Uzay taksi ilk pilotlu deneme uçuşunu yaptı!

Uzay taksi ilk pilotlu deneme uçuşunu yaptı!

Uzay taksi ilk pilotlu deneme uçuşunu yaptı!

Uzay turizminin öncüsü olmaya hazırlanan Virgin Galactic Şirketi, bunun için kullanacağı uzay aracı ile ilk pilotlu uçuş denemesini gerçekleştirdi.


Parasını ödeyen herkese uzay seyahati yaptırmaya hazırlanan Virgin Galactic Şirketi, bunun için kullanacağı uzay aracı ile ilk pilotlu uçuş denemesini gerçekleştirdi. Şirket, özel dizayn edilmiş uzay dolmuşunun, California’daki Mojave çölü üzerinde perşembe günü 6 saatlik ilk deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

İki pilotun aracın tüm sistemlerini denedikleri uçuşta tüm hedeflere ulaşıldığı tespit edildi. 2011 yılı boyunca deneme uçuşları yapacak aracın, 2012’den itibaren uzaya yolcu taşıması planlanıyor.

Yüzlerce uzay turisti kayıt yaptırdı bile

20 bin dolar depozito ve 200 bin dolarlık bilet parasını yatıran herkes uzay dolmuşu ile uzay turu yapabilecek. Her seferde iki pilotla beraber 6 yolcu taşınacak. Şu ana kadar 300’ü aşkın kişi kaydını yaptırmış durumda.

İki ayrı uzay turu programı

Virgin Galactic, uzay turizmi için iki ayrı program geliştiriyor. Birinci programda 21 kilometre yükseğe kadar çıkacak uzay aracı, yörüngede yolcularına yaklaşık 6 dakika yerçekimsiz ortamda dünyayı seyretmeye zevki yaşattıktan sonra geri dönecek. Bu 6 dakikalık sürede yolcuların kemerlerini çözmelerine izin verilecek.

Virgin Galactic’in üzerinde çalıştığı ‘’SpaceShip 2’’ programında ise yolcular, yerküreden 100 kilometre uzağa taşınacak. Atmosfer dışına tamamen çıkacak uzay aracı, yolcularına tam bir uzay macerası yaşatacak.

(Turkish Journal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER