Giresun’da balıkçılarda çalar balığı mesaisi başladı

Giresun’da balıkçılar çalar balığı (iskorpit) için balıkçılar gece gündüz demeden mesai yapıyor.

Giresun’da balıkçılarda çalar balığı mesaisi başladı

Giresun’da balıkçılarda çalar balığı mesaisi başladı


Giresun’da balıkçılar çalar balığı (iskorpit) için balıkçılar gece gündüz demeden mesai yapıyor. Vücudundaki dikenlerinin zehirli olduğu balığı büyük bir titizlikle temizleyen balıkçılar, restoranların taleplerine yetişmek için imece usulü balık temizliyor.


Görünüşü ve dikenleri nedeniyle insanların ellemeye dahi koktuğu iskorpit balığının göründüğünün aksine bir hayli lezzetli olduğunu söyleyen Tepebaşı Balıkçılık’tan Abdullah Canikli, haziran ayının bu balığın en lezzetli olduğu dönemler olduğunu belirtti.


Vücudundaki dikenlerin zehirli olması nedeniyle bu balığı temizlemenin zor olduğunu ancak yıllardır kendilerinin temizleyip satışa sunduklarını kaydeden Canikli, fiyatının pahalı olması nedeniyle daha çok restoranlara sattıklarını söyledi.


Temizlenmiş çalar balığının kilosunun 500 liradan satıldığını belirten Canikli, “Halkımız pahalı olduğu için fazla ilgi göstermese de restoranlarda oldukça fazla rağbet görüyor. Özellikle de yaz aylarında ilimize gelen turistlerin en fazla tercih ettiği balık çeşidi çalar oluyor. Bizler de yıllardır bu balığı temizleyip satışa sunuyoruz. Restoranların yoğun taleplerine de yetişmek için arkadaşlarımızla birlikte imece usulü temizliyoruz” dedi.
Bu arada balıkçıların çalar balığı temizleme işi yaklaşık 10 gün daha sürecek.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER