Sukuk Piyasasına Profesyonel Bakış:

Sabit Getirili İslamî Menkul Kıymetler (Sukuk) ile ilgili Çalıştay 26-27 Nisan’da İstanbul’da

Sukuk Piyasasına Profesyonel Bakış:
 Sukuk Piyasasına Profesyonel Bakış:

Sabit Getirili İslamî Menkul Kıymetler (Sukuk) ile ilgili Çalıştay 26-27 Nisan’da İstanbul’da


Turkrating ve Capital Intelligence, İslamî finans estrümanları ve uygulamaları hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olmak isteyenlere yönelik bir çalıştay düzenliyor. 26-27 Nisan tarihlerinde Hilton Bomonti’de gerçekleştirilecek “Sukuk Piyasasına Profesyonel Bakış” adlı çalıştayda uluslararası uzmanlar, konuya ilişkin bilgi ve deneyimlerini sektör profesyonellerine aktaracak.


Türkiye’nin önde gelen yerel kredi derecelendirme şirketlerinden biri olan Turkrating, ESMA (European Securities and Markets Autority) lisansına sahip uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Capital Intelligence iş birliği ile bir İslamî finans çalıştayı düzenliyor. 26-27 Nisan tarihlerinde iki gün boyunca devam edecek çalıştayda, finans ve reel sektör çalışanlarına İslamî finans estrümanları ve uygulamaları hakkında ileri düzeyde bilgi verilecek.

Hilton Bomonti’de gerçekleştirilecek “Sukuk Piyasasına Bakış” adlı çalıştayda, Sukuk düzenlenmesi, fiyatlanması, ihraç edilmesine ilişkin mekanizmalar, uygulamadaki sorunlar ve fırsatlar ele alınacak. Çalıştayda, hem talep ve arz yönünden kapsayıcı bir Sukuk piyasaları analizi sunulacak hem de farklı Sukuk çeşitleri ile proje finansmanı uygulamalarının teknik yapılanmasına ilişkin çok sayıda örnek üzerinde çalışmalar yapılacak.

Sanem Kabakılıç: Sukuk uygulamaları için yetişmiş insan kaynağı şart

“Faizsiz bono” olarak bilinen Sukuk’un son yıllarda dünya çapında giderek geliştiğini belirten Turkrating Genel Müdür Yardımcısı Sanem Kabakılıç, Türkiye’de bu alanda yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Düzenledikleri çalıştay ile finans ve reel sektörde Sukuk ihracına dair farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten Kabakılıç, “Çalıştayda, sermaye piyasamızda finans kaynaklarının kullanımı ve çeşitlendirilmesi için İslami borçlanma araçlarının nasıl devreye sokulabileceği ve hangi tür projelerde kullanılabileceği ele alınacak. Amacımız özellikle reel sektörün finansman kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla bu ürün hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamak” dedi.

Çalıştayda özellikle teorik bilgilerden kaçınılarak uygulamalardaki sorun ve fırsatlar ele alınacak.

Programda örnek uygulamalar ele alınacak

İki gün sürecek “Sukuk Piyasasına Bakış” çalıştayında ilk gün, sabit getirili İslami menkul kıymetler piyasaları gözden geçirilecek ve Sukuk ihraçlarının dayandığı ekonomik ve finansal temeller, yatırım aracı olarak kullanıldığı alanlar ve arz-talep dengesi dinamikleri ele alınacak.

Aynı zamanda, Sukuk derecelendirme metodolojileri ve süreçleri ile yatırımcıların perspektifinden farklı değerlendirme kriterleri üzerinde durulacak.

İkinci gün ise bir Sukuk ihracının her aşamasının nasıl yapılandığına ilişkin farklı Sukuk uygulamalarına ilişkin örnekler üzerinden çalışma yapılacak. Ayrıca, Sukuk tahvillerinin proje finansmanı için kullanılmasına yönelik farklı örnekler fiyatlama, maliyet ve dokümantasyon süreçleri bağlamında gruplara ayrılarak uygulamalı olarak çalışılacak.

Çalıştayda eğitimler Capital Intelligence’ın İş Geliştirme Birimi direktörleri Dr.Ghassan Chammas ve Nicolas Photiades tarafından verilecek. Dr.Chammas, hem bankacılık hem düzenleyici yapılar cephesinde geniş deneyime sahip bir finans mühendisi ve İslamî finansman uzmanı. Photiades ise yatırım ve yatırım bankacılığı ile kredi araştırması konularında 25 yılı aşkın bir deneyime sahip.

Nasıl katılabilirim?

“Sukuk Piyasasına Bakış” çalıştayına www.turkrating.com/kayit/ adresinden kaydolarak katılmak mümkün. İki günlük eğitimin kayıt ücreti kişi başı 850 Euro. 


Turkrating ve Capital Intelligence Hakkında:

Turkrating, İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. adıyla 4 Temmuz 2006 tarihinde kurulmuş Türkiye’nin ilk yerel kredi derecelendirme şirketlerinden biridir.

Analiz ve raporlama süreçlerinde kalite ve standart ölçülerinden ödün vermeden uluslararası deneyimi yerel bakış ile birleştirme ilkesiyle faaliyet göstermektedir. Turkrating finans ve reel sektörün seçkin firmalarından oluşan nitelikli bir portföye sahiptir.

Capital Intelligence, AB'nin düzenleyici kuruluşu ESMA'nın (European Securities and Markets Autority) lisansına sahip uluslararası bir kredi derecelendirme şirketidir. 40’a yakın 30'un üzerinde ülkede faaliyet gösteren bağımsız bir kredi derecelendirme kuruluşu olarak, bugüne kadar öncelikle mali kuruluşların derecelendirmesinde ihtisaslaşmıştır. Ortadoğu, Körfez, Uzakdoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde geniş bir müşteri portföyüne sahiptir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER