YETİM BAYRAMLAR

YETİM BAYRAMLAR
 
      Yalnızlık kader, hüzün nasip,öylesine beklenip duran bir zaman.Yaşından önce hayata uyanmak gibi yetim kalmak.Korktuğunda sığınacak bir sineye hasret olmak.Yanında olmasını dilediğinde ,varlığına ihtiyaç duyduğunda ellerin koynunda sol yanın  boş, bomboş kalakalmak.Sevinçlerin hep kederli,tasaların katmerli özlemlerle yoğrulup yaşanması on´dan sonrası.
   
       Bir de bayramlar var.Çocukken dört gözle beklenen,mutlu ,huzurlu kalabalık zamanlar.Çocukca sevinçlerin, yastık kenarında bir türlü olamayan sabahı bekleten elbiselerin, kırmızı bayram pabuçlarının beklendiği o güzel günler.Büyüyüp de kayıplarla yaşamaya alışmak zorunda kaldığın,bir yanın eksik bir yarın olmayan yetim bayramlar.
     
       Bir gönül boşluğudur babaların yokluğu.Yarım kalmışlığın en yalın hali.Sırtın açık kalmış,dayandığın direk yok olmuş gibi hissedersin.Ve kocaman bir çaresizlik acısıyla kıvranmaya başlarsın.Yitirilmiş duyguların girdabında bir unutulabilse dedirten yetim kalmışlık.
     
      Hasretle başa çıkamıyorum artık,her gün biraz daha zorluyor hayat.Babasız olmak ,babasız kalmak yıllarda geçse kanıksanmıyor.Acı ilk günkü kadar taze ve yanıbaşımızda.10 yıldır pek çoklarının evine şenliklerle gelen bayram bizim evimize gelmiyor.Hangi yaşta olursa olsun babasını kaybedenlerin acısı dinmezmiş öğretti bunu da zaman.Etrafıma bakınca şaşkınlığım artıyor ama sadece biz mi böyle hissediyoruz acaba diye. Rahatlığına dayanamıyorum insanların galiba .
   
     Bugün yine bir bayramın ilk günü.Gidişinin üzerinden bir yığın bayram geldi geçti.O uyandığımda bayram namazından gelmesini beklediğim elini öpeceğim babamın olmadığı sabahlardan biri.Gece yarısı kan ter içinde susuzluktan kurumak üzere olan  bir gül gibi uyanıp, bir bardak su gibi delice özlediğim babamı bir daha göremeyecek olduğumu farkedip yatağa mıhlanıp kaldığım sabahlardan biri.
   
       En mutlu olduğun zamanı hatırlayıp birden hayatının içine baldıran zehiri dökülenlerin bitmeyen ,dinmeyen sızısı bayram sabahlarında yetimliğini düşünmek.
   
      Artık bayram sabahları bayram sabahı değil.Eş-dost ziyaretleri sadece avuntu.Babamı tanıyan bilen insanları görmek istiyorum böyle zamanlarda ki onu anlatsınlar ,ondan bahsetsinler diye.Ama çok acıyor sonra yüreğim. Keşke burada olsaydı dedirtiyor işte sonunda her şey.Buz gibi mermerin başında geçiyor artık bayram sabahları.Yine sana geliyor ,seninle oluyoruz ama gülüşlerin eksik,sıcaklığın eksik....
 
   BUGÜN BAYRAM BABA

   BEŞ KOCA YÜREK SÜRGÜN

   GİDİŞİNİN SONRASINDA

   NE GÜN KALDI NE GECE

   YETİME BAYRAM GELMİYOR

   ÖNÜNE DÜNYA SERİLSE


       Adına ne derseniz deyin biri baba dediğinde donuyor kanım.Çok ağır geliyor .Kimseler baba demesin yanımda yakınımda istiyorum.Gittiğin gün küçük kıyametmiş meğer ,ardından yaşadığım her gün sana geleceğim zamanın sayıldığı günler.Kaç takvim tükettik senden sonra.Gelmeyeceğini bile bile inatla her akşam aynı saatte zilin çalmasını bekledik annemle ...
 
      Resimlerinle avunmak,yıllar önce her fırsatta kaydettiğin sesleri dinlemek ve özlemin baki kaldı bizde.Ama bayramlar eski bayramlar değil.Benim ki herkesin özlem duyduğu nerde o eski bayramlar sitemi de değil.Yaradana sitem belki.Babasız değil bayramlar geçen hergün her an başka bir zulüm.Sitemim sensizliğe babam.
   
      Savaşın ortasında komutansız kalmakmış diyorlar babasız kalmak.10 yıldır komutansız savaşıyoruz bizde.Üzerine gerili kanatlardan yoksun ,savunmasız kalabalıkta yalnız ve güçsüz kalmak.Günün birinde herkesin listesine gireceği masum yetimler listesinde yerimizi çok erken aldık biz.Artık her bayram her babalar günü babası olanların mutlu olmayanların yarasına tuz basma günü.Bu yüzden belki bayramlardan uzak kalma isteğim ,hep bir yerlere kaçma fikrim.Babamın ak-pak saçları yerine taşını okşuyor olmak her bayramda zoruma gidiyor ....

    Bir bayram sabahı daha işte böyle geldi ve geçti.Anneme iki kere sarıldım senden kokular vardır teninde,her geçen gün sana daha çok benzeyen kardeşime uzun uzun baktım gözlerinde izlerin vardır diye.Kaçamak gözyaşlarımızı hepimiz sakladık ,varlığını bize hissettirmek için her bayram gelen güvercinin yine penceremize gelip konduğu anda.Unutmadın yine bizimleydin bu bayramda.İyi bayramlar olsun tüm babalara ve yetim kalmış çocuklara.
 
      Anne gezindiğin bağ,baba yaslandığın dağ imiş.Ömrün en güzel zamanları anne ve baba ile olan zamanlarmış.
 
      Anne ve babanızın kıymetini onlar hayatta iken bilin.Yetim bayramlar yaşatmasın kimseye yaradan.Yoksa yazdıkları da yaşadıkları gibi oluyor bencileyin yetim kalanların.


Yıldız Cedik

YORUM EKLE

banner110

banner109