ENKA, Sırbistan’da otoyol inşa ediyor

ENKA, Sırbistan’daki 112 kilometrelik Morova otoyolunun projelendirme ve yapımını üstlendi.

ENKA, Sırbistan’da otoyol inşa ediyor
 ENKA, Sırbistan’da otoyol inşa ediyor
ENKA, Sırbistan’daki 112 kilometrelik Morova otoyolunun projelendirme ve yapımını üstlendi. Proje ile Avrupa’nın en önemli ulaşım koridorlarından olan 10. ve 11’inci koridorları birbirine bağlanacak.

ENKA ve 30 yıllık iş ortağı Amerikan menşeli Bechtel firması, Sırbistan’daki 112 kilometrelik Morova otoyolunun projelendirme ve yapımını üstlendi. Morova otoyolu, Avrupa’nın en önemli ulaşım koridorlarından olan 10. ve 11’inci koridorları birbirine bağlayacak. Pojate ve Preljina şehirleri arasında bağlantı kuran otoyol, eski Yugoslavya’nın endüstri merkezi olan bölgesinden geçiyor. Otoyol, bu bölgeyi iki önemli ulaşım koridoruna bağlayacağı için bölgenin tekrar ekonomik canlılığına kavuşması için kritik öneme sahip. Sırbistan Hükümeti, güzergâh üzerinde çok sayıda endüstriyel bölge oluşturmayı hedefliyor.

Sel felaketleri önlenecek


4 yılda tamamlanması beklenen otoyol, ENKA tarafından en yüksek standartlarda projelendirilirdi. Proje kapsamında kazı, dolgu, köprü, viyadük, kavşak ve gişe sahaları yapılacağını aktaran ENKA Altyapı Projelerinden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Özger İnal, ayrıca bölgenin zaman zaman maruz kaldığı sel felaketlerini önlemek için 50 kilometre uzunluğunda yeni nehir yatağı inşa edileceğine dikkat çekti.

Balkanlardaki sekizinci büyük proje


Farklı coğrafyalarda çok önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirten ENKA İnşaat İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Tara, “Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz projeler ile ülkelerin ekonomilerine önemli katkılar sağladık. Sırbistan projemizde de bu misyonumuza devam edeceğiz. Bugüne kadar sadece Balkanlarda, toplam uzunluğu bin kilometreye varan otoyol projesi gerçekleştirdik. Sırbistan projesi bu projelerin sekizincisi. Bu sürdürülebilir başarının arkasında ENKA’nın kuruluşundan beri sahip olduğu yenilikçilik, mühendislikte mükemmeliyetçilik, kalite, iş güvenliği ve sağlığı ile çevre politikalarına bağlılık prensipleri var.”bilgisini verdi.

5G teknolojisi için gerekli altyapı tamamlanmış olacak


Proje kapsamında bölgedeki erişilebilirliğin geliştirilmesi ve dijital bir koridor sağlanması için otoyol rotası boyunca uzanan kapsamlı bir telekomünikasyon ağı devreye alınabilecek. Böylece ENKA tarafından yapılacak projeden sonra, 5G teknolojisi kullanımı için gerekli altyapı da tamamlanmış olacak. Proje kapsamında; 78 köprü, 24 üst geçit ve 12 alt geçit inşa edilecek. Otoyolun tasarım hızı ise 130 km/saat olarak planlanıyor.

  • İmza görseli soldan sağa: Michael Wilkinson (Bechtel Başkan Yardımcısı, Altyapı Grubu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu Genel Müdürü), Mehmet Tara (ENKA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü), Prof. Dr. Zorana Mihajlovic (Sırbistan Başbakan Yardımcısı)

ENKA hakkında:


1957 yılında kurulan ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKA), dünya çapında bir mühendislik ve inşaat firmasıdır. Merkezi Türkiye’de bulunan ENKA, mühendislik, inşaat, elektrik üretimi, gayrimenkul ve ticaret alanlarında hizmet vermektedir. 2018 senesi içerisinde 2,9 Milyar ABD Doları iş hacmi gerçekleştiren ENKA, 5 Milyar ABD Doları’ndan fazla piyasa değeri ile Borsa İstanbul (BIST)’de işlem görmektedir. ENKA, bugüne kadar, Türkiye’de toplam 7 Milyar ABD Doları sözleşme bedeli tutarında 125 proje tamamlamış ve yurt dışında toplam 41,6 Milyar ABD Doları sözleşme bedeli ile 403 projeye imza atmıştır.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109