Rusya kutupları tekrar keşfetti! Kuzey Kutbu'nun Rusya kısmında dev rezerv bulundu

Rusya kutupları tekrar keşfetti! Kuzey Kutbu'nun Rusya kısmında dev rezerv bulundu

Rusya kutupları tekrar keşfetti! Kuzey Kutbu'nun Rusya kısmında dev rezerv bulundu
Rusya kutupları tekrar keşfetti!
Kuzey Kutbu'nun Rusya kısmında dev rezerv bulundu

Rusya Doğal Kaynaklar Bakanı Yuri Trutnev, Kuzey Kutbu'nun Rusya'nın sınırları içinde kalan kesiminde yaklaşık 100 milyar ton gaz ve petrol olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Trutnev, bugün Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kuzey Kutbu'nda bize ait bölgede 100 milyar ton civarında kaynak olduğu tahmini yapılıyor'' ifadesini kullandı.

Kuzey Kutbu'ndaki Lomonosov Yakası'nın sahipliği konusunun BM tarafından karar verileceğinin hatırlatılması üzerine, ''Davayı kazanmamız halinde bölgede enerji kaynaklarının araştırılması konusunda acele etmeyeceğiz. Lomonosov, gelecek için çalışma konusu. Bu bölgenin geliştirilmesi çalışmasına hemen başlayacağımızı düşünmüyorum'' dedi.

Trutnev, bu bölgenin kendilerine ait olduğunu BM'ye ispat etmek amacıyla Rusya'nın, önümüzdeki 3 yıl içinde yapılacak araştırmalar için yaklaşık 100 milyon TL ayıracağını da sözlerine ekledi.

Rusya'nın, dünyadaki keşfedilmemiş petrol ve gaz kaynaklarının yüzde 25'inin bulunduğuna inanılan Kuzey Kutbu'ndaki Lomonosov Yakası'nın sahipliği konusunda çalışmalarını her alanda artırması bekleniyor. Küresel ısınma yüzünden buzulların erimesi nedeniyle Rusya, ABD, Kanada, Danimarka ve Norveç, Kuzey Kutbu'nun belirli bölgeleri üzerinde hak mücadelesi yürütüyor.

Kanada, Rusya ve Danimarka, Kuzey Kutbu'nda sular altındaki dağlık bir alanı oluşturan Lomonosov Yakası ile ilgili sahiplik iddiasını BM gündemine taşımayı planlıyor. Rusya bu konuda BM'ye ilk başvurusunu 2001 yılında yapmış ancak bu başvurusu yetersiz delil yüzünden geri çevrilmişti.

Kremlin'den yetkililer, Rusya'nın Lomonosov Yakası hak sahipliği için önümüzdeki 3 yıl içinde delil toplayacağını ve bunu 2013 yılında BM'ye sunmayı planlarken, Kanada'nın da aynı bölge için benzer bir başvuruyu BM'ye gelecek yıl yapması bekleniyor.

Rusya ve Norveç kendi bölgelerinde sınır anlaşmazlığı konusunda geçen hafta bir anlaşmaya vararak bölgede petrol ve gaz araştırmalarının önünü açmış, iki ülke Barents Denizi'nin yüzeyinde bulunan madenleri önceden çıkarmaya başlamıştı.

Rusya 2008 yılında Kuzey Kutbu Strateji belgesini imzalarken, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de kutupların 2020 yılında Rusya'nın en önemli stratejik kaynak üssü haline gelmesi gerektiğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER