Çankırı Valisi Vahdettin ÖZCAN İle Başbaşa...


Vahdettin ÖZCAN Kimdir?

Vahdettin ÖZCAN, 1961 yılında Sinop İli Türkeli İlçesi Helaldi (Güzelkent) Beldesi’nde dünyaya geldi. 1972 yılında İstanbul Tarık Us ilkokulunu, 1975 yılında İstanbul Gelenbevi ortaokulunu bitirdi. 1978-1979 eğitim döneminde İstanbul Vefa Lisesi’ni üçüncülükle tamamlayıp, 1979-1983 yılları arasında Kamu Yönetimi bölümü lisans diplomasını aldı. 1984 yılında açılan Kaymakam Adaylığı yazılı ve sözlü sınavını kazanarak İstanbul Kaymakam adayı unvanı ile mülki idare amirliği mesleğine başladı.

Kayseri Yahyalı, İstanbul Eminönü ve Şırnak Cizre Kaymakam Vekilliği, Zonguldak Devrek, Şanlıurfa Bozova, Diyarbakır Ergani Kaymakamlığı
görevlerinde bulundu. 1994 yılında açılan sınavı kazanarak Mülkiye Müfettişi, 1995 yılında Mülkiye Başmüfettişi oldu. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Bölümü’nde “İmar Planlarının Hukuki Rejimi” konulu yüksek lisans yaparak diplomasını aldı.

1987 yılında iki hafta süreli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet içi eğitim, 1989-1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yabancı dil eğitimi için bulundu. Ayrıca 1991 yılında Bozova Kaymakamı sıfatı ile UNICEF’İN davetlisi olarak, Tayland (Bangkok)’da 3 hafta süreli Uluslararası Konferansta Türk Delegasyonunda görev yaptı. 1993 yılında Ergani Kaymakamı olarak 3 hafta süre ile Almanya’da PKK terörü ağırlıklı görüşmelerde bulunmak üzere İçişleri Bakanlığı temsilcisi olarak görev almıştır. Mülkiye Başmüfettişi sıfatıyla 2005 yılında altı ay süre ile inceleme ve araştırma yapmak üzere İngiltere-Londra’ya İçişleri Bakanlığı’nca gönderilmiş ve görevini tamamlayarak yurda dönmüştür.

Spora destek amacıyla şuanda, Güreş İhtisas Spor Kulübü’nde 2.Başkan olarak faaliyet yürütmekte olup, ayrıca 2004-2006 yılları arasında Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu’nda görev almıştır.

Evli ve (2) çocuklu olan Vahdettin ÖZCAN, İngilizce ve Almanca bilmekte olup, çeşitli dergilerde yayımlanmış imar hukuku, yerel yönetimler ve kamu yönetimi konulu makaleleri ile mesleki konularda kamu görevlilerine verilmiş pek çok konferansı bulunmaktadır.

Halen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi olarak kamu hizmetini yürütmekte iken, Bakanlar Kurulu’nca 11.8.2011 tarihinde Çankırı Valisi olarak atanmıştır.Çankırı Turizmi hakkında yorumlarınız?

Malumunuz Türk kent hayatında Ulu Camileri olan kentler değişik kentlerdir. Bizim ulu camimiz var. Kanuni Sultan Süleyman Camii diye de anılır. Müştemilatı ile bir cazibe merkezidir. Ben Çankırı’yı bilmeyenleri, ya da yerini bilip de göremeyenleri Çankırı’ya davet ediyorum. Mutlaka Ulu Camimizi ziyarete davet ediyorum.

Çarşamba günleri kurulan organik pazarımız var. Köyün yöresel ürünleri satılıyor. Çarşamba günleri Ankara’dan bayanlarımız otobüs ya da minibüslerle geliyor organik pazarda alış verişlerini yapıyor, öğlen de bizim ‘Takım Yemeği’ dediğimiz yöre yemeklerini tadıp akşam dönüyorlar.

Onun dışında Selçuklu eseri Taş Mescidimiz var. Selçuklular zamanında tıp ve şifa mektebi olarak kullanmış. Kazılarımız devam ediyor. Mevlevihane olarak kullanılan kısmının tamamı ortaya çıkartılacak.

Kalemizde Çankırı’nın Fatih Sultan Mehmet’i Karatekin yatıyor. Biliyorsunuz Karatekin Çankırı, Sinop ve Kastamonu’nun Fatihi. Çankırı’ya gelenleri Kalemizi ve Karatekin’i ziyarete davet ediyorum.

Horasan Erlerinin diyarı Çankırı. Eldivan ilçemizde Hacı Muradı Hazretleri, Şeyh Şabanı Veli, Hacı Bayramı Veli gibi ve dahası… Çankırı’ya 15 dakika mesafede yaptığımız yeni düzenlemelerle ziyarete açıyoruz.

Çankırı’yı merak edenleri ve görmek isteyenleri Çankırı’ya davet ediyorum.

En önemli özellik?


Çankırı’nın en büyük özelliği, Ankara’ya 1 Saat 20 Dakika, İstanbul’a 4,5 Saat. Ulaşım önemli bir etkendir. Çankırı bu konuda şanslı.

Çankırı için projeleriniz?

 İlk projemiz köylerdeki katı atıklardı. Bu bahar Ilgaz’da ve Çerkeş’te olmak üzere önemli bir proje başlatıyoruz. Köylerin katı atıklarını artık biz toplayacağız biz imha edeceğiz.

Çankırı’da resmi daireler dağınık. Merkezde ki valilik binasını yıkıyoruz. Başka bir mekânda bütün birimlerin içinde olacağı bir hükümet konağı yapacağız. Bu sene temelini atmayı düşünüyoruz. Çankırı’ya iki sene içerisinde yeni bir hükümet konağı kazandıracağız. Vatandaş içeri girdiğinde bütün işlerini halledecek. Malumunuz emniyet ve adliye binası yenilendi. Adliye binası bitti emniyet binası devam ediyor.

Çavundur hamamımız var, çavundur da Türkiye’nin en kaliteli kaplıca suları var. Orada İl Özel İdaresi’nin 150 yataklı bir tesisi var. Bir özel firmaya ihale ile 36 ay içerisinde hizmete sokacağı tesiste 20 yıl süreyle suyun bir kısmını kullanma hakkını verdik. Aynı zamanda yine çavundur da bizim Çankırılı bir Müteşebbisimiz Kaplıca tatil köyü kuracak. Onunla ilgili teşvik çalışmalarımız devam ediyor.

Buradan tüm yatırımcıları Ilgaz’a davet ediyorum.

Ankara’da 170 ayrı noktada billboardlara girdik. Ilgaz’daki kış tesislerinde yer yok. İnşallah Kültür Bakanlığımız Nisan ayında 49 yıllığına 2 adet tesis, biri 180 yataklı, diğeri 150 yataklı ihale ilanına çıkacak.

Çankırılılara müjde…

2000 kişilik kapalı spor salonu yapıyoruz. Bu sene temelini atıyoruz. Bir tane gençlik merkezi yapıyoruz, aynı zamanda kampusun içerisinde 1000 kişilik öğrenci yurdunun temelini attık. 100 yataklı ek hastane binası yapıyoruz şu an ki hastanenin yanına.

İstanbul’da düzenlenen Çankırı Valiliği, İstanbul Çankırı Vakfı, İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu İşbirliği ile yapılan Çankırı Sempozyumunun sonrası düşünceleriniz?

Çok güzel ve verimli bir sempozyumdu. Geri dönüşler oldu ve şu an o geri dönüşler değerlendiriliyor, istişare yapıyoruz. O yapılan geri dönüşler Ankara kolunda somut öneriler haline geldi ve daha da genişleteceğiz. 

BU BİR SÜREÇ…

Hemen sonuç alınması beklenmiyordu. Toplumsal olaylar matematik gibi değil. Hemen kesip yeni güzergah, yeni bir projeksiyon beklemek kolay değil.

2023'ün Çankırı’sını programlıyoruz…

En sonunda 2013’ün başında bir projeksiyon çizeceğiz. 2023’te Çankırı ne hale gelecek, nerede olacak bütün Çankırılılara tanıtacağız. Bu kapsamda başarılı geçti.

Biz bu sürecin başlangıcını İstanbul Ataşehir’de yaptık. Nisan 15’de Ankara’da ikincisini yapacağız. Daha sonra ki ayağı Çankırı’da olacak ve sonrasın da Eyüp Sultan Feshane’de 4 gün Çankırı’yı Bütün İstanbul’a ve bütün Türkiye’ye tanıtmış olacağız.

Sivil Toplum Kuruluşlarından beklentileriniz nelerdir?

Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarından beklentim ciddi manada Birlik ve Beraberlik içinde olmalarıdır. Çankırı adına yapılan projelerimizde hep yanımızda olmalıdır. İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu İstanbul’da düzenlediğimiz Çankırı Sempozyumu programında emeğini ortaya koymuş, istenileni çok güzel anlatmıştır.

Bugüne kadar yaptıkları her uğraş için Bütün Çankırılılara ve Çankırı için alın terini ortaya koyan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çankırı için çalışmaya ve en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Saygılar…


Vali Vahdettin ÖZCAN; Çankırı adına harcadığınız her bir alın teri için teşekkürler. Çankırı Gençlik ilelebet yanınızda olacaktır.


Röportaj: Özlem Ilgaz ÖZDEMİROĞLU

YORUM EKLE

banner110

banner109