İçmelerde 6 bina yıkılıyor

İçmelerde 6 bina yıkılıyor

İçmelerde 6 bina yıkılıyor
Tuzla Belediyesi’nin kent içi trafik sorununu çözmek için hazırladığı İçmeler Kavşak Rehabilitasyon projesinde imzalar atıldı. Binaların hak sahipleriyle yapılan anlaşma sonucu, 8 bina yıkılacak, yerine ise 13 katlı modern bir yapı inşa edilecek. Proje tamamlandığında içmeler kavşağında yoğunlaşan trafik sorununun çözüleceği gibi bölge, plansız olmaktan çıkıp modern bir görüntüye sahip olacak.
   
İçmeleri Yeni Bir Çehreye Kavuşturacak

  Toki, Kiptaş ve özel sektör tarafından yapılan toplu konutları, dört sanayi bölgesini, Formula 1 yarışlarının sergilendiği İstanbul Parkı ve iki üniversiteyi, E-5’e bağlayan İçmeler kavşağı, gelen yatırımlarla trafiğin yoğun olduğu bir yer haline geldi. Bölgede 20-25  yıl önce yapılan imarsız binaların olması hem trafik keşmekeşine sebep oluyor hem de  trafik sorununun çözümünü zorlaştırıyordu.
 Kentsel dönüşüm projesi kapsamında düzenlenen İçmeler Kavşak Rehabilite projesi; kamulaştırma yapılmadan, imar planı ile trafik sorununu çözüme kavuşturan örnek bir proje.  Yapılan anlaşma çerçevesinde, 2400 metrekare alanda bulunan imarsız 8 bina yıkılarak yerine 1560 metrekarelik 13 katlı modern bir bina yapılacak.  Açığa çıkan yerler ise yola dahil edilerek trafik sorunu ortadan kaldırılacak.

Proje Kapsamında Yapılanlar

İmarı bulunmayan, 2400 metrekare alanda bulunan mevcut 8 bina yıkılarak yerine1560 metrekare alana 13 katlı bina yapılacak. Toplamda 48 daire ve 17 dükkanın yer alacağı binada hak sahiplerine birebir takas yapılıyor.106 ila 133 metrekare arası değişen dairelerden 30 u hak sahiplerine diğer 18 daire ise müteahhit firmaya kalıyor.

Yapım Süresince Kiralar Karşılanacak

Kat karşılığı yapımı tamamlanacak olan proje, hak sahiplerine TUZYAP AŞ. tarafından anahtar teslimi olarak iade edilecek. İş tamamlama süresi başlangıcından itibaren 12 ay olarak belirlenen projede, inşaat süresince evlerinden tahliye edilen vatandaşların kira bedelleri müteahhit firma TUZYAP A.Ş tarafından karşılanacak.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER