SEO stratejilerinin nasıl yapılabileceğine dair üç ipucu

GoDaddy daha etkili yerel SEO stratejilerinin nasıl yapılabileceğine dair üç ipucu paylaştı.

SEO stratejilerinin nasıl yapılabileceğine dair üç ipucu
 SEO stratejilerinin nasıl yapılabileceğine dair üç ipucu
GoDaddy daha etkili yerel SEO stratejilerinin nasıl yapılabileceğine dair üç ipucu paylaştı.

GoDaddy, küçük işletme sahiplerinin ve girişimcilerin daha fazla yerel müşteriye ulaşmaya yardımcı olmak için coğrafi bölgelerini hedefleyebileceğini belirtti ve ürünleri ile hizmetlerini arayan yakınlardaki arama yapanlara daha görünür olmalarına yardımcı olabilecek üç yerel SEO ipucunu paylaştı. 

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uygulamalarının küçük işletmeler ve girişimciler için daha fazla müşteri çekmeye yardımcı olmak için etkili bir yol olduğunu belirtti.  Telefonlarında yakınlarındaki bir şeyi arayanların yüzde 76’sının bir gün içinde bir işletmeyi ziyaret ettiğini ve bu aramaların yüzde 28’inin satın alma ile sonuçlandığını vurgulayan GoDaddy, küçük işletme sahiplerinin ve girişimcilerin kendi yerel bölgelerinde daha fazla müşteri çekmesine yardımcı olacak üç yerel SEO ipucunu paylaştı. 

 

GoDaddy Türkiye ve MENA Kıdemli Bölge Direktörü Selina Bieber konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Araştırmalar, tüm Google aramalarının yüzde 46’sının yerel olduğunu ve geçtiğimiz yıllarda “bu gece / bugün yakınımdaki” aramalarında yüzde 900 artış olduğunu gösteriyor. Bu da, arama motorlarında ürün ve hizmet arayan birçok potansiyel müşteri olduğu anlamına geliyor ve sizin işletmeniz de bu aramaların arasında olabilir. Bir işletmeyi online listelemelere kaydettirmek, web sitesi içeriğinde yerel anahtar kelimeleri kullanmak, müşteri incelemeleri ve yorumlarını vurgulamak gibi temel yerel SEO yöntemlerini uygulamak, online ortamda daha görünür olmaya ve daha fazla yerel trafik çekmeye yardımcı olabilir. GoDaddy, bir Google Benim İşletmem sayfası oluşturma ve yönetme veya işletmenizle alakalı kişiselleştirilmiş anahtar kelimeler önerme gibi SEO arama sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olacak eylemler konusunda rehberlik yapan Hazır Web Sitesi SEO aracı gibi kullanımı kolay araçlar sunuyor.”

 

Yerel SEO nedir?

 

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), görünürlüğü, trafiği, potansiyel müşterileri ve marka farkındalığını organik olarak artırmak ve arama motoru sonuçlarında daha yüksek görünmek için bir web sitesini optimize etme uygulamasıdır. Geleneksel SEO, bir web sitesinin görünürlüğünü daha geniş bir ulusal veya küresel ölçekte iyileştirmeye odaklanırken, yerel SEO daha çok belirli bir alanı, yani işletmenizin bulunduğu bölgeyi, arama yapan yakındaki insanlara ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak için hedeflemeyle ilgilidir. Arama motoru sıralamalarını artırmak için genel SEO uygulamalarını kullanmak faydalı olsa da örneğin hizmet tabanlı işletmeler (mesela bir tesisatçı) çabalarını yerel müşterileri yakalamaya odaklayarak daha fazla fayda sağlayabilirler.  

 

İşte GoDaddy’den küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin nasıl daha etkili yerel SEO yapabileceklerine dair üç ipucu: 

 

  1. İşletmenizi online listelere ekleyin

Pazar payının yüzde 92’si ile Google, dünya çapında en popular arama motorudur. Bu nedenle işletemnizin Google Benim İşletmem kaydını yaptırmanız çok önemli. Ancak bununla da kalmayın, internette bulunma şansınızı olabildiğince artırmaya yardımcı olması için Yelp veya TripAdvisor gibi diğer online işletme rehberlerini de kullanın. Profil sayfalarınızda, doğru işletme kategorisi, web sitesi URL’si, fiziksel konumunuzun adresi, iletişim numarası ve çalışma saatleri, yüksek kaliteli fotoğraflar ve şirket logonuz gibi işletmeniz hakkında olabildiğince fazla ayrıntı sunmaya çalışın. Bu, sunduğunuz bir ürün veya hizmeti arayan birinin, tüm ilgili bilgilerle birlikte işletmenizi haritada daha kolay bulmasını sağlamaya yardımcı olur.

 

  1. Yerel aramalar için web sitenizi optimize edin 

Öncelikle, tüm iletişim bilgilerinizi bulmayı kolaylaştırın. Web sitenizde adınızı, telefon numaranızı ve fiziksel adresinizi içeren bir iletişim sayfasının yanı sıra e-posta yoluyla iletişime geçmek isteyenler için bir iletişim formu oluşturun. Ayrıca, tüm bu bilgilerin, özellikle adresinizin Google Benim İşletmem profilinizdekilerle eşleştiğinden emin olun. Ardından, yerel anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak web sitenizin içeriğini oluşturun. Örneğin, Kadıköy’de tesisat hizmeti veriyorsanız, anahtar kelimeleriniz “Kadıköy’de tesisat” ile “tesisatçılar”, “tesisat”, “acil tesisat” gibi varyasyonları ve işletmenizin yerini içermelidir. Birçok müşteri hareket halindeyken arama yapmak için cep telefonlarını kullandığından, web sitenizin tüm cihazlarda iyi çalıştığından ve göründüğünden emin olun. GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları sayesinde, teknik bilgisi çok az olan veya hiç olmayan küçük işletme sahipleri ve girişimciler, mobil cihazlar için otomatik olarak optimize edilen profesyonel web sitelerini oluşturabilir ve yönetebilir.

 

  1. Müşteri incelemelerini ve yorumlarını ekleyin

Müşteri incelemeleri, işletmeniz için güvenilirlik sağlar ve yerel SEO için olmazsa olmazdır. Yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 82’si yerel işletmeler için online incelemeleri okuyor. Bu nedenle, memnun müşterilerinizin işletmeniz ile ilgili yaptıkları yorumları web sitenizin yanı sıra online profil listelerinize ve işletme rehberlerine de eklediğinizden emin olun. Sosyal medya veya işletme rehberi hesaplarınızda kullanmak istediğiniz iyi bir yorum gördüğünüzde, müşteriyle iletişime geçerek bunu web sitenizde kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. GoDaddy Hazır Web Sitesi  gibi araçlarla, topladığınız müşteri incelemelerini ve yorumlarını görüntülemek için kolaylıkla bir bölüm veya sayfa ekleyebilirsiniz. 

 

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletmeler için online varlıklarını oluşturmalarını sağlayacak, kolay kullanılabilir ve uygun maliyetli araçlar sunuyor. Ürün ve hizmetleri arasında alan adı kaydı ve Hazır Web Sitesi’nin (eski adıyla Web Sitesi Mimarı) yanı sıra hosting, Yönetilebilir Wordpress, online güvenlik, online pazarlama ile e-posta ve Office üretkenlik araçları yer alıyor. Daha fazla bilgi için https://tr.godaddy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.         

 

Küçük işletme sahipleri ve girişimciler pandemi sürecinde 'yeni normal'e alışmaya çalışırken GoDaddy telefon ve canlı sohbet üzerinden Destek Ekibi ile kişisel destek sunmaya devam ediyor. Bu zorlu zamanlara nasıl adapte olabileceğinize ve GoDaddy’nin size nasıl destek sağlayabileceğine dair bilgilere ulaşmak için https://tr.godaddy.com/open-we-stand/what-godaddy-is-doing ve https://tr.godaddy.com/open-we-stand adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için GoDaddy’nin Facebook sayfasını https://www.facebook.com/tr.Godaddy/ adresinden takip edebilirsiniz.


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER