Uluslar arası İİT Modeli Konferansı Sona Erdi

Uluslar arası İİT Modeli Konferansı Sona Erdi

Uluslar arası İİT Modeli Konferansı Sona Erdi
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) bağlı İslam Konferansı Gençlik Forumu Diyalog ve İşbirliği (İKGF-Dİ) Tuzla Belediyesi ve Sabancı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birinci Uluslararası İİT Modeli Konferansı sona erdi.

57 Üye ülkeden gelen gençlere, “ülkeler arasında dayanışmanın pratikte gerçekleşmesine” yönelik yapılan konferanslar sona erdi. Açılış konuşmasını İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu’nun yaptığı konferanslar dizisinde; Bölgesel çatışma, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler ve çözüm yolları, Kudüs Meselesi, yenilik ve diplomasi geleneği, barış gemisi konularında gençler bilgilendirildi.
 Konferansların sonunda, yabancı konuklara Tuzla Belediyesi Semiha Kibar Sosyal Tesislerinde kapanış yemeği veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı burada yaptığı konuşmada“ İİT'ye üye ülke gençlerinin İslami İşbirliği Modeli Konferansında bir araya gelmesi, düşüncelerini paylaşma ve duyurma adına önemli bir adım olarak görmekteyiz” dedi. Başkan Yazıcı Uluslar arası bir konferansa ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.


İstanbul’a Hayran Kaldılar
Kapanış yemeğinin ardından tekne ile İstanbul’u gezen yabancı konuklar, İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini görme fırsatı buldular. Gezide Türkiye’nin çok zengin ve geniş bir kültüre sahip olduğunu gördüklerini belirten yabancı konuklar, Türk misafirperverliğini ve İslam coğrafyasındaki kültürel zenginliğini ülkelerinde anlatacaklarını ifade ettiler. Programın sonunda Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile hatıra fotoğrafı çeken konuklar, konferanslara ev sahipliği yapan Başkan Yazıcı’ya teşekkür ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER