HÜRJET ilk uçuşunu Aralık 2022’de yapacak

✈️TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in verdiği bilgiye göre, HÜRJET için ilk uçuş tarihi ise Aralık 2021.

HÜRJET ilk uçuşunu Aralık 2022’de yapacak
 HÜRJET ilk uçuşunu Aralık 2022’de yapacak


✈️TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in verdiği bilgiye göre, HÜRJET için ilk uçuş tarihi ise Aralık 2021.


✈️ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan jet motorlu eğitim ve taarruz uçağı HÜRJET için geçtiğimiz hafta önemli bir aşama daha tamamlandı. Kritik Tasarım İncelemesi (CDR) aşamasının ardından bu yıl içinde uçağın imalatının tamamlanması ve motor takılması planlanıyor.
✈️TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in verdiği bilgiye göre, HÜRJET için ilk uçuş tarihi ise Aralık 2021. Bunu ikinci prototibin Ocak veya Şubat 2023’te uçuşu izleyecek. TUSAŞ, ilk jet motorlu uçak projesinde sıkı bir test programı izmlemeyi hedefliyor.
✈️Yaklaşık 13 metre boya sahip uçak için motor konusunda anlaşma General Electric imalatı F404 modeli ile yapıldı. Günümüz modern jet eğitim uçağı tasarımlarından Boeing ve Sarasın T-7 Red Hawk, Güney Koreli KAI’nin T-50 gibi uçaklarında da kullanılan F404’ün itiş gücü 10 bin ila 17 bin libre arasında değişiyor.
✈️Proje için bu yıl oldukça hareketli geçecek. Kritik Tasarım İncelemesinin ardından bu yıl statik rüzgar tüneli testleri ile yine rüzgar tünelinde hava alığı sürat testleri tamamlanacak. TUSAŞ geçen yıl 1/10 model üzerinde temel statik rüzgar testlerini gerçekleştirmişti.
✈️Ayrıca TUSAŞ, uçağın ilk simülatörünü ve 270 derece bakış sağlayan ekran sistemlerini tamamlayarak Teknofest’te sergilemişti.
✈️HÜRJET, Türk Hava Kuvvetleri’nde T-38M uçaklarının eğitimde yerini alacak. Ayrıca taarruz modeli ile hem harbe hazırlık hem de mevcut F-16 filolarının desteklenmesi öngörülüyor. HÜRJET için planlanan bir başka görev de Türk Yıldızları’nın kullandığı F-5 uçaklarının emekli edilerek yerine görev alması.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 14:27

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER