Eski Belediye Başkanına Hapis İstemi

Eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında hazırlanan iddianamede, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Eski Belediye Başkanına Hapis İstemi

Eski Belediye Başkanına Hapis İstemi
Eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında hazırlanan iddianamede, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Hakkında İddianame Hazırlandı
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Soruşturma Bürosu, eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında görevi kötüye kullanma suçundan iddianame hazırladı. İlgezdi için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. İlgezdi, başkanlık yaptığı dönemde, ruhsata aykırı inşa edilen altı yapının yıkım kararlarını uygulamadığı iddiasıyla suçlanıyor.

Ataşehir'deki imara aykırı yapılarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerince hazırlanan ön inceleme raporuna yer verilen iddianamede, ilçede kanuna aykırı projelerin bulunduğu ve belediye görevlilerinin bu kararlara uymadığı belirtiliyor. İlgezdi ve diğer şüphelilerin 2020-2021 yılları arasında Belediye Encümeni tarafından verilen altı ruhsata aykırı yapıların yıkılması yönündeki kararlara uymadıkları kaydediliyor.
İlgezdi'nin yanı sıra Mahmut Murt, Mehmet Ali Düzova, Sinem Taş, Aysun Gökçen, Cenan Arslan, İlhami Yılmaz, Kalender Özdemir ve Mahmut Benli de görevi kötüye kullanma suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacaklar. Suçlamaları kabul etmeyen bu dokuz kişi, mahkeme kararıyla ceza alabilir.

BATTAL İLGEZDİ KİMDİR?

Malatya'da 11 Mart 1959'da doğan Battal İlgezdi, ilkokul eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı ve ortaöğrenimini burada tamamladı. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun olan İlgezdi, ticaret hayatına aile şirketlerinde görev alarak atıldı.

Siyasete olan ilgisi öğrencilik yıllarına dayanan İlgezdi, 1984 yılında SODEP'te siyasi faaliyetlerine başladı. Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılarak İstanbul Ümraniye İlçe Başkanlığı görevini yedi yıl boyunca sürdürdü. İlgezdi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul İl Sekreterliği görevlerinde bulunurken birçok sivil toplum kuruluşunda da aktif rol aldı.
29 Mart 2009'da Cumhuriyet Halk Partisi'nden Ataşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçime katılan İlgezdi, seçimi kazanarak Ataşehir'in kurucu belediye başkanı oldu. Ardından 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde de başarılı olarak üç dönemdir Ataşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü ve 2024 seçimleri sonrası Onursal Adıgüzel'e başkanlığı devretti
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2024, 12:00

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER