Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmek zammına gerekçe olarak buğdayın gösterilemeyeceğini söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmek zammına gerekçe olarak buğdayın gösterilemeyeceğini söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmek zammına gerekçe olarak buğdayın gösterilemeyeceğini söyledi
Buğday'ın arkasına saklanmayın!"
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmek zammına gerekçe olarak buğdayın gösterilemeyeceğini söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmeğin maliyetinde buğdayın etkisinin yüzde 4 olduğunu belirterek, zammın gerekçesinin bu olamayacağını söyledi. Eker, katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin, ekmekte zam tartışmaları, kurbanlık ve et ithalatı konusundaki çeşitli sorularını yanıtladı. Ekmek maliyeti içerisinde buğdayın payının sadece yüzde 21, yani 5'te bir oranında olduğunu, ekmek fiyatının açıklanmasının bakanlıkla ilgili olmadığını vurgulayan Eker, ''Bizimle ilgili kısmı piyasada buğday var mı, var. Un var mı, var. 2008 Haziran ayında bir ton ekmeklik buğday ortalama 555 lira iken, bugün 660 lira, 12 Ekim tarihi itibariyle. Ortalama Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı. Ekmeğin tamamı da o üründen yapılmıyor. Buna baktığınızda buğdayda 2 yıl içerisindeki artış yüzde 17-18'e geliyor. 5'te biri bunun ekmek maliyetine etki ediyor, bu da ortalama yüzde 4'' diye konuştu. ''Keşke, Fırıncılar Federasyonu o kararı açıklarken, bunun hangi maliyet unsurlarından kaynaklandığını da net olarak kamuoyuna bildirseydi'' diyen Eker, vatandaşların haklı olarak ekmek zammının buğday, un maliyetindeki artıştan kaynaklandığını düşündüğünü ancak durumun bu olmadığını söyledi. Yetki tartışmaları konusunda ise Eker, ''Ticari bir konu, onların mevzuatlarıyla ilgili bir konu. O konuda ben yorum yapmıyorum'' değerlendirmesinde bulundu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun ekmeğe yüzde 15 zam oranı açıklamasından sonra TESK ve Fırıncılar Federasyonu arasında yetki tartışması başladığının hatırlatılması üzerine Eker, ekmeğin serbest piyasada fiyatı belirlenen bir ürün olduğunu, fiyat belirlenmesinin bakanlıkla alakası olmadığını söyledi. Eker, ''Bizden de böyle bir onay, görüş alınmış değil'' dedi.

TRAKYA'YA 450 BİN KÜÇÜKBAŞ GELDİ
''Kurban Bayramı öncesinde ithal edilecek hayvanların Trakya Bölgesi dışına da genişletilmesi düşüncesi var mı?'' sorusu üzerine, Eker, Trakya bölgesinin şaptan ari bir bölge olduğunu, Trakya bölgesini şap hastalığından ari hale getirmek için 3 yıl çalışıldığını, bölgenin şaptan arilik kazandığını anlattı. ImageTrakya bölgesinde kurbanlık kesimi ile ilgili ihtiyacın tam olarak karşılanabilmesi için bölgeye şap olmayan ülkelerden küçükbaş, büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Eker, ''Dün itibarıyla 450 bin baş koyun için kontrol belgesi alındı. Gerek Avustralya'dan gerek bazı Avrupa ülkelerinden Trakya bölgesine bu hayvanlar gelebiliyor. Şu anda da bir kısmı geldi. İhtiyaca, vatandaşın talebine göre ilave bir ihtiyaç olursa oradan karşılanır'' dedi. Eker, Anadolu'daki diğer besicilerin ürettikleri hayvanların ise Anadolu'da satılacağını, tüketileceğini kaydetti.

İSTANBUL'UN AVRUPA BÖLGESİNE GEÇİŞ ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
''İstanbul'un Avrupa bölgesine geçişin eskisi gibi olmayacağına'' işaret eden Eker, besicilere, hayvanlarını Anadolu yakası veya diğer şehirlerde pazarlamalarını, bu konudaki tebligatın muhtarlar aracılığıyla daha önce yapıldığını söyledi. Bakan Eker, ayrıca EBK'nın ithal ettiği büyükbaş hayvanların bir kısmının yine Trakya'nın Avrupa bölgesinde olacağını, Anadolu yakasında da Türkiye'nin kendi üretiminin tüketileceğini, satılacağını söyledi.

KURBANLIK FİYATLARI
Kurbanlık fiyatları konusunda ise Eker, ''Piyasaya daha doğru dürüst hayvan çıkmamış, pazarları kurulmamış. Buna rağmen bazı televizyonlarda alt yazı filan geçiyor. Geçen sene (2 milyondu, bu sene 5 milyon oldu) falan sözleri çıkıyor. Bunlar da doğru değil. Hayali rakamlar. Lütfen vatandaşı da paniğe sevk edecek yalan yanlış bilgiler vermeyelim. Bu tüketicimize, üreticimize zarar verir'' değerlendirmesinde bulundu. ''Et fiyatlarının Kurban Bayramıyla beraber tekrar yükseleceği söyleniyor'' sözleri üzerine Eker, ''spekülasyon'' değerlendirmesinde bulundu. Spekülatörler konusunda ne tür önlemler alınacağı konusunda ise Eker, ilgili birimlerin mali, sıhhi denetimler yaptığını söyledi. Kurban Bayramı'nda her yıl 500 bin civarında büyükbaş, 2 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini anlatan Eker, bu kadar hayvanın kesildiği yerde fiyatın yükselmeyeceğini, düşeceğini belirtti. Türkiye'de büyükbaş hayvan sayısında bir azalma olmadığını kaydeden Eker, şöyle konuştu: ''Türkiye'de 11 milyon büyükbaş hayvan varlığı var, bu 2002'ye göre yaklaşık yüzde 10'luk artışı ifade ediyor. Bir azalma yok. Küçükbaş hayvan sayısında bir miktar azalma var. Bunun sebebi de Türkiye'deki iç göç, hayat tarzındaki değişiklik.''

SÜT TOZU İTHALİ DİR KAPSAMINDAKİ BİR ÇALIŞMA
Süt ithaline yönelik iddialara ilişkin soru üzerine Bakan Eker, ''Sütle ilgili piyasada yanlış bilgiler olduğunu, yanlış şeyler söylendiğini'' belirterek, ''(Süt ithal ediliyor) falan, bu doğru değil. Yapılan şey şu, DİR (dahilde işleme rejimi) kapsamında AB ülkelerine ihraç etmek kaydıyla alıyoruz. Diyor ki 2 bin 500 ton süt tozunu benden alın. Bunun ürünü de bana satın. Yani AB ülkelerine o ürünü satmamız için hammaddeyi, 2 bin 500 ton oradan alıyoruz'' dedi.

AA
Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109