Yozgatlı mucit geliştirdiği cihazla yakıt tasarrufu sağlıyor, Eko 66

Yozgatlı mucit geliştirdiği cihazla yakıt tasarrufu sağlıyor, Eko 66

 Yozgatlı mucit geliştirdiği cihazla yakıt tasarrufu sağlıyor, Eko 66
Yüzde 20 yakıt tasarrufu
Yozgatlı mucit geliştirdiği cihazla yakıt tasarrufu sağlıyor

Yozgatlı mucit Talat Mollaoğlu'nun geliştirdiği LPG, benzin ve dizelle çalışan tüm motorlarda kullanılabilen ''Eko-66'' yakıt tasarruf cihazı, traktörlerde denendi. Cihazın yüzde 20 tasarruf sağladığı belirlendi.

Mollaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü gibi birçok kurum tarafından onaylı, Ege, İstanbul Teknik ve Dumlupınar üniversitelerinden bilimsel raporlarla tasarrufunun tescilli ''Eko66 tasarruf cihazının'' artık traktörlerde de kullanılmaya başladığını söyledi.

Daha önce, otomobil, tren, deniz araçları hatta uçak ve helikopterlerde denenerek tasarrufunun tescillendiğini belirttiği ''Eko66 tasarruf cihazının'' traktörlerde de denenerek tasarruf sağladığının görüldüğünü ifade eden Mollaoğlu, ''Daha önce pek çok kara, deniz ve hava taşıtında denediğimiz cihazımızı traktörlerimizde de denedik. Çiftçimizi, en büyük düşmanı yakıt masrafından kurtardık. Yapılan denemeler sonucu yüzde 20 oranında tasarruf sağladığı belirlendi. Çiftçilerimize, uluslararası sertifikalı, 10 yıl garantili, çevre dostu adı: Eko66 soyadı: tasarruf cihazı olan bu Türk icadını, Yozgatlı mucidin Türk ve dünya halklarına sunduğu ürünümü sunmaktan gurur duyuyorum'' dedi.

Mollaoğlu, motor hacmine göre tasarruf cihazının, 500 lira ile 2 bin lira arasında araçlara kısa sürede takıldığını kaydetti.

DEKAN DA CİHAZI DENEDİ
Trakya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Can da, ''Eko66 tasarruf cihazını'' otomobilde test ettiğini belirtti.

Dekan Prof. Dr. Can, yüzde 10 ile yüzde 15 oranında otomobilindeki tasarrufa şahit olduğunu ifade ederek, ''Cihazın tasarruf sağladığı doğru, buna bizzat deneyerek şahitlik ettim. Ama daha önemlisi, emisyonu sıfırlıyor bu çok önemli.'' diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER