İsteyen Gelsin Hemen İnşaat Ruhsatı Verelim

Ataşehir Belediye Başşkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, ‘İsteyene Hemen İnşaat Ruhsatı Verelim’

İsteyen Gelsin Hemen İnşaat Ruhsatı Verelim


Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, ‘İsteyene Hemen İnşaat Ruhsatı Verelim’


Bölgede vatandaşların imar planının çıkmadığını düşündüğünü kaydeden Sadık Semih Kayhan, “2019 Şubat'ından beri imar plan var, hemen inşaat ruhsatı verelim.” Dedi.  

Gelsinler yapmak isteyene hemen inşaat ruhsatı verelim diyen Ataşehir Belediye Başkanı Sadık Kayhan, Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Ataşehirweb.com imtiyaz sahibi İsa Kırım’a yaptığı açıklamada, “Yenisahra'da vatandaşların inşaattan başlamasından imar planının çıkmamış olmasına bağlıyor. Vatandaşlar hala bölgenin imar planının çıkmadığını düşünüyor.” Dedi.


BÖLGEDE İSTEYEN VATANDAŞ İNŞAATINI YAPABİLİR


Kayhan, Yenisahra ve Barbaros mahallelerini kapsayan imar planlarının uygulamada olduğunu, 2019 Şubat'ından beri imar planlarının çıktığını kaydederek, “Bölgede isteyen vatandaş inşaatını yapabilir. Vatandaş isterse bireysel olarak inşaatını yapabiliyor ama daha düşük emsalle… Birleşerek yaparsa daha yüksek emsalle yaparlar. Daha karlı çıkacakları için birleşmeyi öneriyoruz. İmar planının mantığı da birleşmeyi teşvik ediyor. Birleşerek yaptıklarında 5 bin m2’de 2,5 Emsal alacaklar. 5 bin m2 altı kademeli alacak.” Açıklamasını yaptı.


BİR FİRMA RUHSAT ALARAK İNŞAATA BAŞLAMA AŞAMASINDA


Şu ana kadar yalnız bir firmanın ruhsat alarak inşaata başlama aşamasına geldiğini kaydeden Sadık Kayhan, İsa Kırım’a yaptığı açıklamada, “Bunun dışında Güneri İnşaat bakanlık üzerinden çalışmalar yürütüyor. DKY İnşaat bölgede ofis açtı. Yıkım ruhsatı başvurusu için çalışma yapıyor. Bir de BİR yapı riskli yapı ruhsatı olan yapıların yıkımına başladı. Bir de yeni Sahra'nın Göztepe tarafından girişteki alanda bir firma inşaat ruhsatı başvurusu için çalışmalara başladı.” İfadelerine yer verdi.


İNŞAATA BAŞLAMAK İÇİN HİÇ BİR ENGEL YOK


Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Yenisahra ve Barbaros mahallelerini kapsayan imar planları ve bölgedeki dönüşüm çalışmalarındaki son gelişmeleri şöyle özetledi:
Şu anda Yenisahra ve Barbaros mahallelerini kapsayan imar planı alanında inşaata başlamak için teknik olarak hiç bir engel yok.


30’UN ÜZERİNDEKİ FİRMAYI ÇAĞIRIP TOPLANTI YAPTIK 


Bölgede çalışma yapan 30’un üzerindeki firmadan bu saydıklarım dışında ilgilenen yok. Biz bu firmaları, bundan birkaç ay önce toplantıya çağırdık. Toplantıya gelenlerle konuştuk. Burada şöyle bir sıkıntı var; aynı ada içerisinde birden fazla firma, birden fazla kişiyle sözleşme yapmış.


HİSSE ORANINDA İNŞAATI ÜSTLENECEK BİR KONSORSİYUM


Biz bunlara bazı öneriler getirdik. Ya birbirinize devredin, ya da adada inşaatı biriniz üstlenin. Ya da anlaştığınız hisse oranında inşaatı üstlenecek bir konsorsiyumu oluşturun.


İNŞAAT YAPILMAMASININ EN ÖNEMLİ EKONOMİK KRİZ


Bana göre İnşaat yapılmamasının en önemli sebebi ülkemizin ve özellikle inşaat sektörünün içinde bulunduğu ekonomik kriz. İnşaat maliyetleri çok yükseldi. Vatandaşların alım gücü düştü. Bunlar inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor.


ATAŞEHİR'DE KONUTA TALEP OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM


Ben ekonomik krizin Ataşehir'in bu bölgesini etkileyeceğini düşünenlerden değilim. Ataşehir'de son zamanlarda site, çağdaş şehircilik yapılaşması konuta talep olduğunu düşünüyorum. Ama sanıyorum firmalar Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve pandemi koşullarını dikkate alarak yatırım girişimi yapamıyorlar.


FİNANS MERKEZİ ULAŞIMIN VE MARKA DEĞERİ AÇISINDAN ATAŞEHİR’DE OLMALI


Gece yarısı bir torba yasayla alınarak Ümraniye'ye bağlanan finans merkezi olarak ve ulaşımın ve marka değeri açısından Ataşehir sınırlarında olması gereken proje. Uluslar arası Ataşehir Finans Merkezi olarak anonsuna başlanan alanı İstanbul Finans Merkezi, Ataşehir’de bir sokak ile ayırılıyor.


FİNANS MERKEZİ'NEDEKİ BEYAZ YAKALININ ATAŞEHİR'İ TERCİH ETMESİ BEKLENİYOR


2022'de açılması planlanan Finans Merkezi'ne gelecek 50 bine yakın beyaz yakalının büyük bir bölümünün, tamamına yakınını Ataşehir'de konaklaması, yeme-içme ve eğlencede büyük ölçüde Ataşehir'i tercih etmesi bekleniyor.


FİNANS MERKEZİNE ATAŞEHİR ÇOK YAKIN, UYGUN


Uluslararası ölçekte planlanan Finans Merkezine dünyanın her yerinden gelenler olabileceğini düşünerek, Ataşehir çevresindeki ilçelere göre hem yakınlık, hem ulaşım, hem de sosyal yapı açısından Ataşehir çok uygun.


ATAŞEHİR'DE EKONOMİK GEREKÇELERLE İNŞAATA BAŞLANMAMASINI DOĞRU BULMUYORUM


Bu anlamda firmaların Ataşehir'de ekonomik gerekçelerle inşaata başlanmamasını doğru bulmuyorum. Ülke Ülkemizde ekonomik sıkıntı var ama Ataşehir'de çok önemli ölçüde konut talebi var. Ataşehir'de öngörülen çok üstünde emlak kira artışı gözlemlenebilir.


STRATEJİK PLANIMIZI YAPTIK VE BAKANLIĞA TESLİM ETTİK


Bölgenin planı Belediyemiz tarafından yapıldı. Bakanlığa teslim edildi. İmar planının inşaata başlama açısından hiçbir engili yok. Bakanlık, tüm bölgenin stratejik planlarında sadece Beykoz planları ile ilgili bir değişiklik öngördü. Onun dışında stratejik planlar da hiçbir değişiklik söz konusu değil. Biz Yenisahra Barbaros mahallesinden planlarından stratejik planımızı yaptık ve bakanlığa teslim ettik bakanlıktan onay bekliyor ama biranın bakanlıkta onaylanması ya da onaylanmaması vatandaşın inşaatını bir engel değil. Bakanlığın stratejik planı onaylaması 2/3 çoğunluğun ve uygulaması alanında bir avantaj sağlayacak Onun dışında hiçbir değişiklik yok.


VATANDAŞLARIN DEPREME KARŞI CAN GÜVENLİKLERİNİN SAĞLANMASINI İSTİYORUZ


Anlaşmalarını tamamlayan firmalar gelsinler hemen ruhsatlarını verelim. Bölgedeki konutların ve  yapıların büyük bir kısmı depreme dayanıklı değil. Bir an evvel inşaata başlanarak bölgedeki deprem güvenliği olmayan konutların, deprem riski olmayan güvenli binalara dönüşümü gerçekleşmeli. Vatandaşların depreme karşı can güvenliklerinin bir an evvel sağlanmasını istiyoruz.


RİSKLİ BİNA OLARAK TESPİT EDİLMİŞ 100'ÜN ÜZERİNDE BİNA VAR


Önceden riskli bina olarak tespit edilmiş 100'ün üzerinde bina var. Bunlardan bir kısmı boşaltıldı. Boşaltılanların da bir kısmının yıkımı gerçekleşti. Bir kısmını da vatandaşlar kendileri yıktı.
Belediyemizce bölgedeki yapıların depreme dayanıklılık testi anlamında bir uygulamamız yok. Böyle bir uygulama mümkün de görülmüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2021, 14:54

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER