Kentsel Dönüşüm Alanları Tartışma Yarattı

Kentsel Dönüşüm Alanları Tartışma Yarattı

Kentsel Dönüşüm Alanları Tartışma Yarattı
Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişletmeyi öngören kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. ''TSK'ya ait yerlerin, MSB'nin muvafakatı alınmadan kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmemesini'' öngören önergesi tartışmaya neden oldu. Belediye Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, alt komisyon metni üzerinden görüşüldü.

Teklifin tümü üzerinde söz alan MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, öngörülen düzenlemelerle büyükşehir belediyelerinin çekişme içinde olduğu ilçe belediyelerinin binasına bile el koyup kentsel dönüşüm alanı ilan edebileceğini öne sürdü.

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, teklifle Ankara'nın soluk aldığı yeşil alanların kentsel dönüşüm alanı içine sokularak, ''yağma edilebileceğini'' iddia etti.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, teklifin Anayasa'ya aykırılıklar içerdiğini ileri sürerek, bu aykırılıkların belirlenmesi için teklifin Anayasa Komisyonunda da görüşülmesini istedi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman, geçmişte Ankara'nın Mamak ve Keçiören başta olmak üzere bazı ilçelerindeki mahallelerin köy görünümünde olduğunu söyledi. Ancak yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile bu yerlerin çehresinin değiştiğini ifade eden Akman, Esenboğa Havalimanı yolundaki gecekonduların yıkılarak yerlerine yeşil alan ve modern binalar yapıldığını kaydetti.

-''BİR KANUN, BİR KİŞİNİN İSTEĞİYLE ÇIKMAZ''-

Teklifin görüşüldüğü alt komisyonun başkanlığını yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, çalışmaları kapsamında dinlenilmesi gereken herkesin bilgisine başvurduklarını söyledi.

Kıyıklık, şöyle konuştu:

''Bir kanun, bir kişinin isteğiyle çıkmaz; ne Ankara ne İstanbul ne de başka bir belediye başkanı için çıkmaz. Çünkü o başkanlar oralara sahip değildir, oraların sadece başkanlarıdır. Hep Ankara Büyükşehir Belediyesi diyorsunuz. Bugün, İzmir Büyükşehir Belediyesi de var. Kendi mülkünü mü geliştiriyor o başkanlar? O başkanlar şehri güzelleştirmek istiyor, biz ise onlara 'dur' diyoruz. Bu, kabul edilemez.

Melih Bey de İzmir Belediyesi Başkanı da diğer belediyelerin başkanları da faydalı işler yapmak istemektedir. Ama bir gelip çalışmak isteyen bir de istirahat etmek isteyen başkanlar var. Melih Bey, istirahat etmeyi seçmediği için eleştiriliyor herhalde.''

-TSK ÖNERGESİ TARTIŞMAYA NEDEN OLDU-

CHP'li komisyon üyelerince verilen ''Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Milli Savunma Bakanlığına (MSB) tahsisli ve tahsissiz kullanılan yerlerin MSB'nin muvafakatı alınmadan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edilmemesini'' öngören önerge tartışmaya neden oldu.

Önergeye destek veren BDP'li Yaman, TSK'nın Ankara içinde birçok yerinin olduğunu belirterek, teklifin bu haliyle geçmesiyle, bu yerlerin kentsel dönüşüm kapsamına alınma tehlikesi olduğunu ifade etti.

MSB temsilcisi Hakim Yarbay Fikret Eres de askeri alanların, ülkenin güvenliği ve savunması ile ilgili olan cephanelikler, askeri eğitim alanları ve havaalanlarını kapsadığını belirtti. Bu yerlerin ayrı bir önemi olduğunu anlatan Yarbay Eres, bu yerler veya yakınlarında kentsel dönüşüm alanları yapılmak istenmesi halinde, MSB ile görüşülmesinin zorunluluk olduğunu ve bunun da kamu yararı taşıdığını bildirdi.

AK Parti'li Kıyıklık ise hiçbir belediyenin, cephaneliği kentsel dönüşüm alanı ilan etmeyeceğini söyleyerek, ''15 yıl İstanbul'da belediye başkanlığı yaptım, bu sorun yüzünden bir kavşağı yapamadım'' dedi.

-''AK PARTİ'Lİ VEKİL ÖNERGESİNİ GERİ ÇEKTİ''-
CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal da AK Parti Hatay Milletvekili Abdülhadi Kahya'nın kendileriyle aynı doğrultuda önerge verdiğini, ancak Başkan Akbulut'un verdiği 5 dakikalık aradan sonra önergesini geri çektiğini söyledi. Oksal, ''Sayın vekil, yanımıza gelip önergelerinin aynı mahiyette olduğunu ve birlikte verebileceklerini söyledi. Ancak arada ne oldu da önerge geri çekildi?'' diye sordu.
MSB temsilcisi Erkan Altun, askeri bölgeler ve cephaneliklerin 400 metre yakınına kadar olan bölümde de vatandaşların arsalarının olabileceğini ifade ederek, ''Bu yerler için de kentsel dönüşüm alanı ilan etme tehlikesi var. Bu yüzden önerge kabul edilmeli'' dedi.

Müzakerelerin ardından önerge reddedildi.

(Anadolu Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER