Ataşehir'de Bir özel okul daha battı!

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Özgür Boza Okulları battığını duyurdu.

Ataşehir'de Bir özel okul daha battı!
Ataşehir'de Bir özel okul daha battı!

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Özgür Boza Okulları battığını duyurdu.

Özgür Boza Okulları battığını duyurdu. Ücretleri iade edilmeyen veliler, “Yetersiz kaynaklarla, denetimlerden uzak bir şekilde her köşe başında bir özel okul açılmasına son verilsin” dedi.
Doğa Koleji’nde yaşanan sıkıntıların ortaya çıkması sonrası Özgür Boza Okulları da battığını duyurdu.

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında kurulan okul, 22 Kasım’da eğitime son verdiğini duyurdu.

Ücretleri iade edilmeyen veliler ile maaşlarını alamayan öğretmenler zor durumda.

Veliler tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Özgür Boza Okulları, Köy Enstitüsü adını bu ticarethaneye sermaye yaparak önce Enstitü Koleji adıyla kuruldu. Okulun kurucusu Özgür Boza ilk kayıt aldığında, beş yıl boyunca şubeleşmeye gitmeyeceklerini söylerken, henüz kuruluşunun altıncı ayında Maltepe’de bir şube açmaya kalktı. Boza, Maltepe şubesi için 53 öğrenci kaydı alıp, velilerden eğitim-öğretim ücretlerini alırken 10 gün içerisinde okulu kapattığını duyurdu. Yani okul hiç açılamadı! Velilerden alınan ücretler ise halen ödenmiş değil. Yetersiz kaynaklarla, denetimlerden uzak bir şekilde her köşe başında bir özel okul açılmasına son verilsin. Devlet okullarında kamusal, bilimsel ve nitelikli eğitimin sürdürülmesi için olanaklar sağlansın, çocuklarımız paralı okullara mahkûm edilmesin.”Özgür Boza Okulları öğrencileri mağdur etti
Dönem ortasında kapanan Özgür Boza Okulları velileri okul önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan bir öğretmen, "Buradaki çocuklar mağdur olmasın diye kendi çocuklarımızı mağdur ettik" dedi
İstanbul Ataşehir'de bulunan Özgür Boza Okulları, Kasım tatilinin ardından velilerine eğitime devam edemeyeceklerini duyurdu. Dönem ortasında okulun kapanması nedeniyle mağdur olan veliler dün okulun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
2018-2019 döneminde 1940’lı yıllara damgasını vuran Köy Enstitülerini örnek aldıklarını söyleyerek eğitim vermeye başlayan Enstitü Koleji aynı yıl adını Özgür Boza Okulları olarak değiştirmişti. Yaklaşık 600 öğrencili olan ve anaokulundan lise seviyesine dek eğitim faaliyetlerini devam ettiren okul geçtiğimiz günlerde ekonomik nedenlerle kapandığını bildirdi.

Okulun kapanmasının ardından öğrencileri diğer okullara yönlendirilen veliler, yönlendirildikleri özel okulların kendilerinden anlaşma istedikleri iddiasında bulunarak "25-30 bin verin, çocuğunuza iki yıllık kayıt yaptıralım." dediklerini ifade etti.

‘ASIL MAĞDUR OLAN EĞİTİMİ YARIDA KALAN ÖĞRENCİLER’

Dönem ortasında başka okullara kayıt yaptırmak zorunda kalan çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade eden Veli S. "Maaşlarını alamayan bazı öğretmenler derslere girmeyerek durumu protesto etti. Bu nedenle zaten çocuklarımız dönem başında doğru düzgün eğitim alamadılar. Yeni okula kayıt yaptırdık. Kızım yeni okuluna halen adapte olamadı, ağlayıp duruyor. Bir de üniversiteye hazırlanan öğrencileri düşünün." diye konuştu.

Bu durumdan en çok da peşin ödeme yapanların mağdur olduğunu söyleyen veli S. ‘’İki yıl boyunca aldığım tüm emekli maaşımı bu okula bağlamış oldum. Benim tek kızım buradaydı. İki çocuğu burada okuyanlar vardı. Onları düşünemiyorum.’’ dedi.
Veli M. kendilerine hiçbir şekilde ödeme yapılmadığını söyleyerek ‘’Özgür Boza peşin ödeme yapanlarla anlaşma yaptı. Mesela dört parçada ödemenizi yapacağım dedi. Ben iki çocuğum için 42 bin lira ödeme yaptım. İlk taksidini bile ödemedi. Ben ilk başta samimi davrandığını düşünüyordum ancak artık bunun arkasında tamamen bir düzen var diye düşünüyorum. Bu düzen üzerinden de para kazanılıyor. Hesapsız yapılan, arkasında gücü olmayan birisinin velilerden para alarak bir işletmeyi, bir okulu yönetmeye çalışması söz konusu. Her şeyi bırakın burada asıl mağdur olan eğitimi yarıda kalan öğrenciler.’’ ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLAR MAĞDUR OLMASIN DİYE MAAŞ ALMADIĞIMIZ HALDE ÇALIŞTIK’

Geçtiğimiz dönem maaşlarını alamayarak mağdur olan öğretmenlerden A. ‘’Kendi çocuklarımızı mağdur ederek sonuna kadar burada bulunduk. Ben kendi çocuğumu mağdur ettim, bakıcıya cebimden para verdim. Ama bu çocukları mağdur etmedim. Bizler Mart’tan Haziran’a kadar sesimizi çıkarmadan çalıştık. Buna rağmen çeşitli mobbinglere uğradık. Ama çocuklara hiçbir şekilde bunu belli etmedik. Hak ettiğimiz değeri ise göremedik.’’ dedi.

Öğretmen A. ‘’Lise kısmında derslere girmeyerek durumu protesto eden öğretmenler oldu ancak küçük yaş grubu öğrencilerimizi duygusal olarak mağdur etmemek için bizler böyle bir şey yapmadık. Kendi özverimizle aylarca çalıştık. Karşımızda muhattap dahi bulamadık.’’ diye konuştu.

175 öğretmenin 170'inin mağdur edildiğini ifade eden öğretmen A. ‘’Bize ödemelerimiz yapılmadı. Üstelik ertesi yıl yeni öğretmenler alındı. Onlar da dolandırılmış oldu. ‘’ ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 19:40

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER