GÖRMEYENLER GÖRENLERİ SAHNEYE ÇAĞIRIYOR

Görmesen De Olur Atölyesi’nde gören 5, görmeyen 6 yazarın yazdığı 11 tiyatro oyununu usta sanatçılar oynayacak ve tüm sanatseverler izleyecek!

GÖRMEYENLER GÖRENLERİ SAHNEYE ÇAĞIRIYOR
GÖRMEYENLER GÖRENLERİ SAHNEYE ÇAĞIRIYOR

Görmesen De Olur Atölyesi’nde gören 5, görmeyen 6 yazarın yazdığı 11 tiyatro oyununu usta sanatçılar oynayacak ve tüm sanatseverler izleyecek!

Görme engellilerle, engeli olmayanları aynı atölyede buluşturan “Görmesen de Olur” Yazarlık Atölyesi’nde üretilen 11 oyun  9-10 Mayıs’ta Kadıköy Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Görmesen de Olur Okuma Tiyatrosu Festivali”nde sahnelenecek.

Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ve Tiyatro Laboratuvarı’nın ortaklaşa başlattıkları görme engellilerle, engeli olmayanları aynı atölyede buluşturan “Görmesen de Olur” Yazarlık Atölyesi tamamlandı. Görme engelli bireyler ile engelli olmayanların aynı atölyede buluştuğu ve beş hafta süren atölyede  yürütülen hummalı çalışma sonucu ortaya 11 eser çıktı.

Atölye eğitmenleri Serhan Alben, Sercan Alben ve yazarlara takım kaptanlığı yapan Aytuğ Akdoğan “bir oyun, edebiyata değil, tiyatroya aittir.” sözünden yola çıkarak, yazarların oyunlarını seyirciyle buluşturmaya karar verdiler. Tiyatro Laboratuvarı’nın festival sürecini üstlenmesi ve Kadıköy Belediyesi’nin de destekleriyle 09 – 10 Mayıs tarihlerinde, günde 12 saat toplamda 24 saat sürecek bir tiyatro festivali hazırlandı. 

“Görmesen de Olur” atölyesinden çıkan 11 oyun ise usta tiyatrocular tarafından sahnelenecek. İki gün sürecek festivalde sahneye çıkacak usta oyuncular şöyle: Algı Eke, Bennu Yıldırımlar, Birce Akalay, Can Yaman, Deniz Türkali, Deniz Uğur, Elif Erdal, Furkan Palalı, Galip Erdal, Kerem Alışık, Levent Can, Levent Ülgen, Mine Tugay, Oktay Kaynarca, Sarp Levendoğlu, Savaş Alp Başar, Seda Güven, Sercan Alben, Serhan Alben, Serkan Alben, Sezgi Mengi, Songül Öden, Tolga Güleç, Tuba Ünsal, Uygar Özçelik, Yeliz Şar, Yunus Emre Yıldırımer

Festivalin başka bir yanı ise sinema ve tiyatro tarihinin efsane isimlerinin onur konuğu olarak festivale katılacak olması. Türkan Şoray, Jülide Kural, Kadir İnanır, Yasemin Yalçın, Meltem Cumbul, Mazlum Kiper, Engin Uludağ, Zihni Göktay, Haldun Dormen, Göksel Kortay gibi usta isimler, alternatif tiyatro yöneticileri, şehir ve devlet tiyatrosu genel sanat yönetmenleri, sinema yapımcıları ve yönetmenleri  festivale onur konuğu olarak katılacak.

Festival kapsamında ortaya çıkan yeni oyunların kitaplaştırılıp, başka şehirlere de ulaşması ve görmeyenlerin farkındalığına katkı sağlayıp, diğer görmeyenleri de teşfik etmek amacıyla İkinci Adam Yayınları, projenin kitaplaşma sürecini üstlendi.

Festival Koordinatörü

Tiyatro Laboratuvarı Yöneticisi
Hazal Erdal

Konuk Koordinatörü

Angela Ceren Casalini

Basın Koordinatörü
Maria Merve Amasyalı

www. tiylab .com
bilgi@tiylab.com



ETKİNLİK TAKVİMİ

09 MAYIS 2015


10.00 – 11.00        SEMRUK

(Oynayanlar: Can Yaman, Tolga Güleç)
11.00 – 11.30        SEMRUK SÖYLEŞİ
11.30 – 12.00        MOLA

12.00 – 13.00        EKMEK ARASI PATATES KIZARTMASI

(Oynayanlar: Yeliz Şar, Kerem Alışık)
13.00 – 13.30        E.A.P.K. SÖYLEŞİ
13.30 – 14.00        MOLA

14.00 – 15.00        KÜÇÜK MAVİ SOLUK NOKTA GİBİ ŞEYLER
(Oynayanlar: Bennu Yıldırımlar, Furkan Palalı)
15.00 – 15.30        K.M.S.N.G.Ş. SÖYLEŞİ
15.30 – 16.00        MOLA

16.00 – 17.00        SELF SERVİS
(Oynayanlar: Serhan Alben, Tuba Ünsal)
17.00 – 17.30        SELF SERVİS SÖYLEŞİ
17.30 – 18.00        MOLA

18.00 – 19.00        MASKE

(Oynayanlar: Algı Eke, Sercan Alben)
19.00 – 19.30        MASKE SÖYLEŞİ
19.30 – 20.00        MOLA

20.00 – 21.00        OTURMA ODASI

(Oynayanlar: Songül Öden, Sarp Levendoğlu)
21.00 – 21.30        OTURMA ODASI SÖYLEŞİ

10 MAYIS 2015

11.00 – 12.00        REFAKAT
(Oynayanlar: Levent Ülgen, Deniz Uğur, Serkan Alben)
12.00 – 12.30        REFAKAT SÖYLEŞİ
12.30 – 13.00        MOLA

13.00 – 14.00        20.15 İDAMI
(Oynayanlar: Yunus Emre Yıldırımer, Sezgi Mengi)
14.00 – 14.30        20.15 İDAMI SÖYLEŞİ
14.30 – 15.00        MOLA

15.00 – 16.00        YANSIMA PAYI

(Oynayanlar: Galip Erdal, Oktay Kaynarca)
16.00 – 16.30        YANSIMA PAYI SÖYLEŞİ

16.30 – 17.00        KAPANIŞ KONUŞMALARI
17.00 – 18.00        KOKTEYL

18.00 – 19.00        ÖRTÜLÜ ÖDENEK

(Oynayanlar: Uygar Özçelik, Seda Güven, Birce Akalay)
19.00 – 19.30        ÖRTÜLÜ ÖDENEK SÖYLEŞİ
19.30 – 20.00        MOLA

20.00 – 21.00        AN
(Oynayanlar: Mine Tugay, Savaş Alp Başar)
21.00 – 21.30        AN SÖYLEŞİ


Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER