Mustafa CAN Kimdir: TRANSBOSPHOR'U İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZMustafa CAN Kimdir
06 10 1964 tarihinde çankırı'da doğdum 1988 yılında şimdiki adı İTÜ Denizcilik Fakültesi olan okulumdan mezun oldum.

10 sene dünya denizlerinde çalıştım.

3.kaptan ve 2.kaptan olarak görev yaptıktansonra,son 3 senemde gemi kaptanı olarak bu denizlerde Türk bayrağını gezdirdim.

Ardından liman müdürlüğü yaptım. Türk Boğazlarında Gemi Trafik Operatörlüğü yaptıktan sonra gemi acentalığı yapmaya başladım.

Sonrasında Güneş Denizcilik ve Vega Savunma Sanayi teknolojileri firmalarını kurdum.

Halen bu firmaların yönetim kurulu başkanlıklarını yürütüyorum. Aynı zamanda çok sayıda dernek ve vakfın üyesiyim.

Evliyim, 2 evladım var. Oğlum bu sene babasının mezun olduğu okuldan mezun olarak beni onurlandırdı.


ÇANKIRI'lı MUSTAFA CAN NE İŞ YAPAR

TRANSBOSPHOR'U İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Transbosphor olarak ana işimiz gemi acantalığıdır. türk boğazlarında ve

limanlarında gemilerin armatörleri adına hareket ediyoruz. tali olarak hurda

gemi, gemi brokerliği ve gemi kumpanya temin işleri yapıyoruz.

Transbosphor'un denizcilik alanında faaliyetleri hakkında bilgi verirmisiniz?

Transbosphor olarak ana işimiz gemi acenteliğidir. Türk boğazlarında ve limanlarında gemilerin armatörleri adına hareket ediyorz.Tali olarak da hurda gemi,gemi brokerliği ve gemi kumanya temini işleri yapıyoruz.

Çalışmalarımıza uluslar arası standarta uygunluk açısından nelere dikkat ediyorsunuz?

Şirketimiz ISO 9001 ve 18000 kalite güvencesi ile onaylanmış nadir firmalar arasında yer alıyor.Çevreye saygılı,etik kurallara uyan,güvenli ve hızlı bir acenta olarak anılmak ise en büyük hedefimizdir.

Sektörünüzde gerek ülkemizde gerekse uluslararası arenada yerinizi nerde görüyorsunuz?

Yerel firmalarda kıyaslandığımızda üst segmentte olduğumuzu rahatlıkla ifade edebilirim. Ancak uluslar arası anlamda önümüzde katetmemiz gereken uzun yollar var.

Kısa bir süre önce Altın Çıpa Ödülünün sahibi Oldunuz. Bu ödül sektörünüz açısından önemlimi. Sizi bu başarıya götüren özellikleriniz neler olduğunu düşünüyorsunuz.

Bu ödüü veren seçkin jürinin takdirini sözlü olarak almak bile yeterken, birde ALTIN ÇİPA ile taçlandırıldık. bu büyük birlobi faliyeti faliyeti haline dönüşen dünya nezninde önemi olan bir ödül. 100 Yaşındaki acentelerin arasından sıyrılıp bu ödülü TRANSBOSPHOR ekibim adına aldığım için çok mutluyum.

Avrupa birliği ülkelerinde denizcilğe verilen önem il Rürkiye'nin bu alana verdiği önemi kıyaslamak gerekirse neler söylersiniz.

Avrupa birliği ile kıyasladığımızda bizde ivmelenerek artan AB'de ise durağan bir ilginin mevcut olduğunu söyleyebilirim.. Eğer son 10 seneki hızımızı koruyabilirsek Avrupa birliği'ne önümüzdeki 10 sene içinde önderlik yapabilecek duruma gelebiliriz. Ancak önümüzda hala basit engeller var. Mesela 48 transit konusu ki bu Türkiye'den hizmet alan gemileri cezalandıran bir uygulamadar. Ayrıca tersaneden alınan boyaya KDV uygulanıyor'ki bu Türkiye'de üretim yapan boya firmalarını cezalandıran bir uygulamadır. Emin olun böyle 100 maddeyi alt alta sıralayabiliriz. Yinede bunlarla ilgilenen bir bürokrasimizin olduğu ve hakikaten verimli çalıştıkları için çok mutluyuz.


Denizlerimizdeki güvenliğin arırılması konusunda Avrupabirliği'nin kriterlerine nekadar uyum sağlıyoruz. Bu konuda iyileştirilmesi gerektiğini düşündüğünüz konular nelerdir.

Denizlerde güvenlikle ilgili AB ülkelerinin bir kademe üstündeyiz. Onların limanları güvenlik ekipmanları yan parametreleri eski durumda ve bu kriz ortamında yenilenmesi yakın görünmüyor. Oysa bizde her şey yeni. yani en iyi konumda İngiltere'de Thames nehrinde bir kimyasal liman işletmesini görseniz. onu bir de Türkiye'deki ile karşılaştırsanız farkı görürsünüz. Biz onlardan 10 gömlek daha iyi durumdayız.

Transbosphor için, önümüzdeki süreçte hedef ve yeni projeleriniz neler olacak.

Moda kelime globalizm. Bizde ona uyacağız ve tüm dünya dar sularında acenta olarak hizmet vereceğiz. KERCH pasai ile ise başlayacağız. Bu zor ve uzun bir süreç olacak. Transbosphor'u izlemeye devam edin