Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına yıl boyu taşıyacak.

Kurban Bayramı’nın bereketini yıl boyu muhtaç sofralara taşıyan Kızılay, Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası bağış bedellerini yurtdışında 590 TL, yurt içinde ise 750 TL olarak açıkladı.

Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına yıl boyu taşıyacak.
Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına yıl boyu taşıyacak.

Kurban Bayramı’nın bereketini yıl boyu muhtaç sofralara taşıyan Kızılay, Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası bağış bedellerini yurtdışında 590 TL, yurt içinde ise 750 TL olarak açıkladı.

Hayırseverlere “Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla seslenen Kızılay, Türkiye dahil yaklaşık 40 ülkede 170.000 vekalet sahibi adına kurban kesip, yaklaşık 3 milyon 800 bin kişiye kurban bereketini ulaştıracak.


Dünya ve ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nı düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kurban Bayramı’nın bereket ve neşesinin tüm dünyada yaşanması için büyük bir seferberlik başlattıklarını ifade ederek “Kurban etleri, hijyenik bir şekilde konservelere dönüştürülüyor. Bu yöntem sayesinde kurban etleri yıl boyunca sağlıklı bir şekilde ihtiyaç sahipleri tarafından tüketilebilecek” dedi.


Başkan Kınık, şöyle devam etti: “Kurbanda Kızılay Modeli sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak kolaylıkla yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, veterinerler tarafından seçilerek modern kombinalarda İslami usullere göre vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı'nın ilk üç günü kesilecek. Dini vecibeler açısından vatandaşlarımızdan işi son güne bırakmamalarını istiyoruz. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlerde din görevlileri, veterinerler ve noter de hazır bulunacak. Yurt içinde kesimi yapılan kurbanlıkların etleri kıyma ve kuşbaşı konservesi yapılarak yıl boyu dağıtılacak. 2018 yılında yurtiçinde dağıtılmak üzere 1.750.000 kurban konservesi üretilmesi planlanıyor. Yurt dışında kesimi yapılan kurbanlıkların etleri ise anlık olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Yurt içi ve yurtdışında 3.800.000 ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketi taşınacak. 2018 yılı vekalet yurt içi 85.000, yurt dışı 85.000 olmak üzere toplam 170.000 hisse olarak hedefleniyor. Yurt içinde kesilen kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konacak. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.”


Yaklaşık 40 ülkede 170.000 hisse kurban kesimi

Kurban etleri her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki yoksullara ulaştırılacak. Bu seneki kurban organizasyonunun yaklaşık 40 ülkede gerçekleştirileceğini belirten Dr. Kınık, “Vekâletini Kızılay’a verecek olan vatandaşlarımız için ücretler, yurt içinde 750 lira, yurt dışında 590 lira olarak belirlendi. Bu kesimleri, Türkiye’de ve yurt dışında gerekli İslami şartları yerine getirerek, Diyanet’in önerdiği usullerle gerçekleştiriyoruz. Yurt içinde kesilecek olan kurbanların etlerini konserve yapıp 18 ay boyunca ihtiyaç sahibi sofralarına taşıyacağız” diye konuştu.


Dr. Kınık, kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin Bosna Hersek ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya’nın da aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan ve Bangladeş’in de aralarında bulunduğu Güney Asya ülkeleri; Kırgızistan ve Moğolistan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkeleri; Filistin ve Irak’ın da aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülkedeki ihtiyaç sahipleri için Kızılay’a kurban vekâletlerini verebileceklerini ifade etti.


Her yıl daha fazla ülkede kurban kesimi ve dağıtımı yapılması için çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Kınık, “Öncelikli olarak yakın coğrafyalar tercih ediyoruz. Gidilen ülkelerdeki tüm ihtiyaç sahipleri gözetilerek dağıtım yapıyoruz” diye konuştu.


Bağış nasıl yapılıyor?

Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar; bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Kızılay Şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecek.


Taksit imkanı sunuluyor

Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahipleri, 4 taksit imkânından yararlanabiliyor. Vekaletlerini Kızılay'a vermek isteyen yurt dışındaki vatandaşlarımız ise Kızılay internet sayfası üzerinden bağışı menüsünü kullanarak online ödeme yapabilecek. Ayrıca 0090 216 168 11 22 numaralı telefondan Kızılay'ın danışma ve bağış hattını arayarak uluslararası kredi kartı ile vekâlet bedelini ödeyebilecek. Vatandaşlarımız, Almanya'daki Ziraat Bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığı ile de kurban vekalet bedelini ödeyebilecek.


2017 yılında 33 ülkede kurban kesimi yapıldı

Kızılay 2017 yılında yurt içi ve yurt dışında toplam 123.312 vekâlet sahibi adına kurban kesimi gerçekleştirdi. Türkiye dahil toplam 33 ülkede kurban kesimi ve dağıtımı gerçekleştiren Kızılay, bu sayede milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban eti ulaştırmış oldu.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109