KOMPARTIMAN

CANOL BALKAYA’NIN İKİNCİ KİTABI KOMPARTIMAN RAFLARDA YERİNİ ALDI

KOMPARTIMAN
KOMPARTIMAN 

 CANOL BALKAYA’NIN İKİNCİ KİTABI KOMPARTIMAN RAFLARDA YERİNİ ALDI

Yurt içinde ve dışında birçok karma sergide konuk sanatçı ve küratör olarak yer alan, birçok yerli ve yabancı uzun metraj film projesinin yapımcılığını ve koordinatörlüğünü üstlenen Canol Balkaya’nın İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kompartıman raflarda yerini aldı.

Musa isimli kanser hastası bir adamın çetrefil zamanlardan geçmesine rağmen yaşama aşkını hiç yitirmeyişini ve ömrünün son günlerinde planladığı gibi sevdikleriyle beraber Ankara Ekspresi’ne binip ebedi bir yolculuğa çıkmak istemesini konu alan Kompartıman, ayazına ve gri devlet binalarına rağmen Ankara’yı sevenlerin hikayesi.

Vasiyeti üzerine annesi, babası, kız kardeşi, nişanlısı ve en yakın arkadaşı dışında Musa’nın davet ettiği Fikret adında gizemli bir adam da bu yolculuğa eşlik ediyor. “Fikret’in herkesi tanıdığı ama kimsenin Fikret’i tanımadığı” muamma yüklü, seksenlerin kaotik atmosferiyle örülülü bu romanda Canol Balkaya duyarlı, içli ve melankolik kalemini konuşturuyor.

Kitap Hakkında:

“Hani az önce size farklı ölüm şekillerinden bahsediyordum ya, belki de bana bir ayrıcalık verilmiş. O da, kendi cenaze törenimi organize etme lüksü. Ben de bu lüksü kullanmaya karar verdim. Sizden yapmanızı istediğim birkaç şey var. Ne de olsa herkes son arzusunun yerine getirilmesini hak eder...”

Musa, kanser hastası bir adamdır. Çetrefil zamanlardan geçmesine rağmen yaşama aşkını hiç yitirmemiştir… Ömrünün son günlerinde sevdikleriyle beraber, Ankara Ekspresi’ne binip ebedi bir yolculuğa çıkmak ister. Bu yolculukta onları gizemli mektuplar beklemektedir. Ama asıl sürpriz, geçmişten çıkıp gelen, ne idüğü belirsiz tuhaf yabancının kendisidir…

Kompartıman, ayazına ve gri devlet binalarına rağmen Ankara’yı sevenlerin hikâyesi. Seksenlerin kaotik atmosferiyle örülü, muamma yüklü bir ilk roman.

Canol Balkaya, duyarlı, içli ve melankolik bir kalem…

Yazar Hakkında

Muş’ta doğdu, Ankara’da büyüdü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra eğitimine Hollanda Kraliyet Akademisi’nde devam etti. Ardından New York Institute of Technology’de sinema yüksek lisansı yaptı. Amerika’da özel ve yerel kanallarda çalıştı. Yurtiçinde ve dışında altmışa yakın festival ve karma sergilere konuk sanatçı olarak davet edildi. Ulusal ve uluslararası pek çok sergi yönetti. Birçok yerli ve yabancı uzun metraj film projesinin yapımcı ve koordinatörlüğünü üstlendi. Kompartıman yazarın ikinci kitabı. Ziyaret ettiği her ülkeden, Albert Camus’nün Yabancı adlı romanını edinmeyi seviyor. Şu an elinde, farklı dillerden elliye yakın Yabancı var.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER