Ortadoğu'da İsyan Türkiye'yi altına boğdu

Ortadoğu'da İsyan Türkiye'yi altına boğdu

Ortadoğu'da İsyan Türkiye'yi altına boğdu

Ortadoğu'daki isyanlar Türkiye'yi altının başkenti yaptı. Suriye'de para birimlerinin ve ülkedeki diğer yatırım araçlarının değer kaybedeceğine inanan halk, Gaziantep ve Hatay'dan rekor altın satın aldı, birçoğu altınları Türk kuyumcuların kasasına emanet etti

Suriye'deki isyan Gaziantep ve Hatay'ı altına boğdu. Siyasal karışıklık nedeniyle ulusal para birimlerinin ve diğer yatırım araçlarının değer kaybedeceğinden endişe eden Suriyeliler, birikimlerini Türkiye'ye yönlendirmeye başladı. Bu süreçte en fazla tercih ettikleri yatırım aracı ise altın oldu.

Gaziantep ve Hatay Kuyumcular Odası verilerine göre Suriyeliler son iki ayda 300 kilonun üzerinde altın satın aldılar. Suriye'deki güvenlik endişesi nedeniyle bu altınların büyük bir kısmı Türk kuyumcularının kasalarında muhafaza ediliyor. Bu konudaki kayıt dışı veriler ise iddialara göre çok daha yüksek boyutlarda. Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk'e göre son aylarda Türkiye'nin altın ithalatının katlanarak artmasının sebepleri arsasında da Ortadoğu'daki isyanların büyük etkisi var. Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle birikimlerini altına çeviren Ortadoğu halkı tasarımı ve kalitesi nedeniyle Türkiye'de üretilen altını tercih ediyor.

İTHALAT YASAĞI 2010'DA KALKTI Suriye değerli maden ve mücevherat ithalatına yönelik uyguladığı yasağı 2010'da kaldırarak önemli bir ticaret zemini hazırladı. Suriye'de yaşanan son olaylarla bu ticaret zirve yaptı. Gaziantepli kuyumcular siyasal karışıklık nedeniyle halkın birikimlerini altına çevirdiğini belirtiyor. İsyan artınca bu birikimler Türkiye'de bulunan akrabalara veya güvenilir kuyumculara transfer edildi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Değerli Metaller ve Mücevher Ticareti Sektör Temsilcisi Murat Karteper'e göre altının son aylardaki hızlı yükselişinin arkasında da Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlık yatıyor. BU yüzden de ons fiyatı her geçen gün artıyor. Üretimde dünya devi oluyoruz ALTIN Madencileri Derneği verilerine göre Türkiye'de yastık altında yaklaşık 5 bin ton altın bulunuyor. 2010'da toplam 17 ton altın çıkarıldı. Türkiye'de altın madenciliğinin başladığı 2001'den bugüne kadar üretilen altın miktarı ise 82.1 tona ulaştı.

İran ambargoyu altın ile deliyor TÜRKİYE'DE altın trafiğini sadece isyanlar değil İran'a uygulanan ambargo da artırıyor. Bankalar aracılığıyla gerçekleşemeyen ticaret, kuyumcu ve döviz büroları ile gerçekleşiyor. İranlı işadamları Eminönü'nde anlaşmalı bir döviz bürosu buluyor, nüfus cüzdanı ile bu bürolara gidip ödemesini peşin alıyor.


 , atasehirweb
Ataşehirliyiz Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER