Türk yapımı güneş arabası pistlerde

Türk yapımı güneş arabası pistlerde

Türk yapımı güneş arabası pistlerde
Harran Üniversitesi, güneş enerjili aracıyla Formula G yarışlarına katılıyor

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü yürüttüğü güneş arabası projesini tamamladı. Öğretim görevleri ve öğrencilerinin yaklaşık 6 ay boyunca üzerinde çalıştığı güneş arabasını piste çıkartmaya hazırlanıyor.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü'nün yürüttüğü projenin Akademik Sorumlusu Yrd. Doç.Dr. M.Azmi Aktacir, TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları yarışlarına katılmak amacıyla hazırladıkları proje ve maket doğrultusunda, güneş enerjisiyle çalışan otomobili yapıp, deneme sürüşlerine başladıklarını söyledi. Yarışmaya katılacak güneş enerjili arabanın takım kaptanının Hüseyin Tuna Gürcan olduğunu belirten Yrd. Doç.Dr. M.Azmi Aktacir, GAPCAR isimli güneş enerjisiyle çalışan otomobilin yapımında 15 öğrencinin görev aldığını ifade etti.

Yrd. Doç.Dr. M. Azmi Aktacir, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonun desteği ile 5 ile 11 Temmuz tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 2010 yılı Formula G Güneş Arabaları Yarışmasına Harran Üniversitesi Güneş Enerjili Araç Teknolojileri Grubu GAPCAR isimli aracından derece beklediklerini belirtti
İlk bakışta hayal olarak gördükleri otomobilin yapımını tamamlayıp, deneme sürüşlerine başladıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen Yrd. Doç.Dr. M.Azmi Aktacir, ''Hayallerimizin gerçek olduğunu görmek bizleri çok mutlu etti. Projenin bitirilmesini iple çektik, şimdi hepimiz çok mutluyuz, eserimizle deneme turlarına başladık. 5 ile 11 Temmuz tarihleri arasında İzmir’de Güneş Enerjili Aracı ile Formula G yarışlarına katılacağız “dedi.

Bu arada TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'nce 2005 yılından beri geleceğin temiz ve sınırsız enerjisi olan güneş enerjisini kullanan araçların yarıştığı Formula-G Güneş Arabaları yarışı yapılıyor.

CHA
(htekonomi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER