Engelli girişimciye 50 bin lira hibe

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere 36 bin lira hibe yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), destek miktarını 50 bin liraya yükseltti.

Engelli girişimciye 50 bin lira hibe
 Engelli girişimciye 50 bin lira hibe

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere 36 bin lira hibe yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), destek miktarını 50 bin liraya yükseltti.

Özel politika ve uygulamalarla engellilerin mesleki eğitimi ve istihdamı için çaba gösteren İŞKUR, özel projelere katkı sağlayarak engellilerin topluma ve ekonomik hayata uyumunu desteklemeye devam ediyor. Engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen "İdari Para Cezaları Fonu" kullanılarak kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe desteği sağlayan Kurum, bugüne kadar 36 bin lira olarak verilen miktarı ilgili komisyonun kararını yüzde 38 artırarak 50 bin lira yaptı.

En az yüzde 40 engelli olma şartı

İŞKUR'a kayıtlı, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı hibe programı için hazırlanan projeler, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyonca değerlendirilecek.

Desteğe değer bulunan projelere; kuruluş işlemleri desteği olarak 3 bin, işletme gideri desteği olarak 11 bin, kuruluş desteği için ise 36 bin lira verilecek. 2014'te başlatılan uygulamanın 2018 yılının 1. dönem projeleri için 11 Aralık'a kadar başvuru yapılabilecek. İlgilenenler yeni döneme ait başvuru rehberi ve formlara İŞKUR'un internet sitesinden ulaşabilecek.

İŞKUR 50 Bin TL Engelli Hibe Desteği Nasıl Alınır?


Geçtiğimiz günlerde İŞKUR toplantısında, engellilere hibe kredi desteği 50 Bin TL olarak güncellendi. Ülkemizde engelli çalıştırma zorunluluğu olan iş yerleri eğer bu kurala uymazlarsa tespit edilmesi halinde para cezası alıyorlar. Bu fon sayesinde de iş kurmak isteyen engellilere hibe kredi desteği sağlanıyor.
Bu kredinin nasıl alınacağından bahsedeceksek eğer, önce hangi şartların arandığından ve ne tür projeler desteklenecek önce bunları konuşmak gerekir.
İŞKUR Engellilere 50 Bin TL Hibe Desteği Başvurusunda Aranan Şartlar
İşkur 50 bin tl engelli hibe desteği için ilk aranan şart elbette ki %40 engelli olma şartı. (“Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenmiş olması gerekiyor) Bunun dışında, yaş sınırı olduğundan 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor.

Temel şartlar bunlar, bunun dışında İŞKUR sistemine kayıtlı olmanız, hiçbir şekilde emekli olmamanız, üstünüze herhangi bir işyeri veya işletmenin olmaması gerekiyor.
Ayrıca önemli bir diğer husus, hibe desteği sonrası kuracağınız işyerinin yaşadığınız/ikamet ettiğiniz yer ile aynı olması. Bunun dışında girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.
Hibe desteği için aşağıdaki evraklar isteniyor. 

Başvuru yapılacak yerler

Bulunduğunuz il müdürlüğüne gidip başvuruda bulunmalısınız. Ardından ilgili birim il müdürlüğünden evrakların eksiksiz olması durumunda belgelerinizi alacak ve değerlendirme sürecine gireceksiniz. Bu değerlendirmenin sonucunda sizlere olumlu/olumsuz geri dönüş yapılacaktır. Ya da İŞKUR’u arayarak süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ataşehir bölgesinde olanlar SEVGİ SELİ ENGELLİLER DERNEĞİNE Başvuru yapabilirler.

SEVGİ SELİ ENGELLİLER DERNEĞİ İletişim

Adres : İçerenköy, İstanbul, İçerenköy, Alanaldı Caddesi No:7 Büro Sitesi C Blok, 34752 Ataşehir/İstanbul

Telefon : (0216) 577 00 70

Fax: (0216) 577 00 70

www.ssed.org.tr

https://www.facebook.com/groups/565440683489167/?fref=ts

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER