Türk Toprak Bilim Adamının Avrupa’daki Büyük Başarısı

Türk Toprak Bilim Adamının Avrupa’daki Büyük Başarısı


Avrupa Toprak Bilimi Dernekleri Federasyonu’nun İtalya’nın Bari şehrinde 2-6 Haziran 2012 günlerinde, 2000’in üzerinde delegenin katılmasıyla, 4üncü Kongresini tamamlandı.


Dört yılda bir yapılan bu Kongreye, ZED Etkinlik Yönetimi ve Danışmanlığı Şirketinin de desteği alınarak, Türkiye ilk kez Toprak Bilimi Derneği başkan ve üyeleriyle birlikte toplam 15 kişilik bir delege ile katıldı.


5inci toplantının başkanı ve yerini belirlemek için Fransa, Polonya ve Türkiye aday ülkeler oldu.


Türkiye’nin sunumunu Dünya Toprak Bilimleri Birliğinin onur üyesi, 2005 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü, Fellow Kanada Toprak Bilimi Derneği, Fellow Amerika Toprak Bilimi Derneği, Fellow Amerika Agronomi Derneği, Amerika Toprak Bilimi Derneği Uluslararası Toprak Bilimi ödülleri sahibi Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut yaptı.


Toplam 31 ülkenin oy kullandığı toplantı sonucunda Türkiye 20 oy alarak (Fransa nın aldığı oyun iki katı) gelecek 4 yıl için Avrupa Toprak Bilimi Kurumları Federasyonu’nun başkanlığını üstlendi.


Başkanlığa dünya deneyimi sahibi Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut getirildi.


Ülkemiz toplantıda 2016 yılında İstanbul da kongre düzenleyeceğini ilan etti.


Böylece önümüzdeki dört yıl içinde Avrupa ve dünya da yapılacak toplantılarda ve kongrelerde Türkiye öncülük yapma olanağına sahip oldu.


Bu seçim Türkiye Toprak İlmi Derneğimiz ve Türk Toprak Bilimi adamları için dönüm noktası olma niteliğindedir.


Bu olayda, sunumu kuralları içinde yapma yanında, Türkiye’nin son 10 yıl içinde gösterdiği yükselişin ve Avrupa Birliği üyelerinin önemli bölümünün ülkemize olan güveninin artmasının da etkili olduğu açıktır.


Hayırlı olsun.

YORUM EKLE

banner110

banner109