‘’AHRÂR’’‘’AHR
ÂR’’

2012-2013 öğretim yılı çalışmaları Çankırı Vakfı bünyesinde başladı. Fakat en keyifli olanı öğrencilerin heyecanı idi.

İstanbul’da sayılı üniversitelerin başarılı bölümlerini kazanan ve bu doğrultuda eğitimlerini tamamlayıp güzel bir dereceye gelecek olan pırıl pırıl gençleri gördükçe Çankırı ve ülkem adına her geçen gün umutlarım giderek katlanıyor.

Fakat gençlerde gördüğüm en önemli özellik beni daha da mutlu etti. Çankırı’dan kopup gelen ve büyük bir hengâmenin arasına düşen gençler memleketlerinin örf ve adetlerini o küçük yaşlarına rağmen yaşatmaya çalışmaları büyük bir ders niteliğindedir.

Çankırı Tanıtım Günleri ve Gençlerin Sesi…

27-30 Eylül arası Eyüp Sultan / Feshane de yapılacak olan tanıtım günlerinde gençlerin emeklerini görmek için sabırsızlanıyorum. Onlardan biri olmama rağmen yapılan çalışmaları büyük bir heyecan ile takip ve takdir ediyorum.

Çankırı Vakfı gençlerinden örnek bir birlik…

Açık konuşmak gerekirse bu zamana dek birçok memleket ortamında bulundum. Yaşım çok genç  olmasına rağmen tabii ki kendini hiç boy aynasında görmeyen bir takım büyük-küçük insancıklar yüzünden gördüklerim ve duyduklarımdan sonra uzaklaştım.

Taa  kiiii…

Çankırı Vakfı bünyesinden burs alan ve Vakıf Gençlik Kolları olarak görev yapan yaşları küçük fakat kişilikleri şu anki ortamda bulunan birçok insana üstünlük sağlayacak şekilde olan gençleri tanıdıktan sonra hem umutlarım yeşerdi hem de bir önceki yazımda dediğim gibi öğrenmeye aç olduğumu gördüm.

Yazının başlığına gelince…

Gördüğünüz vakit başlık Osmanlıca bir kelime.. Hoş göremeyenler için açıklayayım.

AHRÂR:  Hürler, esir ve köle olmayanlar…

Bu tanım sadece gelecek vaat eden gençler içindir.

Onlar kimsenin tekelinde çalışmayacak, kendi ideolojileri içerisinde hür ve başarılı bir şekilde yollarına devam edeceklerdir. Tek düşünceleri kendi alanlarında kazanmak ve başarmak olduğu aynı zamanda bu merdivenleri çıkarken memleketlerine de destekte bulunmak istedikleri manasını apaçık dile getirmektedir.

Not: O gençler kendi çabaları ile bir yerlere gelmeye çalışıyorlar, Çankırı’nın üzerine basarak değil…

Gençler;
Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Gençler;
Tek örnek alacağınız şahsiyet Mustafa Kemal ATATÜRK olsun…

Özlem Ilgaz ÖZDEMİROĞLU
 

 

YORUM EKLE

banner110

banner109