Madencilikte yeni bir dönem başlıyor

Türkiye’nin ham bakır, krom ve altın ihraç ettiğini ancak bunun 10 katına Türkiye’ye geri döndüğünü belirtti.

Madencilikte yeni bir dönem başlıyor
 Madencilikte yeni bir dönem başlıyor

Türkiye’nin ham bakır, krom ve altın ihraç ettiğini ancak bunun 10 katına Türkiye’ye geri döndüğünü belirtti

Türkiye’nin cari açığına ilaç olması beklenen maden yönetmeliğinin 30 Eylül’e kadar hayata geçeceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin ham bakır, krom ve altın ihraç ettiğini ancak bunun 10 katına Türkiye’ye geri döndüğünü belirtti. Aybayrak, yeni düzenlemeyle bu sistemin değişeceği sinyalini verdi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, maden sahalarını, sektörün ve pazarın, katma değerli ürün elde edeceği yeni bir modeli başlatacaklarını duyurarak, “Biz ham kromları ham bakır, ham altınları ihraç ediyoruz ancak 10 katına bize geri dönüyor. Bu model, hem yatırımcı dostu. Hem ülkeye, istihdama ve sektörün büyümesine katkılı hem de ortaya konan katma değerle Türkiye’nin cari açığına ilaç olacak bir süreç olmalı. Maden yönetmeliğini 30 Eylül’den önce hayata geçireceğiz” dedi.

Bakan Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen ‘Madencilik Sektör Toplantısı’nda konuştu.

POTANSİYELİ VAR

Albayrak, katma değerli sektörlerin başında gelen madenciliğin, mesafe olarak katetmesi gereken büyük yolu olduğuna dikkat çekerek, “Ham maddede bir çarpansa, yarı mamülde sekiz, tam mamüle döndüğünde ortalama 24 çarpana kadar çıkabilecek katma değer üretebilecek bir sektörden bahsediyoruz. Gayrisafi milli hasılaya oranı, ortalama, madencilik anlamında ileri düzeyde olan ülkelerin yüzde 5, 6, 7’lerde hisse aldığı bir sektörden bahsederken Türkiye’de bu oran yüzde 1’lerde. Bunun Türkiye ekonomisi açısından 5, 6, 7 katı büyüyebilecek bir potansiyeli var” şeklinde konuştu.

Madencilikte başlatacakları yeni modelin; yatırımcı dostu, hem ülkeye, istihdama ve sektörün büyümesine katkılı hem de ortaya konan katma değerle Türkiye’nin cari açığına ilaç olacak bir süreç olması gerektiğini vurgulayan Bakan Albayrak, “Türkiye son 10 yılda ortalama 44 milyar dolar enerji ithal ederken 10.6 milyar dolar ortalamayla ham ve yarı mamul maden alanında ithalat gerçekleştirmiş. Bu maden sahalarıyla ilgili yeni bir model oluşturacak süreçle ilgili konuyu ciddi bir iyileştirme noktasında halledeceğiz. Maden yönetmeliğini 30 Eylül’den önce hayata geçireceğiz. MTA’nın yurtdışı düzenlemesini meclisten geçirdik. Üçüncü ülkelerde kamu olarak önümüzü açacak modellerle özel sektörün iş bitiriciliğini kamunun bilgi birikimiyle harmanlayacağız. Bu konuda DEİK ile de görüşüyoruz” dedi.

SIFIR TOLERANS

Güvenlik ve işçi sağlığı unsurlarının, kesinlikle vazgeçmeyecek ve tolerans göstermeyecekleri konular olduğunu söyleyen Albayrak, “Allah korusun bir kaza olduğu zaman madencilik sektörü duruyor. Bir işletmede yapılan hata tüm sektörü etkiliyor. Sektörün belki 10-20 yılını alabiliyor. Türkiye’nin bu kadar süre kaybetme lüksü yok. Bu kadar yer altı kaynağımız var, bununla ilgili tüm bilimsel çalışmalarla birlikte altyapısal iyileştirme ve geri dönüşümü sağlayacağız ama babadan kalma metotlarla değil. 21. yüzyıldayız, kendimizi ve Türkiye’yi güncelleyeceğiz. Katma değerli kurumsallaşmış bir sektöre dönüşme stratejisini izlememiz lazım. Bununla ilgili aldığımız kararlardan kimse endişe etmesin. İş sağlığı ve güvenliği, bundan sonraki sürecin sacayağıdır. Maden yönetmeliğiyle ilgili husus tamamlandı, müsteşar beyden geçti ve bana geldi. İnşallah ağustos ayı içinde yönetmeliği çıkartıyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ KURUL GELİYOR

Albayrak, maden sektöründe iş süreçlerini kısaltmak ve karşılaşılan problemleri minimuma indirmek için eylül sonu itibarıyla Maden Koordinasyon Kurulu kuracaklarını belirterek, “İhale ilanları ve diğer süreçler yaklaşık bir yılı buluyorken, şimdi 12 ayı bir aya indiriyoruz. Burada bahsi geçen birçok eski dönemli çok daha fazla zaman alan iş akışlarının hepsinde radikal iyileştirmeler yapıyoruz” dedi. Sorunları minimuma indirecek, netice odaklı yeni bir süreci başlatmak niyetinde olduklarını yineleyen Albayrak, şunları kaydetti: “Tabii burada pozitif gündem oluşturması noktasında özellikle ağustos sonuna kadar bu bizden onayı çıkmış 917 yeni sahanın ihale süreçlerini başlatacağız. Yıl sonuna kadar iki bin 500 olarak hedeflenen maden sahasının ihale süreçlerini başlatacağız.”

12 AYI 1 AYA İNDİRİYORUZ

ALBAYRAK, sektörü büyüteceklerini belirterek, bu noktada iş akışı süreçleriyle ilgili iyileştirmeler noktasında ciddi bir sürecin işlediği bilgisini verdi. Geçmiş dönemde ilk müracatın ortalama dört haftayı aldığını ancak hedefin bir haftayı geçirmemek olduğunu aktaran Albayrak, “İhale ilanları ve diğer süreçler yaklaşık bir yılı bulduğu bir süreçte 12 ayı bir aya indiriyoruz. Burada bahsi geçen birçok eski dönemli çok daha fazla zaman alan iş akışlarının hepsinde radikal iyileştirmeler yapıyoruz. Buralarda istihbari ve devlet güvenliğiyle ilgili hususuyla ilgili belli süreler var, bu hepinizin malumu. Sektörde katıldığım birçok yerde bana gelen taleplerin bir kısmı bunu da ilgilendirdiği için söylemem lazım. Hele de 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin ve sektörün ekonomideki maalesef geçmişten gelen bu FETÖ’cü yapılanmanın da oluşturduğu olumsuz ve yaşanmış örneklerin gerçekliğinden hareketle, halihazırda birçok resim yakaladık. Yabancıya, şirket satıyor. Yurt dışından yabancı gelmiş Türk firmaları alıyor. Bir de bakıyorsunuz, yurt dışında sattığı Kanadalı firmanın arkasından kim çıkıyor? FETÖ…” dedi. Buralarda, devlet olarak çok dikkatli davranmaları gerektiğinin altını çizen Albayrak, son dönemde bunun gibi çok ciddi sayıda işlemin yakalandığını ve FETÖ’cü olmayanlarla ilgili bir sıkıntıları bulunmadığını dile getirdi.

HÜRRİYET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER