Havalimanlarında kurban bayramı yoğunluğu

Kurban Bayramı tatilini şehir dışında geçirmek isteyen vatandaşlar, İstanbul Havalimanı ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk oluşturuyor.

Havalimanlarında kurban bayramı yoğunluğu

Havalimanlarında kurban bayramı yoğunluğu
Kurban Bayramı tatilini şehir dışında geçirmek isteyen vatandaşlar, İstanbul Havalimanı ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk oluşturuyor.
Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından memleketleri ile tatil bölgelerine seyahat edecek vatandaşlar, sabahtan itibaren havalimanlarına geldi.


İstanbul Havalimanı giriş kapılarında ve kontuar önlerinde yoğunluk nedeniyle sıra oluştu.

Polis ekipleri, Dış Hatlar Giden Yolcu Terminali’ndeki tüm pasaport bankolarını açık tutarak, yoğunluğu azalttı. Ekipler, yolcuları uçuşlarına yetiştirmek için büyük çaba harcadı.

Yoğunluk nedeniyle önlem alan İGA ve Turkish Ground Services (TGS) yer hizmetleri ekipleri havalimanına gelen yolcuları yönlendirdi.

Havalimanındaki görevli hijyen timleri, sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve maske takmaları için yolcuları uyardı.

Türk Hava Yolları (THY) ve diğer firmalarının bilet satış ofisleri ile kontuarları önünde yoğunluk gözlendi.

Dün, İstanbul Havalimanı’nda bin 60 iniş-kalkış icra edilirken bugünkü sefer sayısının ise bin 62’ye ulaşması bekleniyor.

Havalimanını kullanan yolcu sayısı dün 150 bini geçerken, bugün 52 bin 44 iç hat ve 99 bin 226 dış hat olmak üzere toplam 151 bin 270 yolcunun İstanbul Havalimanı’ndan seyahat etmesi planlanıyor.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bugün tüm havalimanlarımızda bayram heyecanını tekrar yaşıyoruz. ‘İgairport’da uçuş sayısı 1000’i aştı. Yolcu sayısı 150 bini geçti. Şükür, seyahat özgürlüğü ve sosyal hayatımızda çok bedel ödediğimiz günlere geri dönmemek için lütfen kolları sıvayalım ve aşı olalım” ifadelerini kullandı.

Başta THY olmak üzere, birçok hava yolu şirketi yoğunluk nedeniyle ek sefer koydu. THY, Kurban Bayramı’nı kapsayan 16-25 Temmuz’da İstanbul Havalimanı’nda 249 ek sefer icra edecek.

15 Temmuz Demokrasi Otogarı da yoğun

Yoğun araç trafiğinin yaşandığı 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda park alanlarında boş yer kalmadı. Tam kapasite çalışan ve ek sefer düzenleyen otobüs firmaları, vatandaşların bilet taleplerine yetişmekte güçlük yaşıyor.

Otobüs şoförü Serkan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ek seferlerde bile yer kalmadığını söyledi.

Yolculardan Ahmet Çelik ise biletini 10 gün önceden aldığı için yer bulabildiğini belirterek, “Sonra bilette değişim yapmak istedim ama yer bulamadım. Bugün bilet bulmam imkansızdı, otobüsler gerçekten dolu, otogarın yoğunluğundan da belli. Dönüş biletini de önceden aldım” diye konuştu.

İstanbul içinde trafik rahat

Öte yandan, İBB trafik yoğunluğu haritası verilerine göre İstanbul genelinde trafik yoğunluğu saat 10.50 itibarıyla yüzde 24 ölçüldü.

Anadolu Yakası’nda, TEM otoyolu Ankara istikametinde, Ataşehir ve Tuzla arasında bazı bölgelerde trafik yoğunluğu gözlendi.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER