Her çatı kendi elektriğini üretecek

Her çatı kendi elektriğini üretecek

Her çatı kendi elektriğini üretecek
Her çatı kendi elektriğini üretecek
Elektrik üreten PV panellerin yanı sıra konutların sıcak su ve kombi ihtiyacını karşılayan ikinci bir teknoloji çatılarınızı enerji üssü haline getiriyor


Enerji fiyatlarındaki artışla birlikte son yıllarda gündeme gelen enerji tasarrufu konusu yalıtım sektörünü de yeni arayışlara yöneltiyor. Büyük işletmelerin ve prestijli konut projelerinin tercihi haline gelen elektrik üreten çatılar, 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı’nda görücüye çıktı.
Kriz nedeniyle 2009 yılında farklı ürün tiplerine göre yüzde 14 ile 20 arasında pazar kaybeden çatı sektörünün fuarda yapılan yeni iş bağlantıları sayesinde yeniden atağa geçmesi bekleniyor. Türkiye genelinde 2 milyar dolar büyüklüğe sahip çatı sektörün 2011’de yüzde 15 büyüme göstermesi hedefleniyor. Dış cephe sistemleri üzerine kapılarını ziyaretçilere 25 Kasım’da açan 6’ıncı "Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı", 28 Kasım’a kadar İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde yapıldı.

100’ÜN ÜZERİNDE FİRMA KATILDI
Dünyada konusunda tek ihtisas fuarı olma özelliği taşıyan fuar, CNR Expo Fuarcılık A.Ş. tarafından ÇATIDER ve KOSGEB desteğinde düzenlendi. Enerji tasarrufu sağlayan çok amaçlı çatıların yanı sıra, kendi enerjisini üreten, yeşil çatı gibi birbirinden yeni teknolojilerin sergileneceği fuarı, sektör profesyonelleri ve kış gelmeden yalıtım yaptırmak isteyenler ziyaret etti.

100’ün üzerinde firmanın 20 bin metrekare alanda stand açtığı organizasyona yurt dışından ise Almanya, Belçika, Suudi Arabistan gibi ülkeler başlıca katılımcılar arasında yer aldı. Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Lüksemburg, Avusturya, Çin, İspanya, İtalya ve Hollanda ise 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı’nın ziyaretçi ülkelerinden bir kısmını oluşturdu.

SERAMİK VE YEŞİL ÇATILAR DA REVAÇTA
Fuarda özellikle büyük işletmelerin ve prestijli konut projelerinin tercihi haline gelen PV (Foto Voltaik) paneller ile elektrik üreten çatılar sergilendi. Elektrik üreten PV panellerin yanı sıra konutların sıcak su ve kombi ihtiyacını karşılayan ikinci bir teknoloji çatılarınızı enerji üssü haline getiriyor. Bir evin kişi başı sıcak su ihtiyacının yüzde 70 oranında karşılayan çatılar, önümüzdeki yıllarda daha çok konutta görülecek. Hızlı kentleşme nedeniyle azalan yeşil alan ihtiyacını karşılayan çevre dostu yeşil çatılar ve seramik çatılar da fuarda sergilenecek ilginç ürünler arasında yer alıyor.

50 MİLYAR DOLARLIK PAZAR
Dünya genelinde 50 milyar dolar büyüklüğe ulaşan çatı kaplama sektöründe Türkiye’deki pazar büyüklüğü 2 milyar dolar civarında. Kriz nedeniyle 2009 yılında farklı ürün tiplerine göre yüzde 14 ile 20 arasında pazar kaybeden sektörün, fuarda yapacağı yeni iş bağlantıları sayesinde atağa geçmesi bekleniyor. Sektör yetkilileri, ekonomik krizin etkilerinin de azalmasıyla 2010-2011 döneminde pazarın yüzde 15 büyüyeceğini ifade ediyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER