500 üretici sanal dünya da pazar arıyor

Mersin'de üreticinin ürünlerini sanal pazarla buluşturacak olan, 'Erdemli e-ticaret dijital dönüşüm projesi'nde başvurular başladı. Projeye başvurular, 'eticaret.erdemli.bel.tr' adresinden yapılıyor.

500 üretici sanal dünya da pazar arıyor
 500 üretici sanal dünya da pazar arıyor

Mersin'de üreticinin ürünlerini sanal pazarla buluşturacak olan, 'Erdemli e-ticaret dijital dönüşüm projesi'nde başvurular başladı. Projeye başvurular, 'eticaret.erdemli.bel.tr' adresinden yapılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrrem Tollu şunları söyledi: "Üretici ile tüketiciyi aynı zamanda da toptancıyı sanal dünyada buluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle e-ticaret dünyasının uzman şirketi Proticaret ile işbirliği yaptık. Bu projede 500'den fazla üretimimizi sanal dünyaya taşıyacağız".

Erdemli Belediyesi’nin, esnafı e-ticarete taşıma kararının temeli ne, Dünya’da bunun örneği var mı?
Teknolojinin gelişmesi ile tüm Dünya’da kullanılmaya başlayan ve Dünya’nın her noktasında üretilen ürünlerin en kısa şekilde evlere ulaşmasını sağlayan dijital platformların bir örneği olan “Dijital Erdemli Projesi”, pandemi döneminde üreticilerin yaşadığı problemlerin gözlenmesi ve istişare edilmesi sonucunda gereklilik arz etmiştir. İnsanların ihtiyaçlarını dijital pazardan giderme eğilimleri artmıştır. Biz de bu anlamda üreticilerimize mihmandarlık yapıyoruz.
Bu proje hayata geçtiğinde, ne gibi sonuçlar ortaya çıkacak?
Erdemli Belediyesi, hizmet anlayışı gereği ekonomisi ne olursa olsun her kesimden vatandaşın yararlanmasını sağlayacak, adil bir yönetim anlayışıyla e- ticaret projesini ücretsiz olarak hayata geçiyor. Bu proje ile üreticiler, ekonomik kaygı taşımadan ürünlerini dijital pazarda sergileyebilecek. Bu sayede üreticimiz kazanırken, vatandaşta ilk elden kaliteli ürünü uygun fiyata alabilme imkânına kavuşacak.
Erdemli’yi dijital Dünya’ya taşıma kararını ne zaman verdiniz? Bu kararda ki etken neydi, detaylı açıklar mısınız?
Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Mart ayında ortaya çıkan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını süresinde, her ne kadar ekonomik desteklerle ayakta durmayı başaran üreticilerimiz olsa da, şartlardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşayan kesimlerin desteklenmesi düşüncesi ortaya çıktı. Bu anlamda yeni pazarlarla üreticilerimizi buluşturmamız gerekiyordu. Dijital pazar ile esnafımızı ve üreticilerimizi buluşturma kararı aldık ve uzman ekibimizle gerekli adımları attık.
Bu karar doğrultusunda, ne gibi sonuçlar bekliyorsunuz?
Projemizden şu an yaklaşık 4200 üreticimiz direk olarak yararlanıyor. Ülkenin en çok ses getiren dijital platform hizmetini sunuyoruz. Örneğin 4000 bal üreticisi projemize, Mersin Arıcılar Birliği olarak katıldı. Birinci dereceden 20 bin aile demek. Erdemli için yaptığımız proje, Mersin’in en önemli imaj projelerinden biri haline geldi. Biz üreticilerimize bu alanda öncülük yapıyor, onları dijital pazarla buluşturuyoruz.
Erdemli’nin esnaf ve üretici profilini genel anlamda, kapasiteleri ile açıklayabilir misiniz?
Erdemli, üreten bir kent. Binlerce dönümlük tarım arazisi ve seralarıyla, yılın on iki ayı üretiyor. Erdemli’nin temel sorunu ürettiğini pazarlama. İnşallah, e-ticaret ve Kooperatif projelerimizle bu sorunu ortadan kaldıracağız.
Erdemli esnafının e-ticaret dünyasına uyumu nasıl olacak?
Belediyemiz tarafından gerçekleştirilecek eğitimleri geçecek üreticilerimiz, rahatlıkla dijital pazarda kendine yer bulabilecek. Bir yıl ücretsiz olarak planlanan projede üreticilerimiz, alana bu sürede uyum sağlayacak ve süreç boyunca, uzman ekibimiz onların yanında olacak.
Projeye katılım yüzde kaç oranında olacak, beklenti tam olarak nedir?
Projeye katılım, oran olarak beklentilerin çok üzerinde. Proje Erdemli’nin projesinden ziyade Mersin’in örnek gösterilecek projeleri arasına girdi. Biz, bu projede yer alamayacak üreticilerimizi de düşündük. Kooperatif projesiyle de Erdemli’de ticaret pozitif bir ivme kazanacak.
Erdemli Belediyesi bir ilki gerçekleştiriyor. Bir anlamda örnek bir davranış sergiliyor, bu nasıl bir duygu?
Biz Belediyenin işini sadece temizlik yapmaktan ibaret görmüyoruz. Milletimizin kaderiyle ilgili her türlü konuya, hassasiyet gösteriyoruz. Pazar sorunu, üreticimizin ve esnafımızın önündeki en büyük sorunlardan biri. Bizde bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Vatandaşımızın yüzü güldüğü zaman, biz mutluyuz.
E-ticaret projesine, hem siyasi arenada hem de ekonomi dünyasında nasıl bir tepki bekliyorsunuz?
Biz gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz. Memleketimizin, vatandaşlarımızın lehine olacak her türlü projeyi çekinmeden yaptık ve yapıyoruz. Dijital Pazar, ekonomi dünyasında önem kazandı. Bunun pozitif etkilerinin en kısa zamanda olacağından şüphemiz yok.
Projenin ilk etabında, kaç esnaf e-ticaret sistemi kullanacak?
Şu anda 137 üreticimizi ve esnafımızı e-ticaret ile buluşturuyoruz. Burada arıcılarımıza verdiğimiz bir e-ticaret sayfasından, 4 bin üreticimiz faydalanacak. Proje ilk etapta, 30 bin ailemizi direk olarak pozitif manada etkileyecek.
Erdemli’nin e-ticaret projesi konusunda hangi firmalardan destek alıyorsunuz?
Google, Aliexpress ,Gittigidiyor , N11.com, Pro Ticaret
Proje ne zaman hayata geçecek ve aşamaları neler olacak?
Projenin; 4 aylık hazırlık süreci, 10 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak eğitim programı sonrasında üreticilere sayfaları teslim edilerek tamamlanmış olacak.
Projenin işleyişi sırasında ne gibi zorluklarla karşılaşılabilir ve bunların çözümleri neler olacak?
Proje başlangıcında verilecek teknik eğitime katılmak zorunlu. Orada verilecek eğitimler birçok sorunu ortadan kaldıracak. Geriye ürün takibi, kargo, müşteri memnuniyeti gibi konular kalıyor. Burada üreticilerimizin ve esnafımızın, nasıl davranması gerektiği, süreci nasıl yönetmesi gerektiği gibi konular kalıyor. Uzman ekibimiz vatandaşlarımızın yanında olacak.
Başkan Mükerrem Tollu Özgeçmiş
Mükerrem Tollu, 1961 yılında Erdemli’de Dünya’ya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erdemli’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 1985 senesinde Türk Ticaret Bankasında çalışma hayatına başlayan Tollu, aynı yıl içerisinde Erdemli Belediyesine geçerek, Temizlik İşleri Müdürü olarak görev aldı. 2004 yılına kadar Erdemli Belediyesi’nde, Temizlik, Hal, Hesap İşleri ve Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı.

2004-2007 yılları arasında Ayaş ve Kargıpınarı Belediyelerinde idarecilik görevlerinde bulundu. Daha sonra 2009 yılı Mahalli İdareler seçimine kadar Mersin Toroslar Belediyesi’nde İdari ve Mali İşlerden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimleri sonucu Erdemli Belediye Başkanı seçilen Mükerrem Tollu, 2014 ve 2019 mahalli idareler seçimlerini de kazanarak, Erdemli’de ara vermeden 3 kez seçim kazanan ilk Belediye Başkanıdır.

Belediye Başkanlığı süresince gerçekleştirdiği hizmet projeleriyle 6 kez çeşitli kurumlarca, ‘Başarılı Belediye Başkanı’ ödülüne layık görülen Başkan Mükerrem Tollu, bir kız ve bir erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109