüm bekleyen fuar, stadyum, direkt uçuşlar gibi sorunları var. Bu noktada STK’lar ile birlik olarak çözüm odaklı çalışmalara imza atmalıyız” dedi.


“Ticari ilişkilerimizi ve ihracatımızı geliştirmeliyiz”


MÜSİAD Ankara Şubesi olarak yaptıkları faaliyetlerden bahseden Başkan İlhan Erdal ise; Ankara’nın inşaat sektöründeki başarısının altını çizdi. İstanbul’da yabancılara satılan gayrimenkul oranlarına değinen Erdal “Ankara gayrimenkul satışlarında başarılı bir grafik yakalamaya başladı. Bu grafiğin sürdürülmesi ve Ankara’nın doğru tanıtımının yapılması gerekiyor. Biz iş adamlarına tanıtım noktasında büyük işler düşüyor. İstanbul Ticaret Odası ticaretin öneminin farkına vararak dış satım birimi oluşturdu. Dış ticaret noktasında eğitimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. DEİK Türkiye ve ekonomimiz için çok önemli” dedi. HAB projesinin Ankara için önemine dikkat çeken İlhan Erdal “HAB projesi paydaşların çabalarıyla çok güzel aşamalara geldi. Bundan sonra da sürecin takipçisi olacağız”

Afrika Pazarı Önemli

Ankara’nın ihracat noktasında bir dönem Gaziantep’in gerisine düştüğünü aktaran İlhan Erdal “Hem Türkiye hem de Ankara bir ticaret savaşının ortasında. Bu savaştan galip çıkmak çok önemli. Ürettiğimiz işleri pazarlama noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntıyı aşılması için yeni pazarlara ihtiyaç var. Afrika pazarına vurgu yapmak isterim. Bu pazara gerekli önem verilmeli ” ifadelerini kullandı. Fon konusuna da dikkat çeken İlhan Erdal “Yabancı yatırımlar PPP denilen fonlar ile sağlanıyor. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. ”TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım da dış ticaretin önemine dikkat çekerek “Çok hızlı şekilde yönümüzü yurt dışına çevirmemiz gerekiyor. TÜGİAD üyeleri bu noktada ilişkilerine hızla devam ediyor. Ankara marka değeri olarak ne yazık ki geride kaldı. Ticaret anlamında attığımız adımların 1-1.5 yıl sonra meyvesini, almaya başlayacağız.”


Ankara müze şehri olmalı

TÜGİAD Ankara Başkan Yardımcısı Can Çavuşoğlu ise Ankara’nın bozkır olarak nitelendirildiğini bu durumun doğru olmadığını söyleyerek “Ankara’nın 8 Tabiat, 2 Mili Park’ı var. Böyle bir şehrin bozkır olarak nitelendirilmesi doğru olamaz. Ankara’ya gelen bir turistin günlük olarak harcadığı para 350 dolar. Biz gelen turistlerin burada zaman geçirecekleri alanlar yaratmalıyız. Ankara cazibesini ne yazık ki kaybetti. 300’den fazla otelimiz var. Doluluk oranlarına bakarak kendimizi sorgulamamız lazım. Ankara’nın kurtuluşu müze şehri olması. Bu noktada MÜSİAD Ankara ile iş birliği içinde olabiliriz. Depoda çok fazla tarihi, eserimiz var. Bu eserlerin gün yüzüne çıkarılması gerekiyor” dedi.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER