Ataşehir'de imar planları askıda çıktı

Ataşehir, İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahalleleri ve yakın çevresi (kısmen Atatürk Mahallesi) 1/5000’lik Nazım İmar Planı askıya çıktı.

Ataşehir'de imar planları askıda çıktı
 Ataşehir'de imar planları askıda çıktı

Ataşehir, İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahalleleri ve yakın çevresi (kısmen Atatürk Mahallesi) 1/5000’lik Nazım İmar Planı 
askıya çıktı.

İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahalleleri ve yakın çevresi (kısmen Atatürk Mahallesi) 1/5000’lik Nazım İmar Planı nihayet 17 Temmuz 2017 tarihi itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarıldı. Yeni İmar planları 30 gün boyunca askıda kalacak. Vatandaşlar 15 Ağustos’a kadar planlara itiraz edebilecek.
İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahallelerinin planlarıyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık 2016’da aldığı karar sonrası, 17 Temmuz 2017 itibariyle nazım imar planları askıya çıkarıldı. 1/5000 ölçekli Nâzım İmar Planı yapma yetkisinin sahibi olan İBB, planı yaparak yasal prosedür gereği kendi meclisine gönderdi.


Meclis, İmar Komisyonu’na havale etti, komisyon uygun bulduğu değişikliklerle birlikte planı tekrar İBB Meclisi’ne sundu. Meclis te oy birliğiyle onadı ve imza süreci başladı.
Bu süreçte vatandaşlar imzaların tamamlanarak planların askıya çıkarılmasını ve Ataşehir Belediyesi’ne gönderilmesini bekliyordu. Nihayet bu süreç 7 ay sonunda sonuçlandı. Planların çıkmasını umutla bekleyen vatandaşların gözü bu haberdeydi. 30 gün boyunca İBB Planlama Müdürlüğü ilan panosu ve internet sitesinde askıda kalacak olan
İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahalleri ve yakın çevresi Nazım İmar Planı’na ilişkin 1/5000 ölçekli 16 Aralık 2016 tasdik tarihli imar planı 15 Ağustos’ta askıdan inecek.
Başkan İlgezdi: “1/1000’lik planı mahallelerdeki vatandaşlarla birlikte yapacağım”


İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahallelerinin 1/5000’lik imar planlarının kendilerine gelmesiyle birlikte vatandaşlarla toplantı yapacaklarını belirten Başkan Battal İlgezdi şu açıklamayı yaptı:
“1/1000’lik planlar Ataşehir Belediye Meclisi’nden geçerken vatandaş neyin nerede olduğunu bilecek. Plan şeffaf yapılacak. En doğru plan; şeffaf ve halkla birlikte yapılan plandır. Ben de bu 1/1000’lik planı Yenisahra, Barbaros, İçerenköy, Küçükbakkalköy mahallelerindeki vatandaşlarla birlikte yapacağım. Vatandaşlarımızla birlikte planlar değerlendirilecek olup, belediyemizce bu konular dikkate alınarak itirazlar yapılacaktır. En geç yılsonuna kadar 1/1000 ölçekli uygulama imar planının belediye meclisimizden geçirerek İBB Meclisi’ne onaylanmak üzere göndereceğiz.”
Ataşehir Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Temel Önder konu ile ilgili şunları söyledi:
“17 Temmuz itibariyle İBB tarafından askıya çıkarılan nazım imar planlarının, 30 gün askı süresi var. Bu süreç içerisinde tapu sahibi olanlar, odalar ve resmi kurumların itiraz hakları bulunuyor. 1/5000 ölçekli planlar, uygulama planları değildir. Planlar askıya çıktığı tarihten itibaren ilçe belediyelerin görevi başlamıştır. Bu kapsamda biz bu 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını yaparken kurumlardan görüş alıyoruz. Aralarında İSKİ, İGDAŞ, TSK, Türk Standardları Enstitüsü, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Emniyet’in de bulunduğu bu kurumların sayısı bölgelere göre 50 ile 60 arasında değişiyor. Kurumlara, ‘kurumunuzla ilgili bir teklifiniz veya bilginiz varsa tarafımıza bilgi verin’ diyoruz. Bu kurumlar bize, örneğin Sağlık Bakanlığı, ‘mevcut plan doğrultusunda işlem yapılmasında sakınca yoktur’, Askeriye ‘söz konusu planda benim tehsisim bulmadığı için bu plana ait görüşüm bulunmamaktadır’ diyor. Bu şekilde diğer tüm kurumlardan gelen görüşleri değerlendiriyoruz ve bunlara uygun uygulamalı imar planı yapıyoruz.
Askıya çıkan bu 1/5000 ölçekli nazım imar planı üst ölçekli planlar olup; ana ulaşım aksalarının ve yoğunlukların belirlendiği genel fonksiyonlar içeren planlardır.
1/1000 ölçekli uygulamalı imar planı çıktıktan sonra imar planı netlik kazanır. Nazım imar planı ve uygulama imar planı belediyeler tarafından hazırlanır. İmar planı askıya çıktıktan sonra 30 günlük askıda kalma süreci vardır. Bu süreç içinde askıya çıkan imar planına itirazlar yapılabilir. 30 gün sonra yapılan itirazlar tekrar belediye meclislerince değerlendirilir.”
Ataşehir Belediyesi tarafından nazım imar planı hakkında bilgilendirme, İçerenköy Mahallesi Neşet Ertaş Kültür Evi’nde 19 Temmuz itibariyle başladı. Yeni İmar planları 30 gün boyunca askıda kalacak. Vatandaşlar, 15 Ağustos’a kadar planlara itiraz edebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109