Hipersonik yolcu uçağıyla New York-İstanbul arası 2 saat

Çok uluslu Avrupa Hava Savunma ve Uzay Şirketi, Paris - Tokyo arasındaki uçuş süresini 2,5 saate, New York-İstanbul arasını da 2 saat'eAtmosferin üzerinde uçacak olan ’ZEHST’ adlı jet, biyoyakıt kullanarak çevre kirliliğine de yol açmayacak.

Hipersonik yolcu uçağıyla New York-İstanbul arası 2 saat
Fransa’da, kapılarını bugün ziyaretçilerine açacak olan Paris Havacılık Fuarı, geleceğin uçaklarının prototiplerine de ev sahipliği yapıyor. EADS’ın geliştireceği ZEHST (Sıfır Emisyonlu Hipersonik Ulaşım) aracı, 50 - 100 arasında yolcu taşıyabilecek.

Sıradan havaalanlarını kullanabilecek olan uçak, 32 kilometre yükseklikte ilerleyecek. ZEHST, saatte 4 bin 800 kilometre hıza ulaşabilecek. Uçak, 9 bin 720 kilometrelik Paris - Tokyo arası uçuş mesafesini 3 saatten az bir sürede kat edebilecek.

Sesten hızlı uçabilen Concorde gibi gürültü çıkarmayıp kirliliğe yol açmayacak olan ZEHST, EADS’ın uzay kolu Astrium ve Japon ortakları tarafından projelendirilecek. EADS Teknoloji ve Yenilik Şefi Jean Botti, "Bu uçak, 1960’lardaki aerodinamiği çok zeki bir şekilde yansıtan Concorde gibi görünecek. Atmosferin üzerinde uçacağı için onun gibi gürültü çıkarmayacak. Yolcu üzerindeki ivme çok az olacağı için yolcuların eğitimden geçmelerine ya da özel kıyafetler giymelerine gerek olmayacak" dedi.

Özellikleri açısından Amerikan uzay mekiklerine benzetilen hipersonik uçak, Paris’ten New York’a da 90 dakikada gidebilecek.

Bu uçuştaki bilet fiyatlarının 6 bin euro’dan başlayacağı tahmin ediliyor indirecek Saatte 4800 km yapan hipersonik yolcu uçağı geliştiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER