Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını açıkladı

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını açıkladı

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını açıkladı
Elektrik özelleştirmeleri başlıyor
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını açıkladı
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını ve bu ay sonunda veya eylül başında Hamitabat termik santralinde ihale ilanına çıkacaklarını bildirdi.

Aksu, A.A muhabirinin sorularını yanıtlarken, elektrik üretim özelleştirmelerinde, öncelikli 4 termik üretim tesisinin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirilmesi kararı doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinin bir kısmında varlık satışı, bir kısmında hisse satışı ve bir kısmında da işletme hakkı devri yönteminin izleneceğini bildirdi.

Bu arada, elektrik üretim özelleştirmelerinde, öncelikli 4 termik üretim tesisinin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirileceği açıklanmıştı. Bu tesisler ise Hamitabat (1.120 MW), Soma A-B (1.034 MW), Çan (320 MW) ve Seyitömer (600 MW) olarak belirlenmişti.

Büyüklükleri 356 MW ile 2.795 MW aralığında değişen 9 portföy grubu oluşturulurken, bunlardan 3 adeti sadece termik santrallerden, 2 adeti termik ve hidroelektrik santralleri içeren karma portföyden, 4 adeti ise sadece hidroelektrik santrallerden oluşuyor.

Aksu, yasal değişiklik yaparak termik sahaların elektrik üretim tesisleri ile birlikte yatırımcılara devretmenin planladığını kaydederek, bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla beraber çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.

Çevre, linyit sahalarının özel sektöre devriyle ilgili konularda mevzuat değişikliğine ihtiyaçları olduğunu belirten Aksu, ''Mevzuat değişikliklerinden sonra bunları yapacağız, ama onları beklerken mevzuat değişikliği gerektirmeyen konularda yol almaya devam ediyoruz'' dedi.

HES'LERDE DEVİR HAZIRLIĞI
Aksu, 19 bölgeye ayrılan 52 HES'in özelleştirmesini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, HES özelleştirmeleri ile enerji sektörüne yatırım yapacak yatırımcı portföyünün genişlediğini söyledi.

Söz konusu özelleştirmelerle ilgili yasal süreçlerin hemen hemen tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Aksu, ÖYK'nın onayıyla beraber yatırımcıları sözleşme görüşmelerine çağıracaklarını ve bu yıl içerisinde bunların büyük bir kısmının devrini gerçekleştireceklerini bildirdi.

GALATAPORT
Ahmet Aksu, Galataport'ta hemen hemen son aşamaya geldiklerini belirterek, tüm tarafların görüşlerini alarak bir model oluşturduklarını ve model ile ilgili ÖYK'nın görüşünü alacaklarını söyledi.

ÖYK'nın onay vermesi halinde Galataport'ta bu yıl içinde ihale ilanına çıkacaklarını ifade eden Aksu, ''Bunda kararlıyız'' dedi.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÖZELLEŞTİRMELERİ
Köprü ve otoyol özelleştirmeleriyle ilgili özelleştirme sonrasında ve özelleştirme sırasında söz konusu otoyolların nasıl işletileceğine ilişkin bekledikleri mevzuat değişikliğinin gerçekleştiğini ifade eden Aksu, mevzuat değişikliğinin ardından ÖİB'nin tanıtım dokümanlarını, şartnameleri revize ettiğini söyledi.

İşletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek özelleştirmeyle, mevcut otoyolların özelleştirmesini planladıklarını anlatan Aksu, Çeşme-İzmir arasını özelleştirme dışında tutmayı düşündüklerini kaydetti.

ŞEKER FABRİKALARINDA ÇOK GERİ KALDIK
Aksu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, esastan karar vermesini beklediklerini söyledi.

Söz konusu özelleştirmede çok geri kaldıklarını, amaçlarının 2010 sonuna kadar önemli mesafeler katetmek olduğunu belirten Aksu, şöyle devam etti:

''Fakat Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararından sonra hiçbir şey yapamıyoruz. O kararın da bir an önce esastan görüşülüp nihayetlendirilmesini bekliyoruz. Çünkü şeker fabrikalarına yatırım yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllara yönelik çiftçilerle pancar alım anlaşmaları yapmamız gerekiyor. Pazarlama faaliyetlerini yapmamız ve orayı kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Danıştay'ın vereceği karara bağlı bir biçimde bekliyoruz.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER