Alkole gece yarısı zam Sigara zamdan payını almadı

Alkole gece yarısı zam Sigara zamdan payını almadı

Alkole gece yarısı zam Sigara zamdan payını almadı
Alkole gece yarısı zam
Sigara zamdan payını almadı

İlgili Haberler
Sigaraya zam gelecek mi?
Alkollü içkiye ne kadar zam gelecek?
Sigara ve içkiye yeni vergi mi geliyor?

Tüm ilgili haberler

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan içkilerdeki ÖTV oranları değişti. İçkilerde vergi oranlarında değişikliğe gidilmezken asgari maktu vergi tutarları artırıldı. Yayımlanan karara göre, litre bazında alkollü içkilerden alınacak vergi tutarı yaklaşık yüzde 30 artırıldı. Maliye Bakanlığı’nın, içkilerden alınan özel tüketim vergisinde bu yıl içinde artışa gideceği açıklamasının yapıldığı gün, vergi artışı gelmiş oldu.

2011 bütçesinde içkide vergi artışı yapılacağının sinyalini veren Hükümet, beklenen zammı yaptı ve bugünden itibaren geçerli olmak üzere asgari maktu vergi oranlarını artırdı.

İçki türlerine göre değişen artışlar, birada litre başına yüzde 26; rakı, cin, votka ve likörde yine litre başına yüzde 30 oldu. (2009’un son ayında rakıya yapılan zam yüzde 10’du. Son artışla, 70'lik rakının fiyatının 40 lira sınırına dayanması bekleniyor.)

Litrede ÖTV rakıda 39,6 liradan 51,48 liraya, cin ve votkada 44 liradan 57,2 liraya, taze üzüm şarabında 1,95 liradan 2,44 liraya, birada 0,35 liradan 0,44 liraya çıktı.

Yetkililer, tütün mamulleri, akaryakıt ürünleri ve dayanıklı tüketim mallarında herhangi bir ÖTV artışının söz konusu olmadığını belirtiyor.

GİSDER BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği (GİSDER) Başkanı Galip Yorgancıoğlu, rakı, votka, cin, likör gibi yüksek alkollü içkilerde litre başına yüzde 30 ÖTV artışı getiren uygulamayı, tüketici fiyatlarına yansıtmak zorunda olduklarını belirtti.

Yorgancıoğlu, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV'ye zam kararının, üyeleri ile üretimini yasal düzenlemeler ve Avrupa Birliği normlarında sürdüren sektör üreticilerinde ''büyük bir şaşkınlık'' yarattığını ifade ederek, ''Çünkü daha 10 ay önce, 31 Aralık 2009 tarihinde alkollü içkilerden alınan ÖTV'ye yine beklenmedik ölçüde bir zam yapılmıştı ve sektörümüz bu zammın olumsuz etkilerinden henüz kurtulamamıştı'' dedi.

Yılın ilk 3 çeyreğinde alkollü içkilerden sağlanan vergi tahsilatının, 2 milyar 133 milyon olması beklenirken, bunun 2 milyar 150 milyon lira olarak gerçekleştiğini ve bu nedenle sektörde, vergi artışına gerek olmadığı umudu bulunduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Ancak, sektörümüz bu zamlarla 2011 bütçesi için önemli bir gelir artış sorumluluğu üstlenmek durumunda kaldı. Oysa sektörümüz gerçekten çok küçük marjlarla çalışıyor ve bu durumda rakı, votka, cin, likör gibi yüksek alkollü içkilerde litre başına yüzde 30 ÖTV artışı getiren bu zammı ister istemez tüketici fiyatlarına yansıtmak zorundayız.

Buna karşılık Türkiye'ye yasa dışı yollardan kaçak içki ithal eden, kayıt dışı iş yapan, ya da merdiven altında tüketicinin canı pahasına sahte içki üretenlere gün doğduğu muhakkak. Çünkü bu son zamlardan sonra bir şişe yüksek alkollü içkiden elde edilecek haksız kazanç da otomatik olarak yüzde 30 oranında artacak. Bu kişiler, üretim ya da ithalat olsun, yasa dışı yollardan sağladıkları içkiler için zaten en az o ürünün vergisi kadar haksız kazanç sağlıyorlardı. Kaçak ithal edilen ve menşei ve içeriği belirsiz içkiler yüzünden geçen yaz turistler ölmüş ve ülkemizin yurt dışındaki imajı büyük zarar görmüştü.''

Yorgancıoğlu, söz konusu zamlardan sonra, sektördeki son yıllarda nispi iyileşme görülen kayıtdışılık sorununun yeniden ciddi hale gelmesinden ve suç oranının artmasından kaygı duyduklarının altını çizerek, ''Bu ÖTV zamlarından sonra ülkemizin alkollü içkilere uygulanan en yüksek vergi sıralamasında birinciliğe yükseldiğini tahmin ediyorum. Alkollü içkilere İsveç, Norveç, Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde de yüksek vergi alınıyor ama o bölgede kişi başına düşen yıllık gelir 30-40 bin avro arasında değişiyor. Dolayısıyla Türkiye'nin kişi başına gelir baz alındığı takdirde alkollü içkilere uygulanan en yüksek vergi sıralamasındaki birinciliği tartışmasız hale geldi'' ifadesini kullandı.

AJANSLAR-htekonomi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER