KRİPTO PARASI OLANLARA 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Risk ve fırsatlarla dolu kripto para sektöründe yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor.

KRİPTO PARASI OLANLARA 5 ÖNEMLİ TAVSİYE
 KRİPTO PARASI OLANLARA 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Risk ve fırsatlarla dolu kripto para sektöründe yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor.

Kripto para yatırımcılığı, diğer finansal yatırım araçları gibi risklerle dolu ve tecrübe gerektiren bir alan. Durum böyle olunca da yatırımcıların bir takım sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor. Kripto para sahibi olduktan sonra iyi gözlem, sıkı takip ve mantıklı adımlar atmak büyük önem taşıyor. Intexcoin CEO’su ve Blockhain Teknolojileri Uzmanı Erdoğan Köse, kripto parası olanlara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Güvenli Muhafaza


Her türlü birikimin güvenliğinin son derece önemli olduğunu ve konu kripto paralar olduğunda güvenin birinci öncelik olması gerektiğini belirten Erdoğan Köse, “Yatırımcılar, kripto para alım satım sitelerinde işlem yaparken varlıklarının tamamı ile işlem yapmamalıdırlar. Birçok sanal cüzdan var. Bunlardan en çok talep görenlerden biri tercih edilebilir. Mutlaka 2’li güvenlik doğrulama yapılmalıdır. Bunun için de çeşitli uygulamalar mevcut. Cüzdan şifresi güçlü olmalı ve eğer unutma ihtimaliniz varsa bir yere not etmek, bu notu güvenli bir yerde muhafaza etmek gerekir. Şifresini unuttuğu için birçok kişi kripto paralarına erişemedi. Yeni yaşanan bir olay bu konunun önemini gözler önüne serdi. Bir kripto para borsasının sahibi vefat etti ve şifrelere kimse erişemediği için 140 milyon dolar değerinde bir varlığa maalesef ulaşılamıyor. Bence mutlaka bir usb cüzdan (soğuk cüzdan) edinilmelidir. Güvenli bir kaç marka var araştırıp bulunabilir” dedi.

Çeşitli Kaynaklardan Doğru Takip


İnternette kripto paralar hakkında binlerce içerik olduğunu söyleyen Erdoğan Köse, doğru kaynaktan beslenmenin önemine vurgu yaparak, “Yatırımcıların her şeyden önce bu konuda bilgi sahibi olmak için doğru kaynakları kullanmaları gerekir. Hem ülkemizdeki siteler hem de yabancı kaynaklı birçok siteden bu bilgilere ulaşabilirler. Çapraz bilgilenme yapmak faydalı olur. Araştırdığınız konu hakkında farklı kaynaklardan yararlanmak, konuyu alternatiflerinden edinilen bilgilerle pekiştirmek gerekir. Aslında bu yöntem hayatın her alanında yapılması gereken bilgi edinme tarzı olmalıdır” dedi.

Spekülasyonlar Paniği Tetikler


Özellikle konu yatırım olduğunda spekülasyonların ardı arkasının kesilmediğini belirtenErdoğan Köse sözlerine şöyle devam etti: “Adı üzerinde spekülasyon, yani gerçek ve somut bilgiye dayanmayan, temenni ve beklentilerin gerçekmiş ya da gerçekleşecekmiş gibi aktarılmasıdır. Bunun en güzel ve güncel örneği Bitcoin’dir. 1 yıldan fazla süredir çok değer kaybetti ve spekülatörler tekrar piyasayı yükseltmek için afaki söylemlere başladılar. Her söyleneni dinlemeden derin analizler ve araştırmalar yaparak ilerlemeli. Böyle durumlarda sakin hareket ederek, soğukkanlılığı elden bırakmamak gerekiyor.”

Kontrol Yatırımcının Elinde


Savaş, seçim, olumlu-olumsuz ekonomik hareketler gibi istem dışı gelişen olayların kripto para piyasasına çok da etki etmediğini belirten Erdoğan Köse, “Kripto para piyasasında kontrol sadece ona sahip olan insanların oluşturduğu topluluktadır. Tabii ki devletlerin bu alana yönelik olumlu-olumsuz yaklaşımları dalgalanmalar yaratır. Ancak kalıcı bir etki bırakmaz. Kripto paralarda tüm işleyiş ve gelişme topluluğun ona olan güveni ile belirlenir. Krizler doğaları gereği yeni fırsat alanları üretirler. Tarih bize bunu çok kez gösterdi. Kriz dönemlerinde insanlar refleks olarak alternatif gelir ve yatırım alanlarına yönelirler ki kripto paralar günümüzde bu alanların en başında ve en dinamik olanıdır. İlk kripto para olan Bitcoin’in popülerliğini, bilinirliğini ve işlevsel güçlü bir araç olmasını sağlayan da yine bir kriz ortamı olmuştur. Geçmişte Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizde Bitcoin insanların sorunlarını aşmada en önemli araç olmuştur” dedi.

Alternatifler Değerlendirilmeli


Her şeyden önce kripto paraların riskli bir alan olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayanErdoğan Köse sözlerini şöyle noktaladı: “İyi kazançlar riskli alanlardan elde edilir. Yatırımcı bu riski bilip göze alabiliyorsa yatırım yapmalıdır. Öncelikli olarak kendilerini sarsmayacak, ufak yatırımlar yapmalılar. Farklı kripto paralardan bir sepet yapmaları risk yönetimi için daha iyi bir yöntemdir. Şunu kimse unutmasın ki gelecekte para denen meta kripto paradan başkası olmayacak. Çok güçlü ve işlevsel bir teknolojik arka plana sahip olan kripto paralar, Blokchain sayesinde sadece ekonomide değil her alanda insanlığı uzay çağına taşıyacak en önemli teknolojilerden biri olacaktır. Blockchain teknolojisine sadece para ve kazanç olarak bakmak eksiklik olur. Bu alanda birçok yeni fikir ve faydalı teknolojiler üreten şirketler, organizasyonlar mevcut. Yatırımcıların bunları da araştırarak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Biz de Intexcoin ile sadece bir kripto para yapmakla kalmadık, sorunlu sosyal alanlara yönelik projeler geliştirdik ve geliştirmeye de devam edeceğiz.”

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER