Google, yapay zekayı rakibine kendi eliyle teslim etti!

Opera, rakibinden aldığı Google Gemini AI modellerini Aria AI uzantısına entegre etti. Kullanıcılarına sohbetvari yanıtlar sunacak.

Google, yapay zekayı rakibine kendi eliyle teslim etti!

Google, yapay zekayı rakibine kendi eliyle teslim etti!
Opera, rakibinden aldığı Google Gemini AI modellerini Aria AI uzantısına entegre etti. Kullanıcılarına sohbetvari yanıtlar sunacak.


Bugün Opera, kullanıcıları için sürpriz bir haber verdi. Google Chrome rakibi Opera, Google’ın Gemini AI modellerini mevcut Aria AI uzantısına entegre etti. Bu sayede kullanıcılarına daha güncel bilgiler ve daha sohbetvari yanıtlar sunacak. İşte detaylar…

Opera, Google Gemini AI yapay zeka modelini tarayıcılarına entegre etti
Aria, geçen yıl kullanıma sunulan bir AI asistanı olarak kullanıcıların sorularını yanıtlıyor, kod yazıyor ve diğer görevleri yerine getiriyor. Opera, Aria’nın tek bir AI modeline bağlı kalmadığını, görevine en uygun AI modelini seçtiğini belirtiyor. Bu yeni entegrasyonla birlikte, Aria artık Google Gemini modellerine erişebiliyor ve kullanıcılarına “en güncel bilgileri yüksek performansla” sunabiliyor.


Aria, tüm Opera tarayıcılarında, hatta oyun tarayıcısı Opera GX’de bile kullanılabiliyor. Google’ın Gemini AI modelleri, farklı boyut ve yeteneklere sahip çeşitli modellerden oluşuyor. En küçük model olan Gemini Nano, öncelikle mobil cihazlar için tasarlanmış.


Orta boyutlu modeller ise Gemini Pro 1.5 ve Gemini Pro 1.5 Flash. En güçlü model ise Google’ın en yetenekli modeli olan Gemini Ultra. Gemini Pro ve Gemini Ultra, Gemini sohbet botunu güçlendiriyor. Yeni entegrasyonla birlikte, Opera kullanıcıları Aria’nın yanıtlarını “sohbetvari bir şekilde” sesli olarak dinleyebilecekler.


Google’ın metinden sese AI modelleri, Aria’nın bu sesli yanıt özelliğini destekliyor. Bu özellik, ChatGPT’nin sonuçları okuyan Read Aloud özelliğine benzer şekilde çalışıyor. Bu, Opera ile Google şirketinin AI modelleriyle ilk çalışması değil. Nisan ayında Aria, Google’ın Imagen 2 modeli kullanarak kullanıcıların Opera tarayıcısından doğrudan resim oluşturmasını sağlayan bir özellik eklemişti.

Opera ve Google işbirliği, kullanıcı deneyimini yapay zeka ile birlikte daha da zenginleştirdi. Bu yeni özellikleri denemek için Opera tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz. Peki siz Google’ın rakibine verdiği bu avantajı nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER