Üstün yetenekli çocukların eğitimi için yol haritası çizildi
Üstün yetenekli çocukların eğitimi için yol haritası çizildi

TÜZDEV tarafından 7-9 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nde üstün zekalı çocuklara nasıl eğitim verilmesi gerektiği konusu tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.

 “HAYATTA BİR İNSAN İÇİN EN BÜYÜK MUCİZE İYİ ÖĞRETMENLE KARŞILAŞMAKTIR”
Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nde üstün yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili tüm detaylar masaya yatırıldı. Kongreye, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de katılarak destek mesajları verdi.

Kongrenin sonunda yaptığı konuşmada, eğitimcilere büyük görev düştüğünü belirten TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Hayatta bir insan için en büyük mucize iyi bir öğretmenle karşılaşmaktır. İnsanlığa hizmet edebilmeleri için bu çocuklarımıza ışık tutmak şart. Çıktığımız bu yolda devletimizin manevi desteğine ihtiyacımız var. Bu, milli bir mesele” dedi 

TÜZDEV tarafından 7-9 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nde üstün zekalı çocuklara nasıl eğitim verilmesi gerektiği konusu tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Üç gün süren kongreye katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, atölye çalışmaları yapan çocukları ziyaret ederek, bir süre onlarla sohbet etti. Çocukların performansını hayli etkileyici bulan Albayrak, Kemal Tekden’e çalışmalarından dolayı teşekkür ederek üstün yetenekli çocukların eğitimi için her türlü desteği vereceklerini söyledi.


Evlatlarımız için emek vermek lazım
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, üstün zekalı çocukların altın değerinde olduğunu vurguladı. Çelik, ”Kıymetli taşlar nādirāttır. Nadiren toprak altında bulunur. İçi dıştan belli olmaz. Görmek, parlatmak lazım. Çok kıymetli evlatlarımız için emek vermeliyiz. Bu kıymetli madenleri topluma kazandırmak için büyük gayret içinde olan TÜZDEV’i kutluyorum. Bu evlatlarımızı insanlığın kazanması lazım” dedi. 
Dünya çapında isimler görüşlerini paylaştı
‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nde üç gün boyunca, bu alanda yıllarca süren nitelikli çalışmalar yapmış, eğitim sistemleri kurmuş, fikirleriyle çığır açmış dünya çapında şu isimler görüşlerini paylaştı: Connecticut Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Bölümü Profesörü ve Üstün Zekalılar ve Dahiler Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Joseph S.Renzulli ve ABD İnsan Gelişimi ve Öğrenimi Enstitüsü İcra Direktörü Dr. Thomas Armstrong skype aracılığıyla katıldı. Kongrenin konuşmacıları arasında yer alan diğer isimler ise şöyle: Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Yaşar Özbay, Virginia Mary ve William Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Merkezi Kurucu Direktörü Joyce VanTassel-Baska, Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği (NAGC) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Joy Lawson Davis, Üstün Yetenekliler Eğitimi Uzmanı Profesör C.June Maker, Uluslararası Yetenek Geliştirme ve Mükemmeliyet Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Heidrun Stoeger, Erlangen-Nuremberg Üniversitesi Eğitim Psikolojisi ve Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi Başkanı Prof. Dr. Albert Ziegler, Birleşik Krallık Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı Salim T S Al-Hassani ve Purdue Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nielsen Pereira.
‘Çocuklarınıza asil insan muamelesi yapın’
Kongrenin kapanışında konuşan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, Hz. Ali’nin “Çocuklarınıza asil insan muamelesi yapın” sözüne vurgu yaptı. “Sevmek hakkını vermektir. Çocuklarımızı seviyorsak bütün gücümüzle onları kucaklamak ve hakkını vermek zorundayız” diyen Tekden şöyle devam etti: “Üstün zekalı çocuklar Allahın bir lütfu. Bu çocuklar çok özel ve iyi eğitilmezlerse toplumda bir gelişme olmaz. Bunu, tüm dünya ve Türkiye kabul etmek zorunda.”
En büyük mucize iyi bir öğretmen
Hayatta bir insan için en büyük mucizenin iyi bir öğretmenle karşılaşmak olduğunu dile getiren Kemal Tekden, eğitimcilere büyük görev düştüğünü söyledi. Tekden, “Narsist gençlik başımıza bela. Artık çocuklar toplumsal kuralları kabul etmiyor. ‘Sadece benim kuralım geçerli’ diyor. Bu çocuklarımıza ideal vermek, ufuk açmak gerekli. İnsanlığa hizmet edebilmeleri için bu çocuklarımıza ışık tutmak şart. Mizahı ve eğlenceyi de işin içine katarak, çocuk olduklarını unutmadan onlara emek vermeliyiz” dedi. 
Devlet desteğine ihtiyacımız var
Kongrenin sonuç bildirgesini devlet yetkililerine ulaştıracaklarını kaydeden Kemal Tekden, üstün zekalı çocuklar konusunda Türkiye’de sivil toplum kuruluşu (STK) çatısına ihtiyaç olduğunu söyledi. Tekden, “Bu STK, TÜZDEV’dir. Biz her türlü fedakarlığı yapacağız. Bir yılda sekiz çalıştay yaptık. Bunlar devam edecek. Devletimizin manevi desteğine ihtiyacımız var. Bu, milli bir mesele. Birkaç yıl içinde TÜZDEV’in ne işler yaptığını herkes görecek. Bu çocuklara nasıl davranılması, onların nasıl eğitilmesi gerektiği konusunda yeterince bilinç yok. İnsan eğitiminin sonu yok. Bu kongre bu yolda ne yapılacağının ortaya konması açısından önemli” dedi. 

Üstün yetenekli çocuklara sahip çıkılmalı 
Prof. Dr. Yaşar Özbay’ın açıkladığı sonuç bildirgesinde; üstün yeteneklilerin araştırma ve uygulama açısından Türkiye için hâlâ yeni sayılabilecek bir alan olduğu, buna karşın bu çocukların eğitimine devlet ve sivil toplumun giderek artan bir ilgi gösterdiği vurgulandı. Eğitime yönelik yapılanmanın yetersiz olduğu belirtilen bildirgede şu öneriler sıralandı: 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110

banner109