EKREM İMAMOĞLU, ATAŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe belediyelerine yaptığı sekizinci ziyareti, Ataşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdi.

 EKREM İMAMOĞLU, ATAŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe belediyelerine yaptığı sekizinci ziyareti, Ataşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdi.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sekizinci ilçe ziyaretini Ataşehir Belediyesi’ne yaptı. “39 ilçeyi paydaş kabul ederek süreci yürütmek çabası içerisindeyiz” diyen İmamoğlu, İBB’nin Boğaz’daki imar yetkisinin alınma çabalarının İstanbul’un geneline yayılma tehlikesinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya, “25 yıllık alışkanlıklarını kaybettiler. ‘Bunu nasıl yerine koyarız’ çabası, bazen akıl tutulmasına vesile olur. Biz, yine de işimize odaklandık. Hukuka inanıyoruz. Gerektiği yerde, gerekli başvuruları yaparız. Yanlış yapmaya çalışanları da engelleriz. Kimsenin endişesi olmasın” yanıtını verdi. İmamoğlu’nun, “Engellenebileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna verdiği yanıt ise “Engellenir, engellenir. Her şey çok değişti artık. Hiç endişe duymayın” oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe belediyelerine yaptığı sekizinci ziyareti, Ataşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Ataköy Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İmamoğlu’nu, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte karşıladı. Ziyarette, İBB üst yönetimi de tam kadro İmamoğlu’na eşlik etti. İlgezdi’nin makam odasında kameraların karşısına geçen İmamoğlu, “Bugün Ataşehir’deyiz.

Ataşehir Belediye Başkan’ımızla berber Ataşehir’in sorunlarını konuşacağız. Bütün ilçelerimizi geziyoruz. Bu gezilerimizi yaparken, ilçelerimizin bütün belediye başkanlarının İBB ile olan koordinasyonunu, iş birliğini konuşuyoruz. Aynı zamanda yeni geliştirebileceğimiz alanları paylaşıyoruz. Bu bölgede deneyimi yüksek bir belediye başkanımızla hem Ataşehir’i hem yakın çevresini konuşacağız. Bu sabah bizi hem muhtarlar hem de sivil toplum kuruluşlarıyla karşılamış olması da bize ayrı bir keyif olmuştur. Umuyorum verimli bir Ataşehir günü yaşayacağız. Hızlıca eksik kalan ne var ya da yapmamız gereken ne var konusunda güzel, verimli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Günün sonunda İstanbul’un tümünde, parti ayrımı yapmaksızın, tüm belediye başkanlarıyla bir araya gelen, iş birliği yapan, iş üreten bir İBB Başkanlığı’nı tesis etmeye çalışıyoruz. Bu, İstanbul’un özlem duyduğu bir tavırdı. Zira ben de bir ilçe belediye başkanı olarak bu süreçleri yaşamış birisiyim. Ama bunlar geride kaldı. Artık üst seviyede demokrasinin, paylaşımın hissedildiği bir İstanbul’u, 39 ilçeyi paydaş kabul ederek süreci yürütmek çabası içerisindeyiz. Ataşehir Belediye Başkan’ımıza da Battal İlgezdi Başkan’ımıza da hem görevinde hem de bizimle olan iş birliğinde başarılar dileriz” dedi
İLGEZDİ: “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN”
İmamoğlu’nun ziyaretimden duyduğu memnuniyeti dile getiren İlgezdi de “Kendisi 5 yıl Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’mızı yaptı. Biz, İstanbul’da sorunlarımızı çözemedik. Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum. Çünkü ilk defa bir İBB Başkanı bizi ziyaret ediyor. Sadece bizi değil, AK Partili belediyeleri de ziyaret ediyor. Bu, Türkiye’ye örnek olsun bana göre. Sonuçta biz yerel yöneticiyiz. Seçildikten sonra kentin belediye başkanıyız. Doğrusu da budur. O anlamda duyarlılığından dolayı ben, sayın Başkan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını da İlgezdi’nin odasında yanıtladı. İmamoğlu’na sorulan sorular ve İBB Başkanı’nın verdiği yanıtlar şunlar oldu:
İMAMOĞLU: “UMUT EDERİM YANLIŞTAN DÖNERLER”
Boğaz’ın imar haklarının İBB’den alınmak istenmesi konusunda gelişme var mı?

- Şu anda bazı duyumlar, bazı taslaklar, bakanların ifadeleri üzerinden duyduğumuz, tümüyle anti-demokratik, tümüyle yerel demokrasinin güçlenmesine mani olan bir metin ortada var. Tabii ki bu taslak tümüyle yanlıştır. İBB, o bahsedilen alandaki hakimiyetini, Boğaz’ı korumak, Boğaz’da özellikle yapı konusunda var olabilecek bütün aksilikleri ortadan kaldıracak birikime, kabiliyete sahiptir. Zira biz, 16 milyon insanın güvenerek oy verdiği ve ‘Buraları koru’ dediği kişiyiz. Bu bakımdan biz bu mesajı aldık ve gereğini yapıyoruz. Ama bunun tersine hareket edenler, bunun tersine tavır alanlar, 31 Mart’la 23 Haziran arasında halktan cevabını en üst seviyede almıştır. Yine buna cesaret edenler, halktan daha büyük, daha güçlü bir cevap alırlar. Tavsiyem; yanlış yoldan geri dönsünler. Hukukun üstünlüğüyle beraber, mücadelemizi hukuk yolunda her zaman vermeye devam edeceğiz. Umut ederim bu yanlıştan dönerler. Bu yanlışı şu an masaya taslak olarak oluşturan akıl ve belki de sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne koyan akıl, 31 Mart’ta seçimi de iptal eden akıldır.


İMAMOĞLU: “HER ŞEY ÇOK DEĞİŞTİ ARTIK”
Ataşehir Belediyesi 25 yıldır imar mağduriyeti yaşıyor. Bu durum, İstanbul genelinde imar yetkilerini alma boyutuna ulaşır mı?

- Yok. Diyorum ya; bazı çabalar olacak. 25 yıllık iktidar geleneği olan, İstanbul’u yönetmenin verdiği bazı cesaretleri halihazırda kullanma çabası bu. İlk aylardaki bu refleksleri ben doğal karşılıyorum, çünkü 25 yıllık alışkanlıklarını kaybettiler. ‘Bunu nasıl yerine koyarız’ çabası, bazen akıl tutulmasına vesile olur. Biz, yine de işimize odaklandık. Hukuka inanıyoruz. Gerektiği yerde, gerekli başvuruları yaparız. Yanlış yapmaya çalışanları da engelleriz. Kimsenin endişesi olmasın.

Engellenebileceğini düşünüyor musunuz?

- Engellenir, engellenir. Her şey çok değişti artık. Hiç endişe duymayın.
İmamoğlu ve İBB üst yönetimi, soru-cevap bölümünün ardından Ataşehir Belediyesi yetkilileriyle bir araya gelip, ilçenin sorunlarını masaya yatırdı. Toplantının ardından ilçe turuna çıkan heyet, yapımı devam eden bazı projeleri yerinde inceledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 13:59

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER