HEM ARABA HEM UÇAK

HEM ARABA HEM UÇAK

HEM ARABA HEM UÇAK
Normal benzinle, normal yoldan havalanan ilk taşıt! Bu parayı ödeyen artık trafiğe takılmayacak Amerikalı firmanın geliştirdiği normal benzinle çalışan uçan otomobil normal yoldan havalanan ilk taşıt oldu. 194 bin dolar ödeyen artık trafiğe takılmayacak


Trafik sıkışıklığını sona erdirmek için 90 yıldan beri kurulan uçan otomobil hayali nihayet gerçek oldu. Otomobil benziniyle çalışan “The Terrafugia Transition” isimli araç normal bir yoldan havalanarak dünyanın ilk uçan otomobili oldu. Daha önce de uçan otomobil geliştirilmiş ancak hiç biri normal koşullar altında test edilmemişti. Kanatları iki parçalı olarak katlanabilen Terrafugia, istenildiğinde normal bir otomobil gibi kullanılıyor. Bir evin garajına rahatlıkla girebiliyor. Normal yolda giderken tek bir düğmeye basılarak kanatları uçuş pozisyonuna getiriliyor. Kanatları 15 saniyede açılıyor. Araç hız limitleri çerçevesinde yani saatte 82 kilometre hıza ulaştığında havalanabiliyor ve 500 metrelik piste ihtiyaç duyuyor. Eski bir savaş pilotu olan Phil Meteer mart ayı başında uçan otomobili başarılı bir şekilde test etti. Gökyüzünde saatte 185 kilometre hız yapabilen uçan otomobil bir depo kurşunsuz benzinle 750 kilometre yol kat edebiliyor. Uçak modunda 8 metre kanat açıklığı olan araç en az 1000 metrenin üstündeki yükseklikte uçuyor. En çok 3 bin 500 metreye yükseliyor. Otomatik pilotu da bulunuyor.

İki kişilik Terrafugia ayrıca 200 kilogram bagaj kapasitesine sahip. Bagajına rahatlıkla kayak takımları, golf sopaları ve balıkçılık malzemeleri sığabiliyor. Normal bir otomobilin tüm güvenlik donanımına sahip olan “kişisel hava taşıtı”nda ayrıca uçmak için gerekli olan son teknoloji aletler, iki adet paraşüt, ve kötü hava şartlarında büyük kolaylık sağlayan otomatik pilot bulunuyor. 20 saatlik uçuşla havacılık ehliyeti almak mümkün oluyor. Firma otomobil sipariş edenlere ayrıca pilot eğitimi de veriyor. 10 litre benzinle 100 kilometre yol kat edebilen araç 194 bin dolardan satışa çıktı. Firma 10 bin dolar kaparo veren 70 kişi, bir yıl içinde uçan otomobil sahibi olabilecek.

(kaynak www.gazetevatan.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER