Altın 1 haftanın en düşüğünde

Altın, Ukrayna'daki başkanlık seçimleri sonrası beklentiler ve euronun zayıflaması ile, bir haftaya yakın bir sürenin en düşüğüne geriledi

Altın 1 haftanın en düşüğünde
Altın 1 haftanın en düşüğünde

Altın, Ukrayna'daki başkanlık seçimleri sonrası beklentiler ve euronun zayıflaması ile, bir haftaya yakın bir sürenin en düşüğüne geriledi

Altın, yatırımcıların Ukrayna'daki başkanlık seçimleri sonrasında Rusya ile gerilimin hafifleyip hafiflemeyeceğini değerlendirmeleri ve euronun zayıflayarak güvenli varlıklara talebi azaltması ile, bir haftaya yakın bir sürenin en düşüğüne geriledi.

Spot altının onsu yüzde 0.6 kadar gerileyerek 21 Mayıs'tan bu yana en düşük seviye olan 1,285.50 doları görmesinin ardından, Singapur saati ile 14:24'te 1,286.94 dolar oldu. Altın fiyatları bu yıl Ukrayna'daki gerginlikten beslenerek yüzde 7.1 prim yaptı.

Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar seçimlerin olduğu hafta sonu sonrasında da sürerken, seçimi kazanan Petro Poroshenko, ayrılıkçıları kontrol altına almak için operasyonları artırma sözü verdi. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Haziran'da ek teşvikler uygulayacağı söylentileri ile euronun bu ay dolar karşısında yüzde 1.4 kayıp yaşayarak dün itibarıyla üç ayın en düşüğüne gerilemesi üzerine, aynı süreçte altın yüzde 0.2 geriledi. Dolar cinsinden altın, doların güçlendiği zaman, diğer para cinslerinden altın yatırımcıları için giderek pahalı hale geliyor.

Nanhua Futures Co. analistlerinden Xia Yingying, "Altın 1,300 doların altında sıkışmaya devam ediyor. Ukrayna'nın hala destekleyici bir etken olmasına karşın, son dönemde eurodaki zayıflık altın üzerinde etkili oldu" dedi.

Altın 2013 yılında, dünyanın en büyük ekonomisinin toparlanması ile Fed'in tahvil alımlarını geri çekeceği beklentilerini fiyatlayarak yüzde 28 değer kaybetti ve son 30 yılın en dik yıllık kaybını yaşadı. Bugün açıklanacak olan ABD verilerinde tüketici güveninin toparlandığı, dayanıklı tüketim malı siparişlerinin ise gerilediğinin görülmesi bekleniyor.

Ağustos vadeli altının ons fiyatı, New York Comex'te, yüzde 0.4 düşerek 1,287.10 dolar oldu. ABD piyasaları dün resmi tatil nedeniyle kapalıydı ve dün yapılan işlemler bugün sayılacak.

Spot gümüş yüzde 0.6 kayıpla ons başına 19.3175 dolardan alıcı buluyor. Gümüş buna rağmen iki aylık düşüşü sonlandırmaya hazırlanıyor.

Platinin onsu büyük bir değişiklik yaşamayarak 1,476.44 dolar olurken, 22 Mayıs'ta Eylül'den bu yana en yüksek seviye 1,496.38 dolara tırmanmıştı. Paladyum yüzde 0.1 prim yaparak ons başına 833.25 dolar olurken, 22 Mayıs'ta Ağustos 2011'den bu yana zirve olan 839 doları gördü. Paladyum ayrıca üst üste dördüncü aylık kazanca ilerleyerek, Ocak 2011'den bu yana en uzun aylık kazanç periyoduna hazırlanıyor.


Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109