Bursa konutta fiyat şampiyonu

Bursa konutta fiyat şampiyonu

Bursa konutta fiyat şampiyonu
Bursa konutta fiyat şampiyonu

Konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Bursa, en çok değer kaybettiği il ise Antalya oldu..
Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren REIDIN.com Emlakendeks’in Ekim 2010 raporu yayınlandı.

Antalya konutta en çok değer kaybeden il
Rapora göre, Bursa bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına %0,98’lik değer artışıyla, Ekim ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Bursa’da metrekare satış fiyatı 914 TL’den 923 TL’ye yükseldi. Bir önceki aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarında %1,82 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu. Antalya’da metrekare satış fiyatı 823 TL’den 808 TL’ye indi. İstanbul ve İzmir’de konut satış fiyatları sırasıyla %0,63 ve %0,09 oranında artarken; Adana ve Kocaeli’de sırasıyla %0,34 ve %0,60 oranında azaldı. Ankara’da ise metrekare başına konut satış fiyatları değişmedi.

Mortgage fiyatlarının uygun olması büyümede etken
Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven konuyla ilgili olarak “Ekim 2010’da mortgage piyasasında şimdiye kadar yaşanan en büyük artışlardan birine şahit olduk. Bu hızlı büyümede özellikle mortgage faizlerinin çok uygun seviyelerde olması etkili oldu. Ayrıca konut fiyatları sürekli artış gösterse de, halen 2008’in 1. çeyreğindeki en yüksek noktanın yaklaşık %10 oranında aşağısında olmasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, konut fiyatlarındaki artışın ve mortgage piyasasındaki hızlı büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Rapor, Ekim 2010’da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin Ankara Gölbaşı (+%2,05), en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise Antalya Kepez (-%2,13) olduğunu ortaya koydu.

Raporda, bir önceki aya göre Ekim 2010’daki kira değerleri incelendiğinde, metrekare kira değerinin 4,52 TL’den 4,58 TL’e yükseldiği Bursa, bir önceki aya göre %1,33’lük artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. Adana ise %1,49 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla değer kaybettiği il olurken, Adana’da metrekare kira değeri 3,35 TL’den 3,30 TL’ye indi. Rapora göre, Ankara ve İstanbul’daki kira değerlerinde sırasıyla, %0,48 ve %0,59 oranında değer artışı yaşanırken, Antalya, İzmir ve Kocaeli illerinde metrekare kira değerleri sırasıyla, %0,26; %0,21 ve %0,46 oranında azaldı.

Emlakendeks, Ekim ayında bir önceki aya göre konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçenin İstanbul Kartal (+%2,32), en çok değer kaybeden ilçenin ise Adana Seyhan (-%1,77) olduğunu gösterdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER